BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Gdzie występuje gaz łupkowy w Polsce? Lista miejsc

1 Lipca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gaz łupkowy to temat intrygujący Polaków już od ponad dekady. Po odnalezieniu w Polsce pierwszych złóż surowca, szybko ogłoszono, że jest to nasza recepta na energetyczne bezpieczeństwo. Później okazało się jednak, że sytuacja wcale nie wygląda tak różowo

Do dzisiaj w Polsce trwają poszukiwania gazu łupkowego,choć już teraz możemy się spodziewać w których rejonach kraju możemy liczyć na odnalezienie gazu, a w których nie. 

Gaz łupkowy to nic innego jak gaz ziemny, z tym że występujący w skałach pod ziemią. Wydobycie polega na wpuszczaniu w głąb ziemi substancji żrących, które rozpuszczają skały, przez co gaz zostaje uwolniony. Wpływ wydobycia gazu łupkowego jest dość kontrowersyjny z ekologicznego punktu widzenia, bowiem podczas uwalniania się gazu, w głębi ziemi pozostaje wiele szkodliwych substancji jakie są stosowane do wydrążenia gazu ze skał. 

Gdzie występuje gaz łupkowy w Polsce 

Chociaż Polska jest jednym z europejskich pionierów poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego, a poszukiwania surowca wciąż trwają, to po dokonanych do tej pory badaniach można wywnioskować, że złoża gazu łupkowego znajdują się na pomorzu i w lubelszczyźnie - jak wynika z badań prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny. 

Złoża gazu łupkowego (shale gas) mogą występować w ilasto-mułowcowych łupkach górnego ordowiku i dolnego syluru, w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku, na Pomorzu, wschodnim i północnym Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie oraz w łupkach dolnego karbonu na Przedgórzu Sudeckim - możemy przeczytać na stronie Instytutu. Mowa tutaj o okresach ery paleozoicznej. Ordowik i sylur to okresy, które panowały na Ziemi od 485 do 419 mln lat temu. jest to okres odpowiednio długi, aby w ziemi mógł zgromadzić się gaz ziemny, pochodzący z materiałów organicznych z rzeczonych czasów. 

Pomimo założenia, że Przedgórze Sudeckie oraz Podlasie mogą być miejscami o dużych zasobach surowca, to póki co nie dokonuje się tam poszukiwań. Większość odwiertów rozpoznawczych zostało wykonanych w pasie biegnącym od Gdańska do Lublina, poszukuje się także gazu w okolicach Milicza położonego między Wrocławiem a Poznaniem, a także w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu.

Tagi:

gaz ziemnyenergetyka

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >