Zalew odpowiedzią na pogarszającą się sytuacją wodną w Polsce
wikimedia.org/Mateusz War
Autor Przemysław Terlecki - 30 Lipca 2019

Rząd zapowiada 30 nowych zalewów w Polsce i obiecuje brak wysiedleń

Zalew - to odpowiedź rządu na problem rokrocznie potężniejszej suszy w kraju. Gospodarka wodna kuleje, ale rząd zapowiada zdecydowane polepszenie sytuacji. W ciągu 7 lat ma powstać aż 30 zalewów.

Zalew, ale nie jeden a aż 30 to odpowiedź polskich władz na pogarszający się stan hydrologiczny Polski. W ostatnim czasie słychać bowiem nie tylko o upałach, ale wysychających zbiornikach wody pitnej. Sytuacja jest do tego stopnia poważna, że w niektórych miastach włodarze zabronili nawet nadmiernego zużywania wody. Tak jest chociażby w Rewalu, gdzie wójt zabronił mycia samochodów lub podlewania kwiatów, bo stan wody jest alarmująco niski.

Żeby tego było mało, coraz częściej miejsce mają powodzie, które jednakże wcale nie pomagają, a szkodzą, zmiatając z powierzchni ziemi budynki, drzewa i inne konstrukcje. Aby temu przeciwdziałać rząd planuje budowę 30 zbiorników retencyjnych, by zapewnić nie tylko bezpieczeństwo przed powodziami, ale także sprawić, że rejony w Polsce będą właściwie nawodnione.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

Zalew przy zalewie - 30 z nich niebawem powstanie w Polsce

O sprawie mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Ten przywołał sytuację, jaka ma miejsce w Płocku, gdzie wykonawca planu przeciwpowodziowego mówi o wysiedlaniu kolejnych mieszkańców okolicy. Jak podkreślił szef resortu, nie ma w tym nic z prawdy. Zalewy zostaną zbudowane tak, by nie naruszać stojących w okolicy zabudowań.

Mamy sytuację gdzie, wykonawca, który realizuje założenia do planu przeciwpowodziowego Płocka, wymyślił sobie, że będzie 10 zbiorników i będziemy wysiedlani. To jest absolutnie nieprawda - podkreślił minister.

Jak ujawnił także Gróbarczyk, obecnie jest realizowanych 94 inwestycji z zakresu działania przeciwpowodziowego. 30 z nich to zbiorniki wodne, z czego 9 z nich Gróbarczyk określił jako "duże". To, jak stwierdził szef resortu gospodarki morskiej, wykorzystanie wszelkich możliwości związanych z retencjonowaniem.

Jest 94 inwestycji, w tym 30 zbiorników, 9 dużych zbiorników i to są te budowane głównie w Płocku czy też w Kotlinie Kłodzkiej oraz w pozostałej części Polski. Każde województwo ma inwestycje i to są inwestycje już realizowane. Też je włączamy, bo po prostu wykorzystaliśmy całkowicie wszelkie możliwości związane z retencjonowaniem za pomocą sztucznych lub naturalnych metod - podkreślił Gróbarczyk.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News