Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego? Wyjaśniamy
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 05.07.2019 02:00

Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego? Wyjaśniamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wynagrodzenie minimalne wcale nie jest dolną granicą dla wynagrodzenia zasadniczego. To drugie może być mniejsze od płacy minimalnej i nie jest to sprzeczne z prawem. Jak się okazuje, wystarczy wiedzieć, jak to zrobić, a jest to powiązane ściśle ze składnikami wypłaty.

Przypomnijmy bowiem, że płaca składa się z dwóch rodzajów wynagrodzeń - wynagrodzenia obligatoryjnego, czyli zasadniczego, a także wynagrodzenia fakultatywnego, czyli wszelkiego rodzaju dodatków. To drugie jest wytrychem do tego, by pierwsze ustalić na poziomie mniejszym niż wskazuje płaca minimalna.

Wynagrodzenie minimalne może być wyższe od płacy zasadniczej

Wynagrodzenie fakultatywne to dodatki. Do tych należą najczęściej: funkcyjny, stażowy, za szczególne umiejętności, za znajomość języków obcych, zmianowy, za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Jeśli pracodawca zdecyduje się ustalić wynagrodzenie zasadnicze na poziomie niższym niż płaca minimalna, musi pamiętać o tym, by w ramach dodatków wyrównywać pensję pracownika do poziomu minimalnej krajowej. W 2019 roku to wynosi 2250 złotych, a w 2020 roku to będzie już 2450 złotych.

W umowie o pracę może być wpisane wynagrodzenie zasadnicze niższe niż obecnie obowiązujące wynagrodzenie minimalne. Ważne jest, by w sumie, biorąc pod uwagę inne składniki wynagrodzenia, pracownik otrzymywał wynagrodzenie co najmniej minimalne - podaje Agnieszka Bolesta-Borkowska.