Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Najnowszy sondaż: PiS nie potrzebuje wsparcia PSL. Niczyjego wsparcia nie potrzebuje
Paulina Musianek
Paulina Musianek 30.07.2019 02:00

Najnowszy sondaż: PiS nie potrzebuje wsparcia PSL. Niczyjego wsparcia nie potrzebuje

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

PiS na czele wyścigu do parlamentu

41,7 % - taka część ankietowanych Polaków, którzy chcą zagłosować, swój głos oddałoby na Prawo i Sprawiedliwość, jak informuje RMF FM i "DGP"opierając się na sondażu IBRIS. 

Tuż za PiS-em uplasowałaby się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, samorządowcy). Według sondażu zdobyła 25% głosów. Do parlamentu dostałaby się jeszcze lewica lewica, czyli SLD, Wiosna i Razem, dzięki poparciu 10,2% ankietowanych.

Za to przynajmniej na 4 lata musielibyśmy się pożegnać z PSL - w badaniu opinii publicznej zyskali tylko 2,8% głosów. Do parlamentu nie weszłyby ugrupowanie KORWIN i Narodowcy mając tylko 2,6% głosów.

Gdyby wyniki sondażu się potwierdziły PiS mógłby liczyć na nieco ponad 260 mandatów. Wystarczyłoby to im do samodzielnego rządzenia, jednak nie na zmianę konstytucji.

Mało zadowalająca frekwencja

W badaniu IBRIS Polacy zostali też zapytani, jak wielu z nich chce wziąć udział w wyborach. Do urn poszłoby na pewno tylko 39,1% ankietowanych. Mniej pewnych udziału w wyborach było 17,4% badanych, a "raczej nie" odpowiedziało 13%.

Aż 29,8% ankietowanych, czyli prawie ⅓ osób, na pewno nie zdecydowałaby się zagłosować.