BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ursula von der Leyen - kim jest przyszła szefowa KE?

2 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Ursula von der Leyen ma zastąpić na fotelu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Kim jest niemiecka polityk?

Ursula von der Leyen ma już niebawem zostać nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Na tym stanowisku zastąpi luksemburskiego polityka Jean-Claude\\'a Junckera. Co wiemy jednak o Ursuli von der Leyen? To szefowa niemieckiego resortu obrony, stronniczka Angeli Merkel oraz członkini partii rządzącej w Niemczech - CDU. W przeszłości jednak piastowała już kilka innych, ważnych politycznych funkcji.

Von der Leyen będzie najprawdopodobniej pierwszą przedstawicielką Niemiec na tym stanowisku od ponad 50 lat. Niemiecka polityk była aktywną członkinią ekipy politycznej Angeli Merkel. W latach 2005 - 2009 peniła funkcję minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży. Następnie w latach 2009 - 2013 była szefową resortu pracy i spraw społecznych, a od 2013 roku jest niemiecką minister obrony. Opowiada się za zwiększeniem wydatków na obronność, choć to za jej kadencji spadła liczba żołnierzy Bundeswehry do rekordowo niskiej - 166 tys. wojaków.

Ursula von der Leyen z poparciem Polski

Kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej krytykuje Rosję od lat. Zdobyła sobie dzięki temu przychylność krajów bałtyckich oraz Polski czy Ukrainy. Opowiada się za zwiększeniem wydatków na NATO i usprawnieniach w ramach działania sojuszu, by z Moskwą prowadzić dialog "z pozycji siły".

O niemieckiej polityk w Polsce zrobiło się głośno w końcówce listopada 2017 roku, kiedy to stwierdziła w telewizji ZDF, że trzeba wspierać "zdrowy demokratyczny opór" młodych Polaków. Co więcej, mówiła wówczas także, że "chciałaby wziąć w obronę kraje wschodnioeuropejskie". Druga z jej wypowiedzi w Polsce została przyćmiona przez pierwszą, która spotkała się z szeroką krytyką środowisk zbliżonych do PiS, a także samych polityków partii rządzącej.

Teraz jednak Ursula von der Leyen mogła cieszyć się w Brukseli poparciem polskiej delegacji. Polski rząd nie chce bowiem widzieć na fotelu szefa KE Fransa Timmermansa, którego ostrzega o rozdzielanie Europy. O von der Leyen politycy PiS mówią zaś, że "to nie Niemka, to konserwatystka" i wydaje się, że to im jak najbardziej pasuje.

Ursula von der Leyen urodziła się w 1958 roku w Brukseli, jest córką byłego premiera Dolnej Saksonii, urzędnika Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Niemka ma siedmioro dzieci, poślubiła wywodzącego się z niemieckiej rodziny arystokratycznej Heiko von der Leyena.

Ursula von der Leyen urodziła się w 1958 roku w Brukseli, jest córką byłego premiera Dolnej Saksonii, urzędnika Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Niemka ma siedmioro dzieci, poślubiła wywodzącego się z niemieckiej rodziny arystokratycznej Heiko von der Leyena.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >