BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile gazu łupkowego w Polsce? Podajemy liczby

2 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Ile gazu łupkowego w Polsce? Jak duże złoża posiadamy w naszym kraju? Jeszcze niedawno uważano, że Polska będzie "potentatem gazowy" i będzie mogła usamodzielnić się energetycznie.

Ile gazu łupkowego w Polsce mamy? Wiele osób jest zainteresowanych tym tematem, odkąd kilka lat temu świat obiegła informacja, że Polska ma olbrzymie zasoby gazu łupkowego. Ile tego surowca znajduje się na terenie Polski?

Ile gazu łupkowego w Polsce mamy?

Odkąd pojawiły się informacje, że Polska ma ponoć ogromne złoża gazu łupkowego, pojawiły się nadzieję na energetyczne usamodzielnienie się. Firmy badawcza World Mackenzie postanowiła zbadać temat. Według niej do 2030 r zapotrzebowanie na gaz w Europie wzrośnie do 700 mln m3 (w 2010 r było to 550 mld m3), a największym producentem gazu łupkowego w Europie będzie właśnie Polska. Wydobycie miałoby wynieść 10-30 mld m3. Czy jest to możliwe?

Polski gaz łupkowy

Wysoko zasobność złóż w Polsce  w 2009 roku oceniały też firmy konsultingowe - Advanced Resources International (3 bln m3) i Wood McKenzie (1,4 bln m3). Jednak amerykańska służba geologiczna uważa, że polskie zasoby wynoszą tylko 38,1 mld m3. Zaś Państwowy Instytut Geologiczny uznaje przedział  346 - 768 mld m3.

Polski gaz łupkowy okazał się jednak bardzo trudny (przez to drogi) do wydobywania. Po wielkim szaleństwie przedsiębiorstw wchodzących na ten rynek pozostał tylko PGNiG. Jego program jest teraz zawieszony, jednak kierownictwo koncernu zapewnia powrót do wydobywania gazu. Firma ma zamiar produkować gaz wykorzystując metodę szczelinowania. Jak pisze Rzeczpospolita, w listopadzie 2017 r PGNiG poinformował o dobrych wynikach pilotażowego programu szczelinowania hydraulicznego węgla w Gilowicach. W ciągu dziewięciu miesięcy wyprodukowano ponad 790 tys. m3 metanu.  PGNiG ma zamiar tworzyć kolejne odwierty.

Tagi:

gaz

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >