BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ranking największych firm świata. Jest polski akcent

23 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Ranking największych firm świata Fortune Global 500 tym razem zaskoczył, jak nigdy. Nie tylko dlatego, że na liście znalazła się firma z Polski. Niemałą niespodzianką jest fenomenalny wynik nacji innej niż Amerykanie.

Ranking największych firm świata, czyli zestawienie Fortune Global 500, prezentuje 500 największych firm na świecie. Jest to nie tylko jednak ranking, który pokazuje potęgę danych przedsiębiorstw, ale siłę wybranych gospodarek krajów świata. Oczywiste bowiem, że jeśli dany kraj może poszczycić się ogromną liczbą firm w zestawieniu, nie należy do biedniejszych z państw. Ranking pokazuje więc aktualne potęgi gospodarcze niejednokrotnie lepiej niż PKB.

Z najnowszego rankingu nie wynika nic dobrego dla Stanów Zjednoczonych. Jak możemy bowiem zobaczyć w zestawieniu Fortune Global 500, aż 121 największych firm globu pochodzi z USA, ale Chińczycy depczą wyraźnie Amerykanom po piętach. W 2017 roku różnica USA - Chiny, była większa, ponieważ Stany liczyły w rankingu aż 132 firmy, a Chiny 109, a w 2018 roku już 126 do 111. Wyraźnie więc przewaga topnieje i w 2020 roku Chińczycy przegonią Amerykanów.  

Ranking największych firm świata to walka molochów, choć jest i polski akcent

Sami autorzy Fortune Global 500 przekonują, że to pierwsza taka sytuacja, by w rankingu prymat wiodła inna nacja niż Amerykanie. Jeśli bowiem zsumować liczbę Chińskich (119) i Tajwańskich (10) firm, już pobiły one liczebnością firmy amerykańskie. Także wieloletni lider zestawienia, Walmart, ma powody do strachu. Bankier.pl podaje bowiem, że znajdujący się na drugim miejcu chiński Sinopec może wygryźć lidera. Choć amerykańska sieciówka ma dochody na poziomie 515 mld dolarów, a Sinopec o 100 mld mniejsze, rośnie 10 razy szybciej niż Walmart (26,8% w stosunku do 2,8%).

Warto dodać, że aż 82 spośród 119 chińskich firm w rankingu, to podmioty należące do państwa. Prowadzona przez chińskie władze kampania łączenia państwowych firm w większe przedsiębiorstwa, zarabiające jeszcze więcej opłaciła się, co widać zresztą w rankingu. Ponadto do zestawienia trafiają nowe, prywatne podmioty z Chin, jak na przykład Xiaomi. Widać zresztą w zestawieniu rosnący w siłę chiński sektor technologiczny.

W całym zestawieniu znalazło się miejsce także dla firmy z Polski. Na 410. miejscu zestawienia znalazł się bowiem Orlen, jako jedyna reprezentacja kraju nad Wisłą.

Oto pierwsza dziesiątka Fortune Global 500:

  1. Walmart

  2. Sinopec

  3. Royal Dutch Shell

  4. China National Petroleum

  5. State Grid

  6. Saudi Aramco

  7. BP

  8. Exxon Mobil

  9. Volkswagen

  10. Toyota Motor

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >