BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile biznesów upada w ciągu roku? Statystyki

4 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Ile biznesów upada? Jak wygląda w Polsce sprawa przeżywalności firm i ile z nich rokrocznie upada? Statystyki w zasadzie nie są przekonujące dla chętnych wejść w biznes.

Ile biznesów upada? Statystyki nie są w tym względzie napawającymi optymizmem. Okazuje się, że problem zajmowania się każdym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstwa, trudność ze zdobyciem klientów, spora konkurencja na rynku, problemy z wypłacalnością, a także duże koszta prowadzenia działalności oraz dynamicznie zmieniające się przepisy są najszczęstszymi czynnikami upadku danego przedsiębiorstwa.

Według raportu przeprowadzonego przez firmę Euler Hermes, która przyjrzała się upadkom firm na rynku, aż 80% firm upada w pierwszym roku swojej działalności. Po pierwszym roku znika z rynku 30% młodych przedsiębiorstw, zaś po 5 latach funkcjonowania upada kolejne 70% małych oraz średnich firm.

Ile biznesów upada rocznie w Polsce?

Z raportu Euler Hermes wynika, że największym problemem dla młodych biznesów w Polsce są niska rentowność oraz duża konkurencja na rynku. Mało tego, okazuje się, że pomimo ogólnego rozwoju i coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki, ryzyko upadku firmy będzie rosło. Z raportu wynika, że nawet jeśli dana firma generuje niemałe zyski na początku istnienia, nie zawsze jest przygotowana na niespodziewane wydarzenia losowe.

Niskie marże i spora konkurencja rynkowa sprawiają, że firmy często nie mogą sobie pozwolić na zabezpieczenia. Większość zysków idzie na dalszy rozwój, który okazuje się niesamowicie kosztowny. W takim wypadku błędy ze strony klientów czy kontrahentów, jak brak przelewu, niedowiezienie towaru na czas, a także zwykła ludzka nieuczciwość, mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa.

Raport Eulera Hermes pokazuje także, iż zakładający firmę jeszcze prze jej powstaniem wydają na nią śmiertelny wyrok. Brak dobrego przygotowania i posiadanie chociaż minimalnego zabezpieczenia odkładane jest na dalszy plan, kiedy świeżo upieczony przedsiębiorca myśli o tym, ile uda mu się zgromadzić pieniędzy z działalności swojego podmiotu.

Tagi:

Własna firmapracownicypracodawcypraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Scena

Praca

Życie muzyka. Nie jest łatwo utrzymać się z pasji

Czytaj więcej >

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >