Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > SMS za 57 groszy. W kilka chwil oszuści wyczyszczą ci konto
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 02.07.2019 02:00

SMS za 57 groszy. W kilka chwil oszuści wyczyszczą ci konto

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

SMS o koszcie 57 gorszy moze sprawić, że stracimy oszczędności życia. Jakim cudem? Nowy sposób złodziei na wyczyszczenie konta jest banalnie prosty, jednak z pewnością znajdą się osoby, które przez nieuwagę natną się na ich przekręt. O sprawie pisze portal Bankier.pl.

Najnowszy sposób złodzi na kradzież opiera się o wyłudzenie danych klientów popualrnego serwisu ogłoszeń OLX. Rozsyłane do osób, które zamieściły swoje ogłoszenia na portalu wiadomości tekstowe mają następującą treść: "OLX.pl Twoje nowe ogłoszenie wymaga doplaty na kwote 0.57PLN. Brak wplaty skutkuje usunieciem ogloszenia". Następnie podany jest link, pod który ma przejść osoba, by dokonać płatności: "https://secure.s-pay24.com/p78689".

SMS za 57 groszy może kosztować oszczędności życia

Przejście pod wspomniany link powoduje przeniesienia na stronę, na której dokonana ma zostać płatność rzekomych brakujących 57 groszy. Ten jest jednak pułapką. Fałszywa strona została spreparowana tak, by wyglądała jak miejsce, w którym dokonamy płatności. Nie powinniśmy jednak przechodzić pod wskazany link, a jeśli już to zrobimy, pod żadnym pozorem nie powinniśmy niczego wpisywać.

Złodzieje tylko czekają bowiem na moment, kiedy podamy swoje dane logowania do bankowości mobilnej. Jeśli to zrobimy, jak na tacy będą mieli nasze dane, co tylko otworzy im dostęp do naszego konta. Wówczas będą mogli w najróżniejsze sposoby opróżnić je ze wszystkich oszczędności.

Przestrzegamy więc przed tego typu wiadomościami. To nie pierwszy raz, kiedy złodzieje w podobny sposób próbują dostać w posiadanie nasze dane logowania do bankowości mobilnej. Jednak ich sposoby na kradzież się profesjonalizują, co sprawia, że coraz trudniej odróżnić prawdę od kłamstwa w przypadku takich SMS-ów. Należy jednak pamiętać, że portale ogłoszeniowe, banki i inne podmioty nie zwykły wysyłać wiadomości podobnej treści, w których żądają zapłaty zaległych środków w danym momencie.