Ranking największych firm świata`
pxhere.com
Autor Przemysław Terlecki - 23 Lipca 2019

Ranking największych firm świata. Jest polski akcent

Ranking największych firm świata Fortune Global 500 tym razem zaskoczył, jak nigdy. Nie tylko dlatego, że na liście znalazła się firma z Polski. Niemałą niespodzianką jest fenomenalny wynik nacji innej niż Amerykanie.

Ranking największych firm świata, czyli zestawienie Fortune Global 500, prezentuje 500 największych firm na świecie. Jest to nie tylko jednak ranking, który pokazuje potęgę danych przedsiębiorstw, ale siłę wybranych gospodarek krajów świata. Oczywiste bowiem, że jeśli dany kraj może poszczycić się ogromną liczbą firm w zestawieniu, nie należy do biedniejszych z państw. Ranking pokazuje więc aktualne potęgi gospodarcze niejednokrotnie lepiej niż PKB.

Z najnowszego rankingu nie wynika nic dobrego dla Stanów Zjednoczonych. Jak możemy bowiem zobaczyć w zestawieniu Fortune Global 500, aż 121 największych firm globu pochodzi z USA, ale Chińczycy depczą wyraźnie Amerykanom po piętach. W 2017 roku różnica USA - Chiny, była większa, ponieważ Stany liczyły w rankingu aż 132 firmy, a Chiny 109, a w 2018 roku już 126 do 111. Wyraźnie więc przewaga topnieje i w 2020 roku Chińczycy przegonią Amerykanów.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

Ranking największych firm świata to walka molochów, choć jest i polski akcent

Sami autorzy Fortune Global 500 przekonują, że to pierwsza taka sytuacja, by w rankingu prymat wiodła inna nacja niż Amerykanie. Jeśli bowiem zsumować liczbę Chińskich (119) i Tajwańskich (10) firm, już pobiły one liczebnością firmy amerykańskie. Także wieloletni lider zestawienia, Walmart, ma powody do strachu. Bankier.pl podaje bowiem, że znajdujący się na drugim miejcu chiński Sinopec może wygryźć lidera. Choć amerykańska sieciówka ma dochody na poziomie 515 mld dolarów, a Sinopec o 100 mld mniejsze, rośnie 10 razy szybciej niż Walmart (26,8% w stosunku do 2,8%).

Warto dodać, że aż 82 spośród 119 chińskich firm w rankingu, to podmioty należące do państwa. Prowadzona przez chińskie władze kampania łączenia państwowych firm w większe przedsiębiorstwa, zarabiające jeszcze więcej opłaciła się, co widać zresztą w rankingu. Ponadto do zestawienia trafiają nowe, prywatne podmioty z Chin, jak na przykład Xiaomi. Widać zresztą w zestawieniu rosnący w siłę chiński sektor technologiczny.

W całym zestawieniu znalazło się miejsce także dla firmy z Polski. Na 410. miejscu zestawienia znalazł się bowiem Orlen, jako jedyna reprezentacja kraju nad Wisłą.

Oto pierwsza dziesiątka Fortune Global 500:

 1. Walmart
 2. Sinopec
 3. Royal Dutch Shell
 4. China National Petroleum
 5. State Grid
 6. Saudi Aramco
 7. BP
 8. Exxon Mobil
 9. Volkswagen
 10. Toyota Motor
Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
 2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
 3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
 4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News