Grecja wypowiada wojnę Airbnb
Autor Przemysław Terlecki - 23 Lipca 2019

Grecja wypowiada wojnę Airbnb. Będą kary dla wynajmujących

Grecja idzie na wojnę z popularną platformą wynajmu mieszkań na wakacje - Airbnb. Władze w Atenach chcą wprowadzić kary dla tych, którzy wynajmują. Ma to spowodować ukrócenie działalności w ramach Airbnb, na której to tracić mają kurorty.

Grecja dołącza do grona państw, które skonfliktowane są z Airbnb. Grecki Urząd ds. Przychodów Publicznych (AADE) postanowił wziąć się za tych, którzy w ramach Airbnb decydują się na wynajem mieszkań. Urząd nie zamierza iść na rękę osobom chcącym wyjść naprzeciwko turystom. AADE nakładać będzie kary na wynajmujących w wysokości 5 tys. euro.

Kary dotyczyć będą tych, którzy działając na platformie, nie zgłosili najmu krótkoterminowego. A tych jest naprawdę sporo. Jak donosi Bankier.pl, aż 20 tys. ofert od osób prywatnych było niezarejestrowanych w urzędzie. Podobny problem wystąpił w wypadku 130 firm świadczących usługi w wynajmowaniu mieszkań.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

Grecja na wojnie z Airbnb i platformami wynajmu mieszkań

Jednak wojna z wynajmującymi nie ogranicza się tylko do Airbnb. ADEE sprawdza także inne platformy, na których turyści szukają mieszkań na krótkoterminowy wynajem. Urząd weźmie się też za sprawdzanie płatności, które wpływały na konta osób wynajmujących mieszkania. Ci, którzy danych kwot nie wliczali do przychodów, będą mieć kłopoty.

To nie pierwszy raz, kiedy Airbnb na problem z administracją danego państwa. Pierwsze głośne problemy popularnej platformy z wynajmem pojawiły się w 2016 i 2017 roku, kiedy to na firmę karę nałożyła Barcelona, a Madryt w ogóle chciał zakazać wynajmowania mieszkań prywatnych turystom. Także na początku tego roku, jak podaje Bankier.pl, Paryż nałożył na Airbnb karę w wysokości 12,5 mln euro za opublikowanie 1000 nielegalnych ogłoszeń.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.