Andrzej Duda z żoną
Autor Kasper Starużyk - 9 Lipca 2019

Pensje nauczycieli wzrosną od września. Prezydent znowelizował Kartę Nauczyciela

Stało się. Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela, przyznając nauczycielom podwyżki od września bieżącego roku. Znowelizowane przez władze sumy podwyżek są jednak znacznie poniżej oczekiwań strajkujących nauczycieli.

Nowelizacja podniesie pensje, a także dodatki za wychowawstwo. Zmieni się także system oceny pracy nauczyciela, który także był jednym z ważniejszych postulatów podczas strajków.

Nowe pensje od września

Zgodnie z nowelą od września bieżącego roku nauczyciele stażyści będą otrzymywali 2782 zł brutto, co oznacza wzrost ich pensji o o 244 zł brutto. Nauczyciel kontraktowy będzie mógł liczyć teraz na 2862 zł brutto (251 zł brutto więcej), nauczyciel mianowany na 3250 zł brutto (285 zł brutto więcej), a dyplomowany będzie zarabiał teraz 3817 zł brutto, co oznacza podwyżkę o 334 zł brutto.

Na wzrost uposażenia mogą liczyć także wychowawcy. W nowelizacji znalazł się bowiem zapis o dodatku dla wychowawców na poziomie 300 zł miesięcznie. Również stażystom będzie nieco łatwiej związać koniec z końcem, a to dlatego, że mogą liczyć na 1000 zł jednorazowej zapomogi w pierwszy roku podjęcia stażu nauczycielskiego.

Nie wyniki lecz staż drogą do awansu

Zmienił się także zapis mówiący o awansach nauczycieli na kolejne szczeble zawodowej kariery. Oprotestowane przez nauczycieli zasady przyznawania awansów oparte na wynikach pracy, które ich zdaniem zbyt mocno zależały od dyrektora konkretnej oświatowej placówki nie będą teraz wpływały na możliwość awansu. Ten ma być teraz oparty tylko i wyłącznie na stażu pracy.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Pod Radomiem zabrakło już wody
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.