BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Schetyna nie dogadał się z SLD. Nie będzie wielkiej koalicji
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:12

Schetyna nie dogadał się z SLD. Nie będzie wielkiej koalicji

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Platforma Obywatelska zdecydowała się na start w wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska, bez sojuszu z SLD czy Zielonymi, jak miało to miejsce przed wyborami do europarlamentu - donosi Gazeta Wyborcza. Zamiast budować koalicję z innymi partiami Grzegorz Schetyna, lider PO, chce budować sojusz z "tymi wszystkimi, którzy podzielają pogląd PO". Mowa tutaj o samorządowcach, których Platforma chce umieścić na swoich listach, a także wspólnie z nimi pisać swój program.

Idziemy do tych wyborów jako Koalicja Obywatelska. Ale nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd. 20% miejsc na listach przeznaczymy ludziom z opozycji obywatelskiej, z organizacji pozarządowych, tych wszystkich, którzy nie uczestniczyli w polityce parlamentarnej. Zrobimy dla nich sporo miejsca, będziemy z nimi pisali nasz program. Będziemy chcieli budować tę kampanię wspólnie. Zaprosimy na nasze listy także samorządowców - mówił w czwartek rano w Sejmie Schetyna.

Platforma Obywatelska z Inicjatywą Polską i Nowoczesną

Nie będzie więc sojuszu z lewicą pod postacią SLD. Zamiast tego Grzegorz Schetyna chce iść do wyborów parlamentarnych wespół z Inicjatywą Polską oraz Nowoczesną, jak miało to miejsce w wyborach samorządowych z 2014 roku. Wówczas to Koalicja Obywatelska zgarnęła władzę w większych miastach Polski, co zresztą Schetyna podkreślał podczas swojego czwartkowego wystąpienia.

Zaznaczył też, że samotny start PSL, które w wyborach parlamentarnych chce startować jako Koalicja Polska z konserwatystami oraz myśli nad sojuszem z Kukiz\\'15 "kończy historię Koalicji Europejskiej". Schetyna nie mówił jednak nic o pokonaniu Prawa i Sprawiedliwości. Zamiast tego lider największej partii opozycyjnej powiedział, że wynik powyżej 38% uzna za satysfakcjonujący. 

Koalicja Obywatelska to PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. To formuła, która zwyciężyła we wszystkich większych miastach Dzisiaj otwieramy ją o społeczników, ekspertów, samorządowców, tych wszystkich ludzi, którzy nie byli do tej pory w polityce - cytuje Schetynę Wyborcza.

Taka decyzja PO oznacza, że w wyborach parlamentarnych na jesieni będziemy mieli na opozycji trzy bloki. Pierwszym będzie konserwatywna opcja - PSL-Koalicja Polska, następnie opcja centrowa - Koalicja Obywatelska oraz opcja lewicowa zjednoczonych partii lewicowych. Nie wiadomo jednak, jak wyglądać będzie kształt tego trzeciego bloku. Zgodnie z doniesieniami wyborczej Razem i Wiosna myślą o wspólnym starcie z SLD. Możliwe, że do tej koalicji dokoptoani zostaną także Zieloni.