BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Schetyna nie dogadał się z SLD. Nie będzie wielkiej koalicji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Platforma Obywatelska zdecydowała się na start w wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska, bez sojuszu z SLD czy Zielonymi, jak miało to miejsce przed wyborami do europarlamentu - donosi Gazeta Wyborcza. Zamiast budować koalicję z innymi partiami Grzegorz Schetyna, lider PO, chce budować sojusz z "tymi wszystkimi, którzy podzielają pogląd PO". Mowa tutaj o samorządowcach, których Platforma chce umieścić na swoich listach, a także wspólnie z nimi pisać swój program.

Idziemy do tych wyborów jako Koalicja Obywatelska. Ale nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd. 20% miejsc na listach przeznaczymy ludziom z opozycji obywatelskiej, z organizacji pozarządowych, tych wszystkich, którzy nie uczestniczyli w polityce parlamentarnej. Zrobimy dla nich sporo miejsca, będziemy z nimi pisali nasz program. Będziemy chcieli budować tę kampanię wspólnie. Zaprosimy na nasze listy także samorządowców - mówił w czwartek rano w Sejmie Schetyna.

Platforma Obywatelska z Inicjatywą Polską i Nowoczesną

Nie będzie więc sojuszu z lewicą pod postacią SLD. Zamiast tego Grzegorz Schetyna chce iść do wyborów parlamentarnych wespół z Inicjatywą Polską oraz Nowoczesną, jak miało to miejsce w wyborach samorządowych z 2014 roku. Wówczas to Koalicja Obywatelska zgarnęła władzę w większych miastach Polski, co zresztą Schetyna podkreślał podczas swojego czwartkowego wystąpienia.

Zaznaczył też, że samotny start PSL, które w wyborach parlamentarnych chce startować jako Koalicja Polska z konserwatystami oraz myśli nad sojuszem z Kukiz\\'15 "kończy historię Koalicji Europejskiej". Schetyna nie mówił jednak nic o pokonaniu Prawa i Sprawiedliwości. Zamiast tego lider największej partii opozycyjnej powiedział, że wynik powyżej 38% uzna za satysfakcjonujący. 

Koalicja Obywatelska to PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. To formuła, która zwyciężyła we wszystkich większych miastach Dzisiaj otwieramy ją o społeczników, ekspertów, samorządowców, tych wszystkich ludzi, którzy nie byli do tej pory w polityce - cytuje Schetynę Wyborcza.

Taka decyzja PO oznacza, że w wyborach parlamentarnych na jesieni będziemy mieli na opozycji trzy bloki. Pierwszym będzie konserwatywna opcja - PSL-Koalicja Polska, następnie opcja centrowa - Koalicja Obywatelska oraz opcja lewicowa zjednoczonych partii lewicowych. Nie wiadomo jednak, jak wyglądać będzie kształt tego trzeciego bloku. Zgodnie z doniesieniami wyborczej Razem i Wiosna myślą o wspólnym starcie z SLD. Możliwe, że do tej koalicji dokoptoani zostaną także Zieloni.

Tagi:

Nowoczesnawybory parlamentarnePSL

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]