BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

CBOS: Polacy przestają być zadowoleni z prezydenta

16 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Sondaż CBOS z lipca - coraz mniej Polaków uważa, że praca prezydenta jest dobra, podobnie Sejmu i Senatu. Pozytywnie o nich wypowiadają się osoby mniej wykształcone i mniej zamożne.

Coraz mniej zadowolonych z Andrzeja Dudy

Andrzej Duda wciąż cieszy się sporym poparciem Polaków, jednak nie tak dużym jak jeszcze miesiąc temu. Według Z lipcowego badania CBOS pracę prezydenta dobrze ocenia 58% ankietowanych, jednak poparcie dla niego spadło o 2 punkty procentowe. Negatywną opinię na temat jego pracy ma 31% - wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu do czerwca. Co dziewiąty z pytanych (11%) nie ma zdania w tej kwestii. 

Kim są zwolennicy Andrzeja Dudy? Bez zaskoczeń

Sympatycy Dudy to zwolennicy PiS i klubu Kukiz’15 oraz „osoby o poglądach prawicowych”. Zadowoleni z jego prezydentury są też praktykujący katolicy, mieszkańcy wsi, mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, a także Polacy z  gospodarstw domowych o niskich dochodach, wynoszących mniej niż 1300 zł per capita.

Ci, którzy mają odmienne zdanie, to zazwyczaj osoby głosujące za PO, PSL i Wiosny oraz mające lewicowe poglądy, ankietowani, którzy nie uczestniczą w praktykach religijnych, mieszkają w największych miastach, są lepiej wykształceni i uzyskują najwyższe dochody w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego.

Oceny Sejmu i Senatu też się pogorszyły

CBOS pytał również o ocenę pracy parlamentarzystów. Dobrze o Sejmie wypowiada się 32% (spadek o 3 punkty procentowe, źle - 31% (1 punkt procentowy więcej niż w czerwcu. Zaś pracę Senatu pozytywnie ocenia 32% (mniej o 4 punkty procentowe), źle 42% (więcej o 4 punkty procentowe).

Według specjalistów CBOS, że opinie o pracy posłów są zdeterminowane przede wszystkim przez polityczne i światopoglądowe usytuowanie badanych. Podobnie jak w przypadku oceny Andrzeja Dudy, zwolennicy PiS, osoby o prawicowych poglądach, z niższym wykształceniem i dochodami uważają, pracę Senat i Sejmu za dobrą, zaś ci, którzy źle się o niej wypowiadają to osoby niereligijne, o wyższym wykształceniu i dochodach, mieszkający w miastach co najmniej 20 tysięcznych.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 4-11 lipca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 1120 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >