BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Wielka kara od UOKIK. Skończy się dzwonienie i zapraszanie na pokazy?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

W celu dogłębnego sprawdzenia i przeanalizowania pokazu handlowego firmy pracownicy UOKIK wcielili się w rolę tajemniczych klientów i sami zagościli na tymże wydarzeniu, pisze Business Insider Polska. 

Kontrola UOKIK nie pozostawia wątpliwości 

Urzędnicy UOKIK ustalili, że firma VGET namawiała telefonicznie zainteresowanych na bezpłatne badania pod szyldem akcji "Akademii Zdrowia" i "Zdrowa Polska", nie ujawniła natomiast komercyjnego charakteru organizowanych przez siebie pokazów. 

Przybyli na pokaz byli badani za pomocą urządzenia AM Scan, a później wyniki badań interpretowali pracownicy firmy, proponując odpowiednie produkty w zależności od tego co wykazały badania. 

Cały szkopuł polegał jednak na tym, że AM Scan nie jest urządzeniem medycznym, a proponowane “leki” nie miały wcale właściwości leczniczych. UOKIK uznał, że informowanie klientów o nieistniejących chorobach najprawdopodobniej wpływało na decyzję o zakupach produktów, co uznano za praktykę szkodliwą dla konsumenta i wymierzono karę w wysokości 2,7 mln zł. Jest to jedna z wyższych kar w historii Urzędu nałożona na organizatorów pokazów handlowych. 

Prezes UOKIK wyraził nadzieję, że kara przyczyni się do zaniechania podobnych praktyk przez inne firmy organizujące podobne wydarzenia i skłoni do większej uczciwości wobec konsumentów.

Tagi:

UOKiK

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]