Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > CBOS: Polacy przestają być zadowoleni z prezydenta
Paulina Musianek
Paulina Musianek 16.07.2019 02:00

CBOS: Polacy przestają być zadowoleni z prezydenta

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Coraz mniej zadowolonych z Andrzeja Dudy

Andrzej Duda wciąż cieszy się sporym poparciem Polaków, jednak nie tak dużym jak jeszcze miesiąc temu. Według Z lipcowego badania CBOS pracę prezydenta dobrze ocenia 58% ankietowanych, jednak poparcie dla niego spadło o 2 punkty procentowe. Negatywną opinię na temat jego pracy ma 31% - wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu do czerwca. Co dziewiąty z pytanych (11%) nie ma zdania w tej kwestii. 

Kim są zwolennicy Andrzeja Dudy? Bez zaskoczeń

Sympatycy Dudy to zwolennicy PiS i klubu Kukiz’15 oraz „osoby o poglądach prawicowych”. Zadowoleni z jego prezydentury są też praktykujący katolicy, mieszkańcy wsi, mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, a także Polacy z  gospodarstw domowych o niskich dochodach, wynoszących mniej niż 1300 zł per capita.

Ci, którzy mają odmienne zdanie, to zazwyczaj osoby głosujące za PO, PSL i Wiosny oraz mające lewicowe poglądy, ankietowani, którzy nie uczestniczą w praktykach religijnych, mieszkają w największych miastach, są lepiej wykształceni i uzyskują najwyższe dochody w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego.

Oceny Sejmu i Senatu też się pogorszyły

CBOS pytał również o ocenę pracy parlamentarzystów. Dobrze o Sejmie wypowiada się 32% (spadek o 3 punkty procentowe, źle - 31% (1 punkt procentowy więcej niż w czerwcu. Zaś pracę Senatu pozytywnie ocenia 32% (mniej o 4 punkty procentowe), źle 42% (więcej o 4 punkty procentowe).

Według specjalistów CBOS, że opinie o pracy posłów są zdeterminowane przede wszystkim przez polityczne i światopoglądowe usytuowanie badanych. Podobnie jak w przypadku oceny Andrzeja Dudy, zwolennicy PiS, osoby o prawicowych poglądach, z niższym wykształceniem i dochodami uważają, pracę Senat i Sejmu za dobrą, zaś ci, którzy źle się o niej wypowiadają to osoby niereligijne, o wyższym wykształceniu i dochodach, mieszkający w miastach co najmniej 20 tysięcznych.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 4-11 lipca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 1120 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.