BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

"Wszyscy będą wychodzili, wszyscy będą mówili to samo". Lewica dogadała się "po filipińsku"?

19 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Lewica, w postaci partii Razem, Wiosny oraz SLD, zamierza razem wystąpić w wyborach parlamentarnych. Sprawę w czwartkowy wieczór omawiali liderzy formacji. Ich humor po 3-godzinnym spotkaniu wskazywał na to, że liczą na owocną współpracę.

Lewica buduje wspólny blok i razem startuje na jesieni. To wstępne ustalenia, które poznaliśmy po czwartkowym spotkaniu trzech liderów ugrupowań - Adriana Zandberga, Włodzimierza Czarzastego oraz Roberta Biedronia. Humory polityków wskazywały na to, że liczą oni na naprawdę wiele i na jesienną elekcję patrzą z pozytywnymi przeczuciami. Otwarcie mówił o tym zresztą sam Włodzimierz Czarzasty.

Jest super. Jest naprawdę fajna siła. Zobaczycie, jak będzie, wszyscy będą wychodzili i wszyscy będą mówili to samo - mówił z uśmiechem lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, co widać na nagraniu portalu TVN24.

Lewica startuje razem

Politycy nie chcieli zdradzić żadnych konkretów na temat tego, jakie szczegóły ustalili podczas spotkania. Zapraszali natomiast na spotkanie przed Sejmem w piątek na godzinę 13:00. Później jednak wydarzenie przesunięto na godzinę 13:30. Jak dowiedzieliśmy się podczas niego, w całej Polsce lewica zamierza zorganizować konfernecje prasowe w każdym mieście wojewódzkim. Przedstawione wówczas zostaną osoby koordynujące kampanię wyborczą sojuszu lewicowego.

Zrobiliśmy to. To historyczny, wielki moment dla polskiej demokracji. Stoją dzisiaj przed państwem przedstawiciele i przedstawicielki trzech największych sił politycznych na lewicy. Podjęliśmy ważną decyzję, jak wyglądać będzie Sejm za cztery miesiące. To wielki krok dla polskiej lewicy, ale jeszcze większy dla polskiej demokracji. (...) To wielki krok dla polskiej lewicy, ale jeszcze większy dla polskiej demokracji - komentował wspólny start lewicy przewodniczący Wiosny, Robert Biedroń.

Zapowiedziano także powołanie w sobotę wspólnego sztabu lewicy, który doprowdzi do wykrystalizowania się jednego wspólnego programu. Adrian Zandberg wierzy, że koalicja partii lewicowych zmieni oblicze polskiej polityki. Z kolei Włodzimierz Czarzasty oficjalnie zaprosił do współpracy wszystkie partie lewicowe, ugrupowania kobiece, ruchy miejskie - słowem, wszystkie organizacje, które mają lewicowe zabarwienie. Podkreślił, że dotrze do każdej organizacji, a jeśli nie będzie to możliwe, prosił o kontaktowanie się z nim. W najbliższych godzinach i dniach poznamy jeszcze więcej szczegółów na temat wspólnego startu lewicy.

Wczoraj przeprowadziliśmy wstępną grę miłosną. Po tej grze miłosnej żeśmy ustalili jedną rzecz: chcemy być ze sobą. Nie będziemy kręcili, się zachowywali jak ślimaki i meduzy. Podejmiemy decyzję i poinformujemy państwa - podsumował Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty: Wróg jest po stronie PiS

Co nieco na temat strategii zdradził jednak lider SLD w rozmowie z Marcinem Zaborskim w "Rozmowie w samo południe" w RMF. Jak oświadczył Czarzasty, nie powinno się prowadzić bratobójczej walki z innymi partiami demokratycznymi, bo prawdziwym wrogiem politycznym jest Prawo i Sprawiedliwość. Podsumował także swoje słowa pełne goryczy, tłumacząc się rozdrażnieniem, które wywołała decyzja Grzegorza Schetyny.

Od dziś absolutnie żadnych ataków i przytyków. Strona demokratyczna powinna ze sobą współpracować, bo wróg jest po stronie PiS. Wczoraj został rozbity projekt, w który uwierzyłem, który uważałem, że jest w stanie zwyciężyć z PiS-em i byłem po prostu zły - mówił lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >