BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Gospodarka rośnie, a Polacy toną w coraz większych długach

15 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Gospodarka Polski rośnie, ale rośnie również zadłużenie Polaków wobec państwa. Rzeczpospolita informuje o zaskakująco wysokich długach Polaków. W publicznym rejestrze długów nagromadziła się cała masa wpisów.

Gospodarka Polski rośnie w ostatnich latach, co widać nawet bez spoglądania na konkretne liczby. Zasobność portfeli rośnie, dostęp do usług, a także najpotrzebniejszych towarów oraz tych bardziej luksusowych. Okazuje się jednak, że nie przekłada się to na stopień zadłużenia Polaków wobec państwa. Z rejestru długów wynika, że to, ku zaskoczeniu, rośnie.

Rzeczpospolita poinformowała bowiem o dość zaskakującej sytuacji. W Rejestrze Należności Publicznoprawnych znaleźć można bowiem prawie 3 mln wpisów. Choć nie oznacza to, że 3 mln Polaków jest zadłużonych, bo niektóre należności może dotyczyć tych samych osób i firm, liczba i tak robi wrażenie. Niestety - nie to pozytywne - ponieważ RNP funkcjonuje od 1 lipca 2018 roku, czyli ledwo ponad 12 miesięcy.

Obecnie w Rejestrze Należności Publicznoprawnych znajduje się 2 895 079 pozycji. Nie oznacza to, że tylu jest dłużników, bo część wpisów może dotyczyć tych samych osób czy firm - oświadczył Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Gospodarka działa coraz lepiej, wypłacalność Polaków nie

Żeby trafić na listę należy mieć nieuiszczoną należność na rzecz państwa, a żeby zostać ujawnionym do informacji publicznej - ta musi być w wysokości 5 tys. złotych lub większą. Z opłaceniem czego trzeba zwlekać, by tam trafić? Doradca podatkowy z kancelarii Musiał i Partnerzy, Krzysztof Musiał, wymienia w tej grupie podatki, cła, składki ZUS, ale również opłaty za użytkowanie wieczyste. Nie brak także osób, które zalegają z opłatami mandatów i kar administracyjnych.

W praktyce to długi względem państwa i samorządów m.in. z tytułu podatków, ceł, składek ZUS, ale także opłat za użytkowanie wieczyste. Mogą to też być mandaty i kary administracyjne - wyjaśnia doradca podatkowy.

Skala zadłużenia wydaje się spora? Samego wpisu można uniknąć. Jarosław Ziobrowski z kancelarii Kupisz i Ziobrowski podkreśla, że każdy dłużnik o zagrożeniu wpisaniem na listę jest informowany. Daje się mu także 30 dni na spłatę długu. Jak się jednak okazuje, mobilizowanie w ten sposób nie działa tak, jak zakładano.

Zagrożony wpisem jest o tym informowany i ma aż 30 dni na uregulowanie długu. Obowiązek informowania o zagrożeniu wpisem nie dotyczy jednak przypadku, gdy należność jest niższa niż czterokrotna wysokość kosztów upomnienia. Obecnie jest to 46,40 zł - przypomina Ziobrowski.

Mimo to figurowanie w rejestrze i zaleganie z należnościami może wiązać się z mało przyjemnymi konsekwencjami. Osoby lub firmy, których dane ujawniono, gdyż zalegają z kwotą 5 tys. złotych i większą, mogą mieć problem z wzięciem kredytu, a w przypadku firm może dojść nawet do zerwania kontraktu.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >