Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Archiwum listopad 2021

lidl-warszawa-biznesinfo (1)
30.11.2021 01:00 Testy na COVID znikają z półek Lidla w zastraszającym tempie. Polacy testują się sami

Wraz z coraz większą liczbą zakażeń, z półek w Lidlu zaczęły znikać testy na COVID. Dyskont poinformował, że klienci mogą mieć problem z zakupem testu również przez stronę internetową. –Od kilku tygodni zauważamy wzrost sprzedaży obu oferowanych przez nas testów, co jest wynikiem rosnącej liczby zakażeń – poinformowała w rozmowie z next.gazeta.pl Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl Polska. Poinformowała też, że klienci mogą mieć niekiedy przejściowe trudności w zdobyciu testu na koronawirusa w sklepie internetowym. W ofercie Lidla można znaleźć testy antygenowe w kierunku SARS-COV-2 (64,99 zł/ 5 sztuk/ 1 opak.) oraz testy serologiczne Primacovid (19,99 zł/ 1 szt./ 1 opak.) na przeciwciała COVID-19. Testy na COVID-19 można kupić także w innych supermarketach m.in. Biedronce, Netto, Aldi, Intermarche czy Kauflandzie.Jak informuje portal next.gazeta.pl sprzedaż testów na koronawirusa wzrosła również w aptekach. Testów w ciągu ostatniego miesiąca sprzedało się ponad dziesięciokrotnie więcej.Lidl zapewnia, że testy wrócą do sprzedaży.

biznesinfo-1
30.11.2021 01:00 Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Bank Pocztowy coraz bardziej ciąży Poczcie Polskiej. Zła sytuacja gospodarcza państwowej firmy pocztowej doprowadza do rozważań o rezygnacji z banku. Do planów likwidacji Banku Pocztowego jak i towarzystw ubezpieczeniowych dotarła DGP, która potwierdziła to w dwóch źródłach.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
30.11.2021 01:00 Oszuści znów atakują klientów dużych banków. Łatwo jest się nabrać

Oszuści znów zaatakowali klientów banków. Wśród nich jest mBank i Santander Bank Polska. Klienci banków powinni być bardziej ostrożni i zwracać uwagę nawet na najmniejsze, szczegóły. Nieuwaga może ich drogo kosztować.CSIRT KNF ostrzega klientów mBanku przed oszustwem, polegającym na podszywaniu się pod instytucję przez przestępców. Tym razem wybrali wyjątkowo perfidny sposób, mianowicie opanowali niemal perfekcyjnie pozorowanie oficjalnej strony mBanku. Na pierwszy rzut okaz bardzo ciężko zauważyć co jest nie tak, a chodzi o kropkę pod literą "a". Strona internetowa mBanku stworzona przez cyberprzestępców, do złudzenia przypomina tę oficjalną. – Przestępcy wykorzystują do oszustwa specjalne kodowanie znaków "ạ" zamiast "a", przez co fałszywa domena łudząco przypomina prawdziwą – czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze. I rzeczywiście pod literą "a" w adresie fałszywej strony można dostrzec niewielką kropkę. Klient, który wprowadzi login oraz hasło dostanie komunikat "Proszę czekać na autoryzację". Natomiast sam login i hasło są w tym momencie automatycznie przesyłane do oszustów, którzy próbują wykorzystać je do kradzieży środków".

Ważne
30.11.2021 01:00 ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

ZUS przypomina, że zostało już tylko kilka godzin, aby złożyć wniosek o "Dobry Start". Każdy, kto nie złożył wniosku, powinien się pospieszyć, jeśli tego nie zrobi, to pieniądze przepadną. Tylko do wtorku (30 listopada) można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w ramach programu "Dobry Start" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Weryfikacja wniosków oraz wypłata świadczenia odbywa się niemal w 100 proc. automatycznie. – Przypominam zapominalskim, że tylko dziś do północy można wysłać do nas wniosek o 300 zł dla dziecka w ramach programu „Dobry start” – apeluje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To już nie tylko ostatni dzwonek, ale ostatnie godziny na wysłanie wniosku – dodaje.

z osttaniej chwili polska 2
30.11.2021 01:00 Rząd właśnie ogłosił. Będzie wielka obniżka cen gazu i prądu

Rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej zdecydował się na duże obniżki cen surowców energetycznych. Rząd zdecydował się na obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc., co powinno znacznie zmniejszyć stawki za gaz płacone przez Polaków. Rząd w ten sposób chce także zmienić presję infacyjną, którą nazwał "zaimportowaną" z powodu działań Gazpromu. Czeka nas także całkowite zawieszenie akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. #TarczaAntyinflacyjna to łącznie do 10 mld zł oszczędności❗️ pic.twitter.com/0Nl7h8GxWh— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021 Działania przedstawione przez premiera Morawieckiego mają za zadanie zmniejszyć presję inflacyjną. Zmniejszenie cen na energię ma wpłynąć na ceny pozostałych produktów. Premier uzasadnia powstawanie inflacji także unijnym dyrektywom, które odwołują się do polityki klimatycznej.

widok na elektrofiltry
30.11.2021 01:00 PKN ORLEN i PGNiG pracują nad nowym źródłem energii. Zapowiadają przełom

PKN ORLEN i PGNiG potwierdziły, że prace nad projektem dotyczącym budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce będą kontynuowane. Ma to być "inwestycja strategiczna dla bezpieczeństwa Polski". Spółki podpisały aneks do umowy, zgodnie z którym chcą wypracować do końca 2022 roku optymalne warunki współpracy przy realizacji tej strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji. Jak czytamy w komunikacie blok energetyczny Ostrołęka C, będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych.– Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo. To bardzo ważny projekt, który zabezpieczy dostępną moc w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym przyczyni się do ustabilizowania jej cen na krajowym rynku, poprzez zwiększenie podaży mocy w systemie. [...] Ma to ogromne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej Polski i przyspieszenia jej rozwoju gospodarczego – poinformował Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

deweloper
30.11.2021 01:00 Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

Ceny mieszkań rosną w rekordowym tempie, deweloperzy coraz częściej wykorzystują tę sytuację. Stosują praktykę zrywania umowy z klientami i sprzedaży mieszkania za wyższą cenę komuś innemu. Klient zostaje ze zwróconą zaliczką, mieszkanie, które miało być jego, dostaje ktoś, kto zapłaci więcej. Sytuacja zerwania umowy przez dewelopera zdarza się najczęściej w przypadku umowy rezerwacyjnej. Dzieje się tak, ponieważ, taka umowa praktycznie nie wiąże dewelopera w zakresie większym aniżeli zobowiązanie się przez niego, że za wpłatą przez klienta tzw. opłaty rezerwacyjnej- deweloper nie będzie danego lokalu oferował innemu klientowi. Niestety trudno jest w takiej sytuacji zawalczyć o swoje wymarzone mieszkanie i deweloper, podając jakikolwiek powód, może rozwiązać umowę rezerwacyjną.

pilne swiat (1) (1)
30.11.2021 01:00 Coraz mniej węgla na zimę. Magazyny świecą pustkami, a ceny rosną

Sezon grzewczy z pewnością będzie dla nas bardzo drogi. Powodem nie tylko jest inflacja, ale także zbyt małe zasoby węgla w magazynach. Niedostosowana do popytu podaż dodatkowo wywinduje ceny surowca. Chociaż w polskich elektrowniach węgla nie brakuje, to jednak zużywają go bardzo dużo, a wyprodukowaną energię sprzedają, przede wszystkim do Niemiec. Zainteresowanie prądem wyprodukowanym w Polsce wzrosło mocno z powodu rosnących cen gazu wywołanych przez Gazprom.

EN 01435691 0009
29.11.2021 01:00 Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie zwierząt

Ustawa o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych została podpisana przez Andrzeja Dudę. Ma ona dostosować polskie przepisy do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach. Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych ma na celu ochronę zwierząt, a także usprawnienie działania systemu reglamentacji działalności polegającej na wykorzystywaniu zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych, w tym procesu uzyskiwania wpisu do rejestru hodowców, dostawców i użytkowników oraz uzyskiwania zgód na przeprowadzenie doświadczeń na zwierzętach.Podpisana nowelizacja dostosowuje ustawę o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych do aktualnych regulacji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz do potrzeb społecznych, uzupełnia funkcjonujące rozwiązania oraz doprecyzowuje przepisy budzące wątpliwości interpretacyjne i powodujące trudności w stosowaniu ustawy.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
29.11.2021 01:00 Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do niezaszczepionych. Wiadomość otrzyma 900 tys. osób

Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do osób niezaszczepionych przeciw Covid-19, które mają aktywowane Internetowe Konto Pacjenta. Wiadomość od resortu ma ich zachęcić do zaszczepienia się. Wiadomość tekstowa będzie brzmiała: "UWAGA: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw COVID. W swoim IKP znajdziesz eskierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna". Takiego SMSa może spodziewać się 900 tysięcy właścicieli Internetowego Konta Pacjenta, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19. – Czwarta fala epidemii jest falą niezaszczepionych, dlatego podejmujemy kolejne działania by dotrzeć z informacją o szczepieniach do jak najszerszej grupy osób. Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, stąd dzisiejsza akcja nie będzie ostatnią – ostrzegł minister zdrowia dr Adam Niedzielski. – Przymierzamy się również do wysyłki wiadomości tekstowych zachęcających do szczepień do osób kończących kwarantannę – dodał. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej wysyłało wiadomości, poprzednio SMS dostały osoby zaszczepione. MZ wysłało 15,5 mln smsów z informacją o szczepieniach dawką przypominającą po sześciu miesiącach od pełnego wyszczepienia oraz 5 mln wiadomości do osób 50 plus, które mogą zaszczepić się po pięciu miesiącach. Na tę chwilę w pełni zaszczepione są 20 398 724 osoby. Oznacza to, że wciąż niezaszczepionych jest około 17 milionów Polek i Polaków.

biznesinfo-1
29.11.2021 01:00 Masz czas jeszcze tylko dziś i jutro. Później świadczenie z ZUS przepadnie

Ostatni moment, żeby złożyć wniosek do ZUS o świadczenie Dobry Start. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada i jedynie drogą elektroniczną. Świadczenie "Dobry start" przysługuje na dzieci uczące się i jest wypłacane raz w roku w wysokości 300 zł. Wnioski o nie można składać od 1 lipca do 30 listopada.

elektrownia turow 05
29.11.2021 01:00 Rzecznik generalny TSUE ogłosi opinię ws. kopalni Turów dopiero w przyszłym roku

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona dopiero za kilka miesięcy, w 2022 roku. Informację przekazał w poniedziałek Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE. – Rzecznik generalny Priit Pikamae przedłoży opinię w sprawie dotyczącej kopalni Turów 3 lutego 2022 r. – poinformował w poniedziałek 29 listopada na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE TSUE informuje, że opinia rzecznika generalnego dotycząca dalszego wydobywania węgla w kopalni Turów zostanie podana 3 lutego 2022 r. Najczęściej stanowi ona wstęp do wyroku ostatecznego. TSUE może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, może jednak też wydać zupełnie inny wyrok.

biznesinfo-1
29.11.2021 01:00 Wyciekł tajny dokument w sprawie Nord Stream 2. Niemcy chcą ułożyć się z USA

Wyciekł tajny dokument ambasady Niemiec w Waszyngtonie. W opublikowanym przez portal Axios liście Niemcy przekonują Amerykanów, że sankcje na Nord Stream byłyby zwycięstwem Rosji. Niemiecki rząd próbuje przekonać Waszyngton, że sankcje Stanów Zjednoczonych będą bardzo niekorzystne dla wspólnych interesów Niemiec i USA, a najlepiej wyjdzie na wszystkim Władimir Putin.

biznesinfo-1
29.11.2021 01:00 Oszuści znów atakują. Tym razem wybrali metodę na pocztę głosową

Przestępcy mają wiele sposobów na to, aby przejąć nasze pieniądze. Tym razem policja ostrzega przed sposobem na pocztę głosową. Klikając w link z wiadomości SMS, możemy stracić wszystkie pieniądze.Coraz częściej słyszy się o oszustach internetowych, którzy podszywają się pod różne instytucje wysyłając fałszywe linki. Ich celem jest otrzymanie dostępu do kont bankowych oraz kont do mediów społecznościowych. Oszuści wciąż modyfikują swoje przestępcze metody, m. in. te dotyczące nadsyłanych SMS-ów, chcąc stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości. Jak ostrzega policja, coraz częściej zdarzają się oszustwa "na pocztę głosową".

pieniądze (2)
29.11.2021 01:00 Szkoły przechodzą na zdalne nauczanie, ZUS wypłaci zasiłki rodzicom. Jednak nie wszyscy mogą z nich skorzystać

Coraz więcej szkół przechodzi na system nauki zdalnej. Wielu rodziców wróci ze swoimi dziećmi do pracy w domu. Tym opiekunom, którzy nie mogą pracować zdalnie, przysługuje zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS.Na podstawie danych przekazanych 26 listopada przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w trybie zdalnym naucza 127 podstawówek, 116 szkół ponadpodstawowych i 79 przedszkoli.

online-zakupy
29.11.2021 01:00 Podczas zakupów on-line lawinowo wyciekły dane. Sprawdzono ile osób ucierpiało

Za nami czarny piątek i cyber monday czyli największe święta konsumpcjonizmu w roku. Wiele osób szaleje na wyprzedażach i robi zakupy w sieci. Niestety nie wszyscy są ostrożni podczas robienia zakupów. Ofiarą wycieku danych padło blisko 1,3 mln Polaków podczas e-zakupów - wynika z badania dot. rzetelności sklepów internetowych. Ok. 760 tys. konsumentów zapytano podczas składania zamówienia w e-sklepie o PESEL, który nie jest niezbędny przy tego typu transakcjach. Z badania "Rzetelność sklepów internetowych" na zlecenie ChronPESEL.pl i Rzetelnej Firmy, współpracujących z Krajowym Rejestrem Długów najczęściej z prośbą o PESEL robiący zakupy online spotykali się podczas dokonywania płatności (43 proc. wskazań) oraz w trakcie rejestracji w serwisie sklepu (29 proc.). W przypadku 17 proc. badanych sprzedający poprosił o niego podczas wystawiania faktury. Jak wynika z badania co czwarty ankietowany słyszał o wycieku danych osobowych klientów ze sklepu, z którego korzystał. A w przypadku 6 proc. osób robiących zakupy w internecie, do udostępnienia ich danych niepowołanym osobom rzeczywiście doszło. – Biorąc pod uwagę liczbę internautów w Polsce robiących zakupy w sieci, z taką sytuacją musiało zmierzyć się już ponad 1,3 mln osób – wskazał w rozmowie z PAP ekspert serwisu ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd.

pilne swiat (1)
29.11.2021 01:00 Odkryto olbrzymie złoża gazu ziemnego. Sytuacja energetyczna ulegnie zmianie

Zostało podpisane porozumienie dotyczące zagospodarowania jednego z największych złóż gazowych w Iranie. Złoże Chalus ma zawierać co najmniej siedem bilionów m sześc. gazu. Największe udziały będą miały firmy rosyjskie i chińskie, dopiero za nimi jest Iran. Tak duży udział rosyjskich i chińskich firm praktycznie uniemożliwia potencjalny eksport gazu do Europy.Jak podał portal oilprice.com jeden z przedstawicieli rosyjskiej administracji nazwał tę transakcję „ostatnim aktem zabezpieczenia kontroli nad europejskim rynkiem energetycznym”.Rosjanie, poprzez konsorcjum firm takich jak Gazprom i Transnieft, mają mieć 40 procent udziałów w polu, Chińczycy poprzez CNPC i CNOOC dostaną 28 procent a irański KEPCO 25 procent. Gazprom będzie zarządzał polem, Transnieft ma być odpowiedzialny za transport surowca. Chińskie CNPC ma odpowiadać za finansowanie projektu a CNOOC za część inżynieryjną i procesową.Europejskie magazyny gazu są obecnie na wyczerpaniu z powodu wznowienia działalności gospodarczej po długiej przerwie spowodowanej pandemią. W podobnej sytuacji znalazły się kraje azjatyckie. Zmniejszenie rezerw gazu ziemnego w magazynach doprowadziło do rekordowego wzrostu cen gazu na rynkach międzynarodowych.

Inflacja w Polsce
29.11.2021 01:00 Podwyżka akcyzy może nakręcić inflację

Senat odrzucił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada duże podwyżki przede wszystkim na najtańsze papierosy i alkohol. Na początku grudnia zagłosują jeszcze posłowie. - Podwyżka akcyzy doprowadzi nie tylko do wyższej inflacji, ale spowoduje też wyższą opłacalność przemytu tego typu towarów, stwierdził wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO). Politycy i ekonomiści uważają, że podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy w proponowanej przez rząd wysokości może spowodować wzrost inflacji i wypchnie konsumentów do szarej strefy. Pod koniec października Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy akcyzowej, który zakłada między innymi podwyższenie stawki tego podatku na papierosy i tytoń do palenia. Zgodnie z projektem od 2022 roku minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy, co zdaniem większości branży tytoniowej oznacza wzrost ceny paczki tradycyjnych papierosów o 50 gr - 1 zł. Resort finansów przedstawił też tzw. mapę drogową podwyżek, która zakłada, że w latach 2023–2027 stawka akcyzy na tytoń do palenia, papierosy i wyroby nowatorskie będzie rosła co roku o 10% Przedstawiciele branży mówią o 23 złotych za paczkę najtańszych papierosów w ciągu kilku lat. W przypadku alkoholu MF chce podnieść akcyzę w 2022 r. o 10%, a w każdym z kolejnych sześciu lat o kolejne 5%. Branża tytoniowa i alkoholowa alarmują, że podwyżki uderzą w najmniej zamożnych konsumentów, a w dodatku przyczynią się do rozwoju szarej strefy, bo jak wynika z badań niemal 60% Polaków bierze pod uwagę kupowanie po podwyżce trunków poza legalnym obrotem. Źródło: https://podatki.gazetaprawna.pl/akcyza/artykuly/8295764,klienci-przeniosa-sie-na-czarny-rynek.htmlZdaniem Andrzeja Skubiszewskiego, prezesa JTI Polska, w latach 2011 -2014 r. podnoszono akcyzę o 10%, co doprowadziło do załamania legalnego rynku i niemal 20-procentowego udziału szarej strefy w rynku w 2015 r., a tym samym gwałtownego spadku wpływów budżetowych z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych. Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa oceniła właśnie, że mijający rok jest rekordowym pod względem liczby przemycanych papierosów. Funkcjonariusze zatrzymali trzykrotnie więcej nielegalnych papierosów niż w poprzednich latach o wartości ponad 100 mln złotych.Żródło: https://bialystok.tvp.pl/57116841/wiecej-przemycanych-papierosow Zdaniem senatora Jana Marii Jackowskiego z PiS, który głosował za odrzuceniem nowelizacji, skoro celem rządu jest działanie prozdrowotne powinno się równo podchodzić do wszystkich producentów używek, a nie stosować większe obciążenie dla producentów tańszych wyrobów. Zwrócił uwagę na to, że osoby lepiej sytuowane mniej odczują podwyżkę tych produktów niż mające skromniejsze dochody i chcące kupować tańsze produkty. Żródło: https://www.money.pl/gospodarka/zmiany-w-podatku-akcyzowym-rzad-chce-podwyzki-lecz-senatorowie-sa-podzieleni-6708368741080000a.html Dyskusja wokół podwyżki akcyzy jest tym bardziej gorąca, bo według wyliczeń GUS inflacja w październiku wyniosła rok do roku 6,8% w porównaniu z 5,9% we wrześniu - takiego wzrostu cen nie obserwowaliśmy od niemal dwudziestu lat. Sami przedstawiciele Ministerstwa Finansów twierdzą, że już na początku 2022 r. inflacja może wynieść 8%, a ekonomiści, tacy jak np. Adam Antoniak z Banku Pekao, czy Stanisław Kluza, były minister finansów i szef Komisji Nadzoru Finansowego uważają, że wkrótce będziemy mieli do czynienia z dwucyfrową podwyżką cen. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek założenia tarczy antyinflacyjnej, polegającej m.in. na obniżce cen paliw, VAT-u na gaz ziemny i energię elektryczną czym przyznał, że inflacja jest realnym problemem.

z osttaniej chwili polska (3)
29.11.2021 01:00 Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach. Wchodzą już od grudnia

O 11.00 odbyło się zebranie sztabu kryzysowego, który zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Tematem przewodnim będzie nowa mutacja koronawirusa o nazwie Omikron. Nowy wariant koronawirusa zmutował w południowej Afryce, gdzie liczba zaszczepionych jest wciąż znikoma. Wirus jest lepiej przystosowany do funkcjonowania w ludzkim organizmie, wynika z doniesień naukowców. Więcej o nowym wariancie wirusa przeczytasz pod tym linkiem.

biedronka-sklep-promocja-biznesinfo
28.11.2021 01:00 Biedronka już jutro szykuje ogromne promocje. Klienci się ucieszą

Biedronka ogłosiła promocje, jakie wyszykowała dla klientów od poniedziałku. Sieć zachęca licznymi produktami w obniżonych cenach, które udostępniła w swojej gazetce. Fani słodyczy na pewno pobiegną na półki po czekoladę E. Wedel. Jeżeli zdecydujemy się wziąć 3 opakowania dowolnych czekolad, za jedną sztukę zapłacimy tylko 2,29 zł. Aby skorzystać z oferty musimy jednak posiadać kartę "Moja Biedronka". Jeżeli brakuje nam środków czystości, to do Biedronki możemy wybrać się po proszek do prania Persil, wystarczający na 52 prania. Za produkt zapłacimy 24,99 zł. W specjalnej promocji będą w nadchodzącym tygodniu także wędliny firmy Krakus. Produkty polskiej firmy wędliniarskiej dostępne mają być w ofercie 2+1. Oznacza to, że przy zakupie dwóch sztuk, trzeci najtańszy produkt otrzymamy gratis. W specjalnej promocji portugalska sieć będzie miała także dostępne cytrusy. Za 2 kg pomarańczy zapłacimy jedynie 3,99 zł - informuje gazetka Biedronki. To jednak nie koniec promocji Biedronki, w sklepach znajdziemy też liczne przeceny mięs i nabiału. Oferta potrwa do końca tygodnia lub do wyczerpania zapasów.

pilne swiat (1) (1)
28.11.2021 01:00 Omikron zaczyna się rozprzestrzeniać. Coraz więcej państwa wprowadza nowe restrykcje

Omikron, czyli nowa mutacja koronawirusa zaczyna rozprzestrzeniać się po świecie. Pochodzący z południa Afryki wariant zmusza coraz więcej państw do wprowadzania nowych restrykcji. PAP informuje, że pierwszym europejskim krajem, do którego omikron dotarł, jest Belgia. Afrykański wariant koronawirusa jest już też na pewno w Wielkiej Brytanii i Włoszech, a najprawdopodobniej także w Niemczech, Holandii, Czechach i Danii. Poza Europą wariant został wykryty w Izraelu i Australii. USA także informują, że omikron raczej już dotarł do kraju.

german-gb76bb37ea 1920
28.11.2021 01:00 Niemcy stracili cierpliwość, wzięli Polskę w obronę przed Unią. Zarzucają Brukseli hipokryzję

"Suedeutsche Zeitung" opublikowało artykuł, w którym autor Josef Kelnberger zarzuca UE hipokryzję. Publikacja jest odpowiedzią na krytykę przez Brukselę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. UE zarzuca bowiem Polsce złe traktowanie uchodźców. Autor przyznaje, że jest wiele powodów, aby polski rząd krytykować. Jednak na pewno nie powinno się tego robić w odniesieniu do sytuacji na granicy. Za trudną sytuację humanitarną, z którą mamy do czynienia na granicy odpowiada dyktator Łukaszenka, czytamy w "Suedeutsche Zeitung".

biznesinfo-1
28.11.2021 01:00 Rząd już ogłosił, wiadomo kto dostanie dopłaty do prądu. Trzeba tylko złożyć odpowiedni dokument

Bon energetyczny przygotowany przez rząd ma za zadanie zapobiec nadmiernemu obciążeniu domowych budżetów przez drożejące opłaty za prąd. W celu uzyskania bonu trzeba spełnić odpowiednie kryteria i złożyć wniosek o dopłatę. Jak czytamy na rządowych stronach dodatek energetyczny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na drodze decyzji czy składający wniosek jest tzw. odbiorcą wrażliwym. Bon energetyczny ma za zadanie zniwelować wyższe koszty energii elektrycznej.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo (1)
28.11.2021 01:00 Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

Państwowa Inspekcja Pracy planuje od nowego roku wzmożone kontrole, które mają niwelować szarą strefę. Zapowiedziano także, że kary za naruszanie przepisów mają znacznie wzrosnąć. W ten sposób PIP zamierza w przyszłym roku odzyskać ponad 6 mld zł. PIP w 2020 r. przeprowadził aż 54 tys. kontrole w całej Polsce, a ponad połowa z nich wykazała nieprawidłowości, czytamy w money.pl. W przyszłym roku kontroli ma być jeszcze więcej, co ma pozwolić na odzyskanie 6 mld zł, które wesprą program Polski Ład.

EN 01503353 0019
27.11.2021 01:00 Spór o Turów nadal bez porozumienia. Sasin podaje przyczynę

Nadal nie ma, konkretnych deklaracji dotyczących sporu o kopalnię Turów. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w radiu RMF FM, co jest głównym powodem takiej sytuacji.– Rozmowy z rządem Czech o Turowie są mocno utrudnione z tego powodu, że to rząd odchodzący, a nowego ciągle nie ma – ocenił w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak poinformował w radiu RMF Sasin, w piątek rozmawiał z minister klimatu Anną Moskwą, która "jest w stałym kontakcie i prowadzi rozmowy ze stroną czeską", ale - jak zauważył - rozmowy te są dziś "mocno utrudnione". – Czeski minister środowiska jest ministrem odchodzącym, w związku z tym rozmowy są mało efektywne. Czekamy na powstanie nowego rządu. Mam nadzieję, że będzie to asumpt, by te rozmowy sfinalizować – powiedział Sasin. Wicepremier powtórzył, że decyzje TSUE w sprawie Turowa są "niezwykle drastyczne" i "nie mogą być przez Polskę wypełnione".

EN 01503323 0970
27.11.2021 01:00 Premier Morawiecki krytykuje kanclerz Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował kanclerz Niemiec Angelę Merkel za jej ostatnie dwie rozmowy przez telefon z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką - podała w sobotę agencja dpa. Premier w rozmowie z dpa wyraził zadowolenie z zaangażowania Unii Europejskiej w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu uchodźczego na granicy z Białorusią. – Ale kiedy kanclerz Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już od 15 miesięcy – powiedział szef polskiego rządu.Poinformowano, że Merkel dwukrotnie telefonowała do Łukaszenki, za co zalała ją fala krytyki w kraju i za granicą. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert uzasadnił ten kontakt katastrofalną sytuacją humanitarną tysięcy ludzi na granicy. Zaznaczył również, że procedura ta została była ustalona z Komisją Europejską i wiedzieli o niej partnerzy w regionie.

pilne swiat (1)
27.11.2021 01:00 "Polska nie wnioskowała o zerowy VAT na żywność". Wynika z informacji KE

Polski rząd nigdy nie prosił o wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność – przekazali w rozmowie z portalem 300Gospodarce urzędnicy Komisji Europejskiej. Komisja nie mogła więc odmówić zastosowania stawki zero jako metody walki z rosnącymi cenami żywności. A o takiej odmowie informował premier Mateusz Morawiecki. Premier Mateusz Morawiecki prezentując tzw. tarczę antyinflacyjną powiedział, że jednym z jej elementów mają być specjalne dodatki dla najbardziej potrzebujących rodzin, by zamortyzować wzrost cen żywności.W czwartek 25 listopada premier Morawiecki przekazał, że rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. Jednak jak poinformował premier KE miała inne zasady i nie zgadza się na tego typu działania. I przez to polski rząd nie może wprowadzić takiej opcji. Tymczasem w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl urzędnik Komisji Europejskiej przekazał, zupełnie inną informację.– Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić – mówi 300Gospodarce urzędnik Komisji Europejskiej. Przypomniał, że wielkość stawek ściśle reguluje unijna Dyrektywa VAT, która wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności. Ale dopuszcza stawkę obniżoną – dla artykułów spożywczych może ona wynosić 5 proc.

MIKHAIL METZEL/AFP/East News
27.11.2021 01:00 Władimir Putin wypowiedział wojnę antyszczepionkowcom. Grożą im poważne konsekwencje

Rosyjskie władze zapowiedziały zdecydowaną walkę z antyszczepionkowcami i dezinformacją na temat koronawirusa w internecie. Jak poinformował wprost biznes służby będą sprawdzać media społecznościowe w poszukiwaniu osób i grup odpowiedzialnych za dezinformację – Ministerstwo zdrowia Rosji poinstruowało regionalne oddziały oraz lekarzy, aby zgłaszali osoby, które celowo szerzą dezinformację dotyczące zagrożenia związanego ze szczepieniami – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu przekazanemu agencji Reuters. – Dodano, że zgłosiło już ponad trzydzieści osób, które mogą dostać karę 5 lat więzienia za szerzenie antyszczepionkowych teorii. Z informacji podanych przez wprost poziom wszczepienia społeczeństwa w Rosji wynosi zaledwie 38 proc. Według rosyjskich władz procent społeczeństwa, który jest odporny na COVID-19 wynosi 50 proc. Są to osoby, które otrzymały szczepionkę lub przechorowały zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.Rosja zmaga się z największą falą zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19. Na początku listopada średnia tygodniowa liczba zakażeń wyniosła około 40 tys. przypadków dziennie. W listopadzie 2021 umiera w Rosji ok.1200 osób dziennie, rok wcześniej było to ok. 540 osób dziennie.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
27.11.2021 01:00 Wydano zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat

Szczepionka Pfizer/BioNTech ma być podawana dzieciom w dwóch, 10-mikrogramowych dawkach - druga dawka będzie podawana trzy tygodnie po podaniu pierwszej w formie zastrzyku w górną część ramienia - zarekomendowała EMA. Dawka podawana dzieciom w wieku 5-11 lat będzie trzy razy mniejsza niż dawka podawana dorosłym.Pfizer informował, że w testach klinicznych szczepionka Comirnaty przeznaczona dla dzieci wykazała się 90,7-procentową skutecznością. Od maja w UE dopuszczono do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech w grupie dzieci w wieku 12-17 lat. Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Do tej pory w Europie nie dopuszczono do użycia w grupie dzieci w wieku 5-11 lat żadnej szczepionki przeciw COVID-19.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
27.11.2021 01:00 Rachunki za gaz nie przestają rosnąć. Idą za tym wyższe zaliczki w spólnotach mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe zaczęły pobierać zaliczki na pokrycie kosztów zużycia gazu. Te od grudnia mają wzrosnąć o 25 proc. Dla czteroosobowej rodziny oznacza to wzrost kosztów o ponad 40 zł. Wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej zauważył portal money.pl.W skrzynkach pocztowych wielu Polaków już pojawiły się pisma informujące o podwyżce. I to często niemałej. Jedna z wrocławskich spółdzielni przekazała portalowi money.pl, pismo informujące o podwyżce. Opłata wzrosła o 25 zł.Dotychczasowa stawka wynosząca 8,70 zł od osoby wzrośnie do 10,80 zł. Jak więc łatwo przeliczyć, statystyczna czteroosobowa rodzina musi przygotować się na opłaty w wysokości 43,20 zł wylicza portal. Wniesione przez lokatorów zaliczki są rozliczane, a ewentualne nadpłaty zostaną zwrócone. Jednak jak informuje portal z pisma wynika, że trzeba przygotować się na dopłaty. Jak tłumaczy Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej, wdrożenie podwyżki podyktowane jest szeregiem kosztów, które wzrosły w ostatnim czasie, a podwyżka będzie naliczana od 1 grudnia. Wspólnota zakłada, opierając się na prognozach rynkowych, "będzie występować niestabilność cen paliw". "Należy się spodziewać, iż ceny dostaw gazu oraz innych mediów będą nadal wzrastać - czytamy. Ceny nadal idą w górę, początek przeszłego roku też nie będzie łatwy, ale specyficzna sytuacja na rynku nie potrwa wiecznie. Jest szansa na pewne wyhamowanie rajdu cenowego gazu wynika z zapewnień ekspertów.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo
27.11.2021 01:00 Salmonella w Biedronce. Dyskont wycofuje popularny produkt

Właściciel sieci Biedronka wycofuje z obrotu partię filetów z piersi kurczaka. W produkcie wykryto obecność bakterii Salmonella Enteritidis. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii świeżych filetów z piersi kurczaka. Ostrzeżenie dotyczy jednej partii fileta z piersi kurczaka marki Kraina Mięs. Produkt został wyprodukowany dla spółki Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka. Jak wynika z komunikatu GIS, spółka zablokowała już sprzedaż produktu i wycofuje go z obrotu.Obecność bakterii wykryto w produkcie: Świeży filet z piersi kurczaka MAP, o numerze partii: 793921 i terminie przydatności do spożycia: 01.12.2021.– Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy – przekazali przedstawiciele Inspektoratu.

biedronka-sklep-promocja-biznesinfo (1)
26.11.2021 01:00 Biedronka zaskoczy swoich klientów. Niektóre produkty nawet za darmo

Biedronka wystartowała z nowymi promocjami, za zakup niektórych produktów można otrzymać zwrot w równowartości ich wartości. Z promocji klienci mogą skorzystać 26 listopada.Posiadacze karty Moja Biedronka, będą mogli skorzystać z licznych obniżek cen, a za zakup ekspresu do kawy Delta, klienci dostaną vouchery równe jego wartości. Kupując dowolny ekspres do kawy Delta Q Biedronka wyda bon zakupowy. Przykładowo płacąc za ekspress 299 zł klient otrzyma 3 vouchery o wartości 2x100 zł i 1x 99 zł. Vouchery będzie można wykorzystać do 12 grudnia 2021 r.Biedronka przygotowała także promocje, gdzie jeden produkt otrzymamy gratis. Tak się stanie jeśli kupimy jedno opakowanie pieluch Dada, drugie otrzymamy gratis. Analogiczna sytuacja jest w momencie, kiedy kupujemy produkty marki Air Wick.W promocji na 26 listopada są również specjalne ceny:świeży filet z piersi kurczaka za 8,99 złproszek do prania E za 27,99,herbata czarna Lipton Yellow Label za 9,95Kapsułki do prania Ariel All in 1 PODS za 24,99A wszystkie warzywa i grzyby w puszkach i słoikach są przecenione o połowę ceny.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
26.11.2021 01:00 Banki ostrzegają klientów przed oszustami. Przestępcy znów zaatakowali

Okres przedświąteczny może być doskonałym czasem, także dla oszustów. Podszywają się oni m.in. pod pracowników instytucji. Dzwonią z numeru, który wyświetla się na ekranie telefonu jako oficjalny. Największe banki znów ostrzegają przed przestępcami.Oszuści korzystają ze sprawdzonych przez siebie procedur na przywłaszczenie sobie pieniędzy. Podają się za pracowników banków, doradców, pośredników lub dział bezpieczeństwa. Dodatkowo połączenie może być podpisane jako znany numer instytucji lub banku.

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
26.11.2021 01:00 Szykują się przerwy techniczne w dużych bankach. Lepiej wypłacić pieniądze przed weekendem

Banki zapowiedziały przerwy techniczne na ten weekend. Problemy w dostępie do niektórych usług mogą mieć w ten weekend kliencim.in: Bank BPS, BOŚ Bank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Inteligo, PKO Bank Polski czy mBank. Klienci banków, którzy planują zakupowe szaleństwo w ramach black week i przedświątecznych przygotowań powinni już się tym zająć. Ponieważ banki planują przerwy w dostępie do swoich usług.

zus-east
26.11.2021 01:00 Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i ważne terminy. Chodzi o składkę zdrowotną

Przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o swoim dochodzie z działalności gospodarczej – czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Zmiany wynikają z Polskiego Ładu. – Każdy przedsiębiorca, nawet najmniejszy, będzie musiał co miesiąc składać deklarację. Po co? Aby poinformować ZUS o wysokości swojego dochodu (u ryczałtowców przychodu) z działalności gospodarczej. Na jego podstawie wyliczymy bowiem wysokość składki zdrowotnej. ZUS wskazuje też, że w deklaracjach należy podać informacje o swojej formie opodatkowania - podaje "Rzeczpospolita".Przedsiębiorcy na skali podatkowej składkę zdrowotną za styczeń 2022 r. (i następne) zapłacą w wysokości 9 proc. dochodu. U tych, którzy korzystają z liniowego PIT, wyniesie 4,9 proc. dochodu. U ryczałtowców będzie uzależniona od wysokości przychodu.Zmienią się także terminy rozliczenia. Jak informuje ZUS od stycznia 2022 r. na przekazanie deklaracji i opłacenie składek będzie czas kolejno do:5. dnia następnego miesiąca – jednostki i zakłady budżetowe,15. dnia następnego miesiąca – płatnicy posiadający osobowość prawną, chodzi m.in. o spółki kapitałowe (z o.o. i akcyjne), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, jednostki samorządu terytorialnego (urzędy gminy, miasta), uczelnie wyższe,20. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy składek, czyli opłacający wyłącznie składki na własne ubezpieczenia, a także przedsiębiorcy i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej zatrudniający innych ubezpieczonych, w tym spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).ZUS przypomina też, że składki zdrowotnej zapłaconej w przyszłym roku nie odliczymy już od podatku. Dotyczy to też składki za grudzień 2021 r. opłaconej w styczniu 2022 r. Wynika z tego, że ci, którym zależy na odliczeniu, powinni pospieszyć się z przelewem do ZUS i uregulować ją do końca 2021 r.

EN 01492449 1088
26.11.2021 01:00 Nowy rząd stawia na odnawialne źródła energii. Nie bierze pod uwagę Nord Stream 2

Nowy rząd stawia na OZE, dywersyfikację dostaw i nadrzędność prawa energetycznego Unii. Stanowisko nowego rządu Niemiec wobec kontrowersyjnego gazociągu może być fundamentalnie inne niż dotychczasowego, choć w umowie koalicyjnej nie napisano tego wprost – podaje w „Sueddeutsche Zeitung”. Niemiecki dziennik podkreślił, że w przedstawionej w środę umowie koalicyjnej przyszłego niemieckiego rządu ani razu nie pada nazwa Nord Stream 2, który gazeta nazywa najważniejszym tematem spornym w niemieckiej polityce zagranicznej.Zwrócono uwagę na krótki, ale być może bardzo istotny zapis na 59 stronie umowy, gdzie czytamy, że „projekty energetyczno-polityczne także w Niemczech obowiązuje europejskie prawo energetyczne”. Gazeta przytacza opinie przedstawicieli przyszłej koalicji, że zawiera się w tym fundamentalna zmiana kursu. Jak podaje, dziennik przyszły rząd nie będzie ingerował w procedurę certyfikacji Nord Stream 2, którą zawiesiła niedawno niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci, ale to zdanie w umowie koalicyjnej może w przyszłości okazać się kluczowe.Brak zapisów o NS2 może świadczyć o braku porozumienia w tej sprawie.

Ważne
26.11.2021 01:00 Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe. Kierowcy zapłacą nawet 30 tys. zł

Senat wprowadził szereg poprawek do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Jedna z nich zakłada, że część wpływów z grzywien ma trafiać do budżetów samorządów. Regulacje senatu podwyższają m.in. maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększają wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami zagłosowało 95 senatorów, trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Oprócz poprawek technicznych i doprecyzowujących senatorowie wprowadzili do ustawy zmianę, zgodnie z którą w określonych przypadkach wpływy z grzywien będą trafiały do budżetów samorządów. Ma się tak dziać, kiedy grzywnę nałoży funkcjonariusz organu podległego władzom jednostki samorządu terytorialnego. Kolejna poprawka dotyczy możliwości usuwania z centralnej ewidencji kierowców danych nie tylko danych o wysokości grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, ale także danych o ich uiszczeniu. Poparto również poprawkę, zgodnie z którą kierowca niestosujący się do ograniczenia prędkości, przekraczając ją o nie więcej niż 30 km/h podlega karze grzywny od 400 do 800 zł, zaś osoba przekraczająca prędkość powyżej 30 km/h podlega karze grzywny nie niższej niż 800 zł. Natomiast w przypadku recydywy grzywna ta wyniosłaby nie mniej niż 3 tys. zł.

mapa polska (1)
26.11.2021 01:00 PGNiG ostrzega Polaków przed znaczy wzrostem cen. Zima będzie bardzo droga

Wiceprezes PGNiG zapowiedział podczas telekonferencji, że zimą 2021/2022 musimy przygotować się na wysokie ceny gazu. Wzrost cen będzie spowodowany spadkiem temperatur i utrzymaniem się niskiej podaży ze strony Gazpromu. Po okresie zimowym cena może spaść. – Obecnie kontrakty pokazują cenę gazu na okres zimowy na poziomie 90 euro/MWh. Spadek prognozowany jest od II kw. przyszłego roku" - powiedział Przemysław Wacławski. Wacławski wyjaśnił, że duży wpływ na tę sytuację na brak zrównoważenia popytu i podaży – ograniczenie podaży paliwa przez Gazprom, a równocześnie wysokie ceny na rynkach azjatyckich, co powoduje, że gaz ze spotów LNG nie trafia do Europy. Na sytuację wpływa też wyczerpanie magazynów w Europie Zachodniej. – Jeśli zima będzie zimna, a podaż z kierunku wschodniego się nie zwiększy, to nie możemy wykluczyć wzrostów cen gazu. Natomiast co do zasady, po okresie zimowym oczekujemy spadków do poziomu, powiedzmy, 40 euro/MWh. Będzie to i tak istotnie wyżej niż w latach poprzednich – podkreślił Wacławski. Jak zauważa Wacławski, spadek z poziomu 90 do 40 euro za MWh może się wydawać duży, ale w ostatnich latach w okresach letnich cena wynosiła około 15 euro za MWh. - Jeśli zgodnie z aktualnymi ścieżkami cena spadnie nawet do 40 euro, będzie to nadal istotnie wyżej niż było w latach poprzednich - zaznaczył Wacławski.

pilne swiat (1) (1)
25.11.2021 01:00 Niemcy odebrały poważne ostrzeżenie od Chin. Pekin grozi palcem nowemu rządowi

Chiny ostrzegły formujący się w Niemczech rząd koalicyjny pod wodzą Olafa Scholza, aby nie ingerował w wewnętrzne sprawy Chin. Jest to konsekwencją wyjątkowo mocnego tonu, jakim w umowie koalicyjnej przyszły kanclerz wypowiada się na temat polityki Pekinu. Szef chińskiego MSZ Zhao Lijian przypomniał, że współpraca z poprzednimi niemieckimi rządami była oparta na wzajemnym poszanowaniu relacji dwustronnych. Politykowi chodziło o brak ingerencji Berlina w wewnętrzne sprawy Pekinu. Dalej Lijian doprecyzował, że sprawy związane z Tajwanem, Morzem Południowochińskim, Hongkongiem i Sinciangiem, to wewnętrzne sprawy Chin.

portfel-pieniądze-biznesinfo (3)
25.11.2021 01:00 WIBOR zaczyna coraz bardziej straszyć. Problemy dopiero się jednak zaczną

Polacy spłacające kredyty hipoteczne mogą niedługo odczuć dość mocno wzrost stóp procentowych. Wszystko za sprawą wskaźnika WIBOR, który wzrasta wraz z większymi stopami. Problem w tym, że rośnie on dużo szybciej niż stopy procentowe. O problemach jakich może nam przysporzyć WIBOR traktuje dzisiaj Agata Kołodziej z portalu bizblog.pl. Autorka zauważa, że WIBOR będący częścią oprocentowania kredytu hipotecznego jest opary na bardzo niejednoznacznych wskaźnikach. W konsekwencji może mocno oderwać się od stopy procentowej ustalanej przez NBP.

biznesinfo-1
25.11.2021 01:00 ZUS dzisiaj ogłosił. Nadchodzą wielkie zmiany w emeryturach, rentach i świadczeniach chorobowych

ZUS poinformował w czwartek, że od 1 stycznia 2022 r. zmienią się przepisy dotyczące zasad obejmowania i ustawania ubezpieczeń dobrowolnych – emerytalnego, rentowych i chorobowego. Przepisy mają spowodować, że nieterminowe opłacenie stawek nie będzie skutkowało już ustaniem świadczeń.

z osttaniej chwili polska 2
25.11.2021 01:00 Rząd podjął decyzję, będzie duża obniżka akcyzy. Nie tylko paliwa stanieją

Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek, że rząd w ramach walki z inflacją i drożyzną obniży akcyzę na paliwo. Od 20 grudnia 2021 r. będziemy cieszyć się niższymi kosztami tankowania, ale to nie jedyna obniżka, która ma nadejść, bo stanieć ma również gaz. Zapowiedziana przez premiera obniżka cen jest czasowa i ma trwać przez 5 miesięcy. Obniżka będzie dość duża, bo rząd zamierza zmniejszyć ją do minimalnego progu dopuszczanego przez Unię Europejską poziomu.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
24.11.2021 01:00 Nie odebranie telefonu może się skończyć wizytą policji. Do wielu osób zadzwoni GIS

Jeśli zobaczysz, że na ekranie telefonu wyświetli się ten numer telefonu 22 25 71 145 lepiej odbierz. Numer został uruchomiony przez Główny Inspektorat Sanitarny w roku 2020, coraz więcej osób odbiera z niego połączenia. Konsekwencje zignorowania go mogą być poważne. Połączenie od numeru 22 25 71 145 należy koniecznie odebrać. Jeśli zignorujemy ten kontakt, możemy się spodziewać wizyty policji w domu. Numer należy do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a wykonywane z niego połączenia są efektem aktualnej sytuacji pandemicznej.Sytuacja w kraju znów staje się poważna i przypadków zakażenia COVID-19 jest coraz więcej. W związku z tym, Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o powróceniu do numeru 22 25 71 145. GIS informuje za jego pomocą o objęciu kwarantanną w związku z COVID-19. Z numeru 22 25 71 14 dzwoni automat. Wygłoszony zostaje komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (skrót od Ewidencja Wjazdu do Polski) i mają nałożoną kwarantannę.

pilne swiat (1)
24.11.2021 01:00 Gazprom wydał jednoznaczne oświadczenie. Mołdawia może zostać bez gazu

Gazprom w miniony poniedziałek poinformował Mołdawię, że wstrzyma jej dostawy gazu ziemnego w ciągu 48 godzin, jeśli ta nie ureguluje płatności, których termin mija 22 listopada. W środę rosyjski koncern przekazał, że nie przerwie dostaw gazu dla Mołdawii mimo, że ta nadal zalega ona ze spłatą zadłużenia za dostarczony surowiec. Gazprom otrzymał od władz Mołdawii prośbę o nieprzerywanie dostaw gazu. Jednocześnie obiecały one, że uregulują zadłużenie w najbliższy piątek. – Decyzja zapadła "w drodze wyjątku, z wykazaniem dobrej woli i zrozumienia, w jak trudnej sytuacji mogą znaleźć się obywatele Mołdawii – poinformował rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow.Gazprom ostrzegł w poniedziałek 22 listopada o możliwym przerwaniu dostaw z powodu zadłużenia. Rosyjski koncern zagroził zakręceniem kurka w ciągu 48 godzin. Rząd Mołdawii podał, że nie jest w stanie z powodu procedur prawnych przesłać pieniędzy, ponieważ decyzję musi podjąć parlament, a następnie rząd powinien przekazać odpowiednią kwotę koncernowi Mołdowagaz.

Kościński: tarcza antyinflacyjna w tym tygodniu. Możliwe, że jutro
24.11.2021 01:00 Tarcza antyinflacyjna ma być ogłoszona w tym tygodniu. Rząd składa kolejne obietnice

Rząd zapowiedział, że przedstawi długo oczekiwany pakiet rozwiązań, które mają ograniczyć skutki rosnących cen. Tarcza antyinflacyjna ma zostać przedstawiona w tym tygodniu poinformował o tym minister finansów Tadeusz Kościński.Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, tzw. tarcza antyinflacyjna ma zapobiegać negatywnym skutkom wysokiej inflacji. Zapowiadana od tygodni, zostanie nareszcie przedstawiona w najbliższych dniach. – Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji – przekazał minister finansów Tadeusz Kościński podczas obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Minister dodał, że rozwiązania z tarczy będą obowiązywać przez pewien okres. – To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieję, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań – zapowiedział.

EN 01501365 0045
24.11.2021 01:00 Morawiecki: W Niemczech poruszę tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2

– W czwartek w Niemczech poruszę tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2 - zapowiedział w środę w Paryżu premier Mateusz Morawiecki. Wskazał na problem manipulacji cenowych na rynku gazu i gwałtownego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. – Dziś widać, że manipulacje na rynku gazu doprowadziły do kilkukrotnego wzrostu cen gazu – podkreślił szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę 24 listopada, że w czwartek poruszy w Niemczech tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2. Jak zauważył premier, widać, że manipulacje cenowe na rynku gazu, za które odpowiedzialny jest Gazprom, doprowadziły do kilkukrotnego wzrostu cen gazu. Dodał, że gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 prowadzi z kolei do ogromnego wzrostu cen na rynkach energii. – My proponujemy, by ETS nie był rynkiem podatnym na spekulacje, nie był rynkiem, w którym gracze finansowi i inni, którzy nie potrzebują tych uprawnień, mogli spekulować na dalszą zwyżkę cen. Polska będzie przeciwdziałać tym działaniom w ramach polityki klimatycznej UE –zapowiedział Morawiecki. Premier zaznaczył, że należy skoncentrować się na cenach energii, wskazać na koszty generowane przez europejską politykę klimatyczną. Morawiecki chce, aby to zostało zauważone przez Radę Europejską w grudniu. Zapewnił, że będzie na ten temat dyskutował i jutro, i pojutrze z liderami europejskimi, ale także na forum Rady Europejskiej.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
24.11.2021 01:00 600 zł i ulga podatkowa. Wystarczy się zaszczepić

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chce finansowych zachęt do szczepień. Zaproponował kilka pomysłów, a wśród nich m.in.: ulgi podatkowe i bonus pieniężny w wysokości 600 zł. – Proponujemy zachętę w postaci wypłacenia 600 złotych za zaszczepienie się przeciw COVID-19 - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przed spotkaniem z marszałek Elżbietą Witek. W środę 24 listopada w Sejmie rozpoczęło się spotkanie marszałek Elżbiety Witek z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Poruszono temat wypracowania projektu ws. weryfikacji szczepień. Poza posłami i senatorami w spotkaniu biorą udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz przedstawiciele Rady Medycznej.

Stomil-Poznań może upaść
24.11.2021 01:00 Nadchodzi koniec pewnej ery. Stomil-Poznań może niedługo przejść do historii

Zakład Stomil-Poznań działa niemal sto lat. Jednak w ostatnim czasie zaczęły się nad nim zbierać czarne chmury. Jak podaje portal money.pl fabryce grozi upadłość. Taką niedaleką przyszłość wróżą jej związkowcy (NSZZ "Solidarność" Stomil-Poznań S.A., NSZZ Pracowników Stomil-Poznań S.A., ZZSO Stomil-Poznań S.A.).Stomil-Poznań SA to zakład oponiarski zlokalizowany w Poznaniu, o najdłuższej tradycji w Polsce, został założony w 1928. Poznańska spółka akcyjna należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Był on jednym z pierwszych większych przedsiębiorstw II Rzeczpospolitej. Od początku działalność firmy była związana z wytwarzaniem gumy i opon, na początku produkowano głównie mniejsze – rowerowe, samochodowe i motocyklowe. Z czasem firma zajęła się oponami o znacznie większych gabarytach.

biedronka-sklep-promocja-biznesinfo (1)
24.11.2021 01:00 Biedronka przygotowała się na Black Friday. Klienci znów ustawią się w kolejkach

Na Black Friday promocje przygotowuje coraz więcej sklepów. W tym również dyskonty. W 2021 roku święto konsumpcjonizmu przypada na 26 listopada. Często sklepy przygotowują promocje w tygodniu poprzedzającym Black Friday. Biedronka również przygotowała kilka ofert, które mogą przyciągnąć klientów.Biedronka swoich promocji nie wiąże ze świętem zza Atlantyku, jednak właśnie w tym czasie zaproponowała kilka ciekawych ofert z konkurencyjnymi cenami. Wśród nich można znaleźć produkty do kuchni i AGD są wśród nich m.in: blender Tefal za 199 zł, frytownica Tefal za 299 zł, filtr do wody Aquaphor za 49 zł, zestaw garnków i patelni Ambition za 249 zł, maszynka do makaronu i ravioli Ambition za 99 zł, komplet pojemników szklanych MG Home (marka Magdy Gessler) za 59,99 zł,projektor Aurora za 99 zł.Biedronka ma w nowej ofercie, też wiele dekoracji świątecznych i produktów, które przydadzą się podczas przygotowań do świąt. W ofercie są kolorowe papiery do pakowania prezentów, wstążki i ozdoby do domu. Oczywiście nie zabraknie bakali w niższych cenach i słodkości.

biznesinfo-1
24.11.2021 01:00 Minister Maląg podała daty wypłat czternastych emerytur. Czekają jeszcze transze

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że rząd przeznaczył na czternaste emerytury 11 mld zł. Nie wszyscy emeryci dostali jednak pieniądze, minister potwierdziła w jakich dniach mogą spodziewać się dodatkowych środków na kontach. ZUS informował już wcześniej, że czternasta emerytura wypłacana jest z urzędu i nie trzeba mierzyć się z żadnymi dodatkowymi formalnościami aby otrzymać świadczenie. Pieniądze powinny trafić do emerytów wraz z listopadową emeryturą.

EN 01481906 1257
24.11.2021 01:00 Fundacja klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA – podał dziennik "Handelsblatt". Jak poinformował we wtorek 24 listopada dziennik "Handelsblatt", fundacja "Klimat i ochrona środowiska" powołana przez rząd landu i Nord Stream 2 AG "jest właścicielem statku biorącego udział w ostatnich pracach nad ukończeniem gazociągu. Jest to "Blue Ship", który pojawia się również w najnowszym raporcie rządu USA dla Kongresu na temat sankcji". Ta informacja ma pochodzić z amerykańskich kręgów rządowych, do których dotarł dziennik. – Raport nie wymienia bezpośrednio nazwy fundacji, ale wskazuje, że statek należy do organizacji związanej z rządem niemieckim. Waszyngton dyskutuje obecnie, czy nałożyć nowe środki karne na Nord Stream 2. Spór o sankcje transatlantyckie, który wydawał się być rozstrzygnięty, wchodzi więc w nową rundę – czytamy "Handlesblatt".

190107 sesja pad akd 0867
23.11.2021 01:00 Andrzej Duda popisał aż trzy ustawy. Będą zmiany w opiece zdrowotnej

Kancelaria prezydenta poinformowała we wtorek 23 listopada o ustawach, które podpisał prezydent Andrzej Duda. Wśród nich m.in ustawa o zmianie ustawy zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.22 listopada 2021 r. Prezydent RP podpisał trzy ustawy dotyczące opieki zdrowotnej, sportu oraz ratyfikacji Protokołu między RP a Królestwem Niderlandów.

pilne swiat (1) (1)
23.11.2021 01:00 Nord Stream 2 z nowymi sankcjami. Stany Zjednoczone podjęły decyzję

Stany Zjednoczone podjęły wczoraj decyzję o nałożeniu sankcji na dwa podmioty, które są związane z budową Nord Stream 2. Wcześniej Waszyngton dogadał się z Berlinem, że nie będzie sankcji na podmioty powiązane z gazociągiem. Z racji lipcowej umowy pomiędzy USA i Niemcami, oświadczenie sekretarza stanu USA Antonyego Blinkena poważnie zadziwiło. Polityk z Białego Domu przekazał do wiadomości publicznej, że sankcjami objęta została firma Transadria Ltd. i druga, której nazwy już sekretarz nie podał.

pilne swiat (1)
23.11.2021 01:00 Ropa z rezerwy strategicznej trafi na rynek. Światowi giganci będą działać wspólnie

Prezydent USA Joe Biden poinformował we wtorek 23 listopada, że udostępni 50 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej, by obniżyć ceny surowca. To efekt rozmów z szeregiem innych krajów, m.in.: Chinami, Indiami i Japonii, które mają zrobić to samo. Jak podał Reuters administracja Joe Bidena zwróciła się do największych konsumentów ropy na świecie z prośbą o rozważenie uwolnienia rezerw ropy naftowej w ramach skoordynowanych wysiłków na rzecz obniżenia globalnych cen energii. Taki ruch ma pozwolić na obniżenie cen surowca na światowych rynkach. Decyzja USA została skoordynowana z Chinami, Indiami, Koreą Południową, Japonią i Wielką Brytanią. Także Indie przekazały we wtorek informacje o uwolnieniu rezerw ropy naftowej.

z osttaniej chwili polska 2
23.11.2021 01:00 10 mld zł na służby. Ustawa procedowana w trybie pilnym

Rząd przyjął projekt ustawy modernizacyjnej służb mundurowych, projekt będzie procedowany w Sejmie i Senacie jako pilny – poinformował we wtorek (23.11) wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Według zapowiedzi w nowym programie na modernizację służb podległych MSWiA ma się znaleźć ponad 10 mld zł. Rząd zajął się na wtorkowym posiedzeniu projektem ustawy o ustanowieniu Programu modernizacji policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025 . Rząd ma przeznaczyć na program ponad 10 mld zł na rozwój służb mundurowych podległych MSWiA. Jak w październiku informował resort, z tej kwoty policja otrzyma prawie 6,5 mld zł, Państwowa Straż Pożarna ponad 1,9 mld zł, Straż Graniczna ponad 1,4 mld zł, a Służba Ochrony Państwa prawie 214 mln zł. Pieniądze z nowego programu mają zostać przeznaczone na m.in. utworzenie 250 nowych posterunków policji w małych miejscowościach w całej Polsce, w policji ma zostać stworzonych około 7,5 tys. nowych etatów, z czego 3,6 tys. dla działań prewencyjnych. Projekt przewiduje także wprowadzenie podwyżek na uposażenie dla funkcjonariuszy i wynagrodzeń dla pracowników służb podległych MSWiA.

mapa polska (1)
23.11.2021 01:00 Prywatna jazda służbowym autem będzie droższa. Wszystko przez Polski Ład

Od 2022 r. zmieni się parametr, który ma wpływ na ustalanie ryczałtu za korzystanie z służbowego samochodu do celów prywatnych. Większość pracowników zapłaci więcej niż dotychczas. Wszystko przez Polski Ład.Ryczałt doliczany za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych nie będzie już zależał od pojemności silnika, ale od jego mocy. Niższa kwota w wysokości 250 zł - będzie doliczana pracownikom korzystającym z pojazdów o mocy do 60 kW, aut elektrycznych i napędzanych wodorem. Wszyscy pozostali zapłacą 400 zł.Nowe stawki zaczną obowiązywać od nowego roku i są zawarte w uchwalonym Polskim Ładzie.Zmianę w prawie można potraktować jako zachętę do kupowania bardziej ekologicznych aut. Jednak powinny iść za tym ulgi dla samochodów hybrydowych.

EN 01480543 0005 (1)
23.11.2021 01:00 ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze. Łapie się coraz więcej Polaków

Ubezpieczonemu pracownikowi, przysługują z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej określone świadczenia.Od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi 1033 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy przysługuje każdemu ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Przysługuje ono również uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Wysokość jednorazowego odszkodowania to 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie 1 proc. uszczerbku na zdrowiu wynosi 1033 zł. Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji.

Kreml odpowiada na sankcje USA fot.ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
23.11.2021 01:00 Kreml reaguje na sankcje USA w sprawie Nord Stream 2

Kreml odniósł się do sankcji nałożone przez Stany Zjednoczone na dwa powiązane z Rosją podmioty. Uznał je za niezgodne z prawem i niesłuszne oraz odniósł się do nich negatywnie.– Kreml uważa ewentualne nowe sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2 za niezgodne z prawem i niesłuszne oraz odnosi się do nich nadzwyczaj negatywnie – powiedział we wtorek rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.Uważa, że restrykcje wobec Nord Stream 2 to „kontynuacja języka sankcji, z którego Waszyngton uparcie nie chce zrezygnować”.

biznesinfo-1
23.11.2021 01:00 ZUS pokazał dane dotyczące emerytur. Tysiące Polaków dostaną o 187 zł więcej miesięcznie

ZUS wyliczył, że emeryci dostający netto 2088 zł od nowego roku będą dostawali o 187 zł większą emeryturę, na co wpłynąć mają zmiany podatkowe, które mają zwolnić z podatku część emerytur. Od nowego roku podniesiona będzie kwota wolna od podatku do 30 tys. zł. Oznacza to, że do emerytury do 2500 zł brutto nie będą potrącone o zaliczkę na podatek dochodowy. Jak informuje bankier.pl, nadal odprowadzana będzie jednak składka zdrowotna w wysokości 9 proc. świadczenia.

Nowe święto państwowe
23.11.2021 01:00 Nowe święto państwowe. Andrzej Duda podpisał ustawę. Czy zyskamy dodatkowy dzień wolny od pracy?

27 grudnia Dniem Święta Narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę ustanawiającą ten dzień świętem państwowym.We wtorek w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie przez prezydenta Dudę ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ustawa była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski. W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej – głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.

Pieniądze w portfelu
22.11.2021 01:00 Produkcja węgla będzie wyższa o ponad 500 tysięcy ton. Tauron się rozpędza

Do siedmiu zwiększono liczbę frontów wydobywczych, realizujących obecnie produkcję w kopalniach w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach. W czasie trwającego wysokiego popytu na paliwa węglowe priorytetowo zabezpiecza się dostawy do elektrowni i elektrociepłowni Grupy TAURON. Jak poinformował TAURON spółka odnotowuje znacznie większe, w stosunku do lat ubiegłych, zapotrzebowanie na produkty, zarówno dla dużych podmiotów gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych. Dotyczy to własnych punktów sprzedaży, jak i autoryzowanych sprzedawców.– W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel, co również przełożyło się na wysoki poziom sprzedaży naszych produktów paliwowych. Atutem naszych kopalń jest dostęp do zasobnych złóż węgla o parametrach jakościowych niezbędnych dla energetyki, które możemy jej oferować w konkurencyjnych cenach, dzięki bliskości geograficznej kopalń i elektrowni – przekazał Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.Jak dodaje Pytel tegoroczna produkcja węgla będzie w Spółce wyższa o ponad 500 tysięcy ton w stosunku do roku 2020. Dzięki dobrej koniunkturze rynkowej ograniczyliśmy ilość węgla zalegającego na zwałach i można spodziewać się, że wpłynie ona na znaczący wzrost przychodów w 2022 roku.

pexels-kateryna-babaieva-2760241
22.11.2021 01:00 Opel kończy produkcję samochodów osobowych w Gliwicach. Na dniach z taśmy zjedzie ostatni egzemplarz

W fabryce samochodów osobowych Opla w Gliwicach wyprodukowano 500-tysięczny egzemplarz modelu Astra piątej generacji. A już pod koniec roku ta fabryka zostanie zamknięta – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Gliwicka fabryka Opla zakończy działalność po 23 latach. Pierwsze samochody osobowe Opla wyprodukowano w Gliwicach w ostatnim dniu sierpnia 1998 r., w gliwickiej fabryce powstało ponad 2,75 mln aut. – Jubileuszowa, granatowa Astra z silnikiem 1.2 turbo i sześciostopniową skrzynią biegów trafi do klienta w Niemczech – poinformowała w komunikacie prasowym Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa spółki Opel Manufacturing Poland, do której należy fabryka aut w Gliwicach. Jak informuje poinformowała „Gazetę Wyborczą” Agnieszka Brania, najbliższy tydzień będzie stał pod znakiem stopniowego wygaszania produkcji tak, aby ostatnie auto opuściło fabrykę 30 listopada.

EN 01348208 0010
22.11.2021 01:00 Polacy znaleźli sposób na inflację. Starają się kupować konkretne produkty

Polacy planują przeznaczać pieniądze na dobra trwałe. W ten sposób planują zabezpieczyć pieniądze przed inflacją. Badania przeprowadzone przez GfK zostały skomentowane przez "Rzeczpospolitą". Wynika z nich, że 62 proc. badanych planuje inwestować obecnie w dobra trwałe, co ma pomóc w utracie pieniędzy spowodowanym przez inflację.

mapa polska (1)
22.11.2021 01:00 Szczepienia na grypę dostępne niemal dla wszystkich. Rząd właśnie zmienił przepisy

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od wtorku 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe. To efekt podpisanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. – Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – podkreślił szef resortu zdrowia. Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19. – Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – dodał minister zdrowia.

ING-bank-8-biznesinfo (1)
22.11.2021 01:00 ING podzielił się świetnymi wiadomościami. Nie tylko dla swoich klientów

Dane GUS o produkcji przemysłowej w październiku wskazują, że polski zdywersyfikowany przemysł silniej rośnie niż u sąsiadów – ocenił bank ING. GUS podał, że polska produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 7,8 proc. rok do roku. Jak wskazało ING, za 2,5 pkt proc. wzrostu odpowiada sama energetyka, ale przetwórstwo przemysłowe ze wzrostem 5,5 proc. również radzi sobie nieźle.Jak oceniają ekonomiści październikowe wyniki polskiego przemysłu wskazują na odporność całego sektora, co jest dobrym prognostykiem dla całej krajowej gospodarki. Wzrost produkcji przemysłowej przerósł oczekiwania rynku. Zdaniem ekonomistów, sektor produkcji przemysłowej pozostanie silny. Wskaźnik cen producentów (PPI) jest najwyższy od 24 lat. Główny ekonomista ING Rafał Benecki, zwrócił uwagę, że już dane za III kwartał pokazały, że Polska radzi sobie lepiej niż Czechy, gdzie brak mikroprocesorów unieruchomił fabryki Skody do końca roku, czy Rumunia, gdzie niskie zaszczepienia spowodowały olbrzymi skok zachorowań i koszty dla gospodarki. Polski zdywersyfikowany przemysł silniej rośnie niż sąsiedzi w tych warunkach – podkreślił.

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę
22.11.2021 01:00 Premier chce rozmawiać z opozycją. Weryfikacja szczepień na COVID-19 coraz bliżej

Czwarta fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale i mniejszą liczbę zgonów – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Premier mówił też, że rząd chce wypracować z opozycją rozwiązanie weryfikujące zaszczepienie pracowników. Szef rządu został zapytany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o strategię na czwartą falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych. Morawiecki odpowiedział, że fala zachorowań będzie miała "charakter wydłużony, ale mniej gwałtowny". Premier odniósł się do weryfikacji szczepień przez pracodawcę.– Chcemy przedyskutować z opozycją model dla osób niezaszczepionych, żeby mieć jasność, czy projekt ustawy będzie miał wystarczającą większość, aby go wprowadzić – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego weryfikacji zaszczepienia pracowników. Premier zaznaczył, że szczepienia są dobrodziejstwem nauki i zmieniły historię ludzkości. Podkreślił również, że powinniśmy zadbać o siebie i nasze otoczenie, a pomóc w tym mogą szczepienia. Już w ubiegłym tygodniu zapowiadano wprowadzenie możliwości sprawdzenia, czy pracownik został zaszczepiony.– Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony – podkreślił premier.

z osttaniej chwili polska 2
22.11.2021 01:00 Obniżka akcyzy na paliwo już nadchodzi. Premier ogłosił zmianę

Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej w Gdańsku, że w ramach pakietu antyinflacyjnego rząd zakłada obniżkę akcyzy na nośniki energii. Premier zapowiedział, że obniżka akcyzy na nośniki energii w tym paliwa jest częścią pakietu antyinflacyjnego i możemy się jej spodziewać jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.– Tarcza antyinflacyjna będzie zawierała obniżkę akcyzy na nośniki energii – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – Rozwiązania są już praktycznie gotowe i chcemy je wdrożyć jeszcze w tym roku, przed świętami Bożego Narodzenia – dodał. Morawiecki mówił o rosnących cenach gazu i prądu.– Za wysokie ceny energii odpowiada Gazprom, Rosja, Nord Stream 2 oraz ci w Europejskiej Partii Ludowej, którzy nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale sprzyjali wybudowaniu tego gazociągu – oświadczył Morawiecki. Jak dodał, dziś ten gazociąg stanowi element szantażu w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina.

biznesinfo-1
22.11.2021 01:00 ZUS dostanie znacznie mniej pieniędzy od państwa. Decyzja zapadła

ZUS dostanie znacznie mniej pieniędzy z budżetowej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oficjalnie wszystko dzięki skuteczności tarczy antykryzysowej - powiedziała prezes ZUS. O zmniejszenie dotacji od państwa wystąpił sam ZUS, pisze dziesiejsza "DGP". Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że weźmie mniej pieniędzy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co miały spowodować jego nadspodziewane dobre wyniki.

reklamy w skrzynce-wyciąganie reklam ze skrzynki-listy-iberion
21.11.2021 01:00 Rząd wyśle 15 mln broszur do Polaków. Możesz się nieźle zdziwić przy skrzynce

Do ponad 15 mln Polaków mają trafić ulotki zachwalające rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie. Pierwsze broszury już docierają do odbiorców. Ostatnie zostaną wysłane na początku przyszłego roku. Kilka tygodni temu portal 300polityka.pl poinformował o masowej wysyłce ulotek zachwalających Polski Ład. Niektórzy już mogą znaleźć broszury w swoich skrzynkach. Ulotka opisuje kluczowe zmiany zawarte w Polskim Ładzie, czyli m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie progu podatkowego czy PIT 0 dla rodzin 4+. Według rządu, na Polskim Ładzie zyska 8 milionów emerytów, a w portfelach Polaków zostanie około 17 mld zł.

EN 01459387 0011
21.11.2021 01:00 ZUS upomina, 200 tys. Polaków nie odebrało jeszcze należnych im pieniędzy. Mają czas tylko do końca listopada

ZUS przypomina, że wnioski o wyprawki szkolne z programu "Dobry Start" dla dzieci można składać jedynie do końca listopada. Każdy, kto nie złożył wniosku powinien się pospieszyć, jeśli tego nie zrobi, to pieniądze przepadną. Jak wynika z danych resortu 200 tys. osób nadal nie złożyło wniosku. Do 30 listopada można składać wnioski o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu "Dobry Start". W tym roku wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

prąd-ceny prądu-akar-listwa-kontakt-iberion
21.11.2021 01:00 Dopłaty do prądu już w styczniu. Dostaną 3 mln Polaków

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, poinformował, że rządowe wsparcie za rosnące ceny energii Polacy dostaną dopiero od przyszłego roku. Dodał, że według szacunków, dopłatami w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej, mogłoby zostać objęte około 3 mln osób. – Rekompensaty za drogi prąd mogą zacząć być wypłacane od początku roku, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia – podkreślił Kowalczyk.

vegetables-g4219b53e1 1920
21.11.2021 01:00 Biedronka i Lidl będą miały sporą konkurencję, powstanie państwowa sieć sklepów

Rząd planuje stworzyć państwową sieć sklepów spożywczych, która będzie w stanie zawalczyć w Polsce z wielkimi koncernami. Dzięki niej klienci mieliby płacić mniej, a rolnicy zarabiać więcej. Pierwsze informacje o powstaniu państwowej sieci sklepów pojawiły się pod koniec maja tego roku. Holding spożywczy powinien zacząć działać już w przyszłym roku.– Holding spożywczy powinien rozpocząć swoją działalność, polegającą na łamaniu monopolu i zmów cenowych, jeszcze przed sezonem owoców miękkich w 2022 roku – poinformował w niedzielę wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali w miniony piątek umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego. – Mam nadzieję, że po przejściu pełnej ścieżki legislacyjnej i prawnej ten holding, jeśli zostanie zarejestrowany, mam nadzieję, że jeszcze przed sezonem owoców miękkich będzie mógł łamać monopol i zmowy cenowe – podkreślił na antenie TVP1 Kowalczyk. Niedawno Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na rzecz tworzenia holdingu spożywczego. Rząd tworząc sieć sklepów, chce stworzyć silny państwowo podmiot - polską grupę spożywczą.

mapa polska (1)
21.11.2021 01:00 Zaczyna brakować węgla, magazyny świecą pustkami. Ceny coraz wyższe

Ceny węgla wzrosły nawet o 40 proc., a ceny ekogroszku przekroczyły już kwotę 1600 zł za tonę – podał portal money.pl. Eksperci w rozmowie z portalem podkreślili, że to jeszcze nie koniec podwyżek. Nie tylko ceny węgla idą w górę, Polacy płaca więcej również za gaz. Oznacza to, że nadchodząca zima może być naprawdę trudna i rekordowo droga. Pojawiają się obawy, że wiele osób nie będzie stać na ogrzewanie.Jak podaje portal money.pl obecnie tona węgla orzech potrafi kosztować od ok. 800 do ponad 1500 złotych. Podobnie jest z węglem typu kostka, który w wielu składach przekroczył już ceny 1500 złotych za tonę. Wysokogatunkowy koks w niektórych składach kosztuje nawet 1900 złotych za tonę. Za tyle samo miału część sprzedawców liczy nawet ponad 1 tys. złotych, a tona ekogroszku wysokiej jakości potrafi kosztować ponad 1600 złotych. Węgiel brunatny jest niewiele tańszy, można go kupić za nieco ponad 600 złotych za tonę, ale to paliwo gorsze jakościowo niż węgiel kamienny. Niestety spalanie węgla brunatnego wiąże się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.

EN 01414720 0001ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
21.11.2021 01:00 Fatalna wiadomości przed Świętami, nasz prezent może nie dotrzeć. Dostawy z wielkimi opóźnieniami

Wzrosty cen i niedobory towarów na święta grożą Europie i Ameryce z powodu zakłóceń globalnych łańcuchów produkcji i dostaw, związanych z pandemią koronawirusa. Dziennik „Washington Post” ocenił, że „wariant Delta ukradł Boże Narodzenie”, a wielu importerów złożyło zamówienia w chińskich fabrykach wcześniej niż zwykle. Kryzys łańcuchów dostaw utrzymuje się od miesięcy, a większość analityków nie spodziewa się szybkiego rozwiązania problemu. Według agencji Bloomberga „Boże Narodzenie jest zagrożone”, a dziennik „Guardian” już we wrześniu ostrzegał Australijczyków, że w związku z „dramatycznie złą” sytuacją z dostawami powinni zrobić świąteczne zakupy z wyprzedzeniem. – Jest szansa, że niektórych produktów będzie w Europie brakowało w święta, ale nie tylko. Ceny zdecydowanie się podniosą z powodu wzrostu kosztów produkcji, a także kosztów transportu i wydłużenia czasu dostaw. Spada też siła nabywcza euro – ocenił w rozmowie z PAP menedżer z kantońskiego biura jednego z największych przedsiębiorstw logistycznych na świecie, który nie chce podawać nazwiska z powodu polityki prasowej firmy.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
20.11.2021 01:00 SMS z podejrzanego numeru na telefonach wielu osób. Tym razem to nie sprawka oszustów

Coraz więcej osób dostaje SMS z dziwnego numeru. Mowa o numerze +48732232984, co ciekawe, wiadomość nie trafia do folderu odebranych, ale zostaje wysłana przez smartfon. To SMS weryfikujący konto Google.Jak wyjaśnia portal dobreprogramy.pl nie ma się czym martwić, ponieważ SMS powiązany z numerem +48732232984 jest standardową metodą weryfikacji numeru użytkownika konta Google.. Co najciekawsze, w tym przypadku SMS jest folderze: wysłane, a nie odebrane. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak jeden z wielu SMS-owych przekrętów, Google w ten sposób weryfikuje użytkowników, a wiadomości mogą zarówno przychodzić do użytkownika, jak i być bez jego wiedzy wysyłane.

Czternaste emerytury
20.11.2021 01:00 ZUS wypłacił ponad 7 mld zł. Czternastą emeryturę otrzymało 6 mln. osób

Czternaste emerytury trafiły już do 6 milionów Polaków, przy czym większość seniorów otrzymała świadczenie w pełnej wysokości – przekazała PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska. W najbliższych dniach dodatkowe pieniądze trafią do kolejnych emerytów.– Kolejna grupa naszych klientów otrzymała czternaste emerytury. Te dodatkowe świadczenia są wypłacane od końca października i terminowo trafiają do emerytów oraz rencistów – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.Jak przekazała prezes ZUS, pieniądze otrzyma w sumie ponad 9 milionów osób, w tym prawie 8 milionów w pełnej wysokości. Na ten moment czternasta emerytura trafiła już do ponad 6 milionów emerytów i rencistów, w tym blisko 5 mln w pełnej wysokości, co kosztowało ZUS blisko 7 miliardów złotych.– Dodatkowe świadczenie trafia do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą. Otrzyma je w sumie ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości. To istotne wsparcie domowych budżetów – dodaje Uścińska. Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Osoba, która spełnia warunki do przyznania świadczenia, nie musi wypełniać żadnych wniosków. Pieniądze trafią do niej wraz z listopadową emeryturą.

Ważne
20.11.2021 01:00 Budowa Baltic Pipe na finiszu. Nie będziemy skazani na polityczne rozmowy z rosyjskimi dostawcami

Baltic Pipe ma zacząć funkcjonować od października 2022 roku. Właśnie zakończyła się budowa podmorskiego odcinka, łączącego Polskę i Danię. Za rok tym połączeniem ma płynąć do Polski gaz z Norwegii, konkurencyjny dla Gazpromu.W czwartek ukończono budowę mierzącego 275 km podmorskiego odcinka Baltic Pipe, który przez Morze Bałtyckie połączył Polskę z Danią. – Za nami budowa części podmorskiej Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Ten dzień znacząco zbliża nas do osiągniecia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 roku. Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 r. – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

pieniądze
20.11.2021 01:00 Rekompensaty za drogi prąd mają być wypłacane od przyszłego roku

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, poinformował, że Polacy dostaną rządowe wsparcie dopiero od przyszłego roku. Rekompensaty za drogi prąd mogą zacząć być wypłacane od początku roku, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia podkreślił Kowalczyk.Kowalczyk dodał, że według szacunków, dopłatami w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej, mogłoby zostać objęte około 3 mln osób, a głównym kryterium przyznania rekompensaty będzie wysokość zarobków. – Jeśli cena prądu spowoduje duży ubytek w jego budżecie, to wtedy otrzyma częściową rekompensatę – powiedział wicepremier.

pilne swiat (1)
20.11.2021 01:00 Powstaje szczepionka przeciw boreliozie. Będzie działa podobnie jak te na COVID-19

Powstaje szczepionka mRNA, działająca na podobnej zasadzie, co szczepionki przeciwko COVID-19. Będzie ona mogła zapobiegać boreliozie i innym chorobom przenoszonym przez kleszcze. Przedstawiono obiecujące wyniki badań na zwierzętach, o których informuje „Science Translational Medicine“.Borelioza wywołuje objawy podobne do grypy, charakterystyczną wysypkę skórną, może także atakować mózg, nerwy, serce i stawy, czasami prowadząc do trwałego uszkodzenia nerwów i zapalenia stawów. Antybiotyki mogą być skuteczne we wczesnych stadiach, ale coraz większa liczba ludzi – według jednego z szacunków – co najmniej 1,6 miliona w 2020 roku – cierpi na przewlekłe konsekwencje zakażenia. Żadna szczepionka dla ludzi nie jest obecnie dostępna, chociaż jedna jest w fazie badań klinicznych.Prof. Erol Fikrig z Yale School of Medicine pracował przez 10 lat nad nowatorską szczepionką, która atakowałaby nie patogen - ale kleszcza, który go przenosi. Jednak w czerwcu 2019 r. na spotkaniu w Killarney (Irlandia) usłyszał, jak immunolog Drew Weissman z University of Pennsylvania opisał mało znaną wówczas technologię: szczepionkę wykorzystującą informacyjne RNA (mRNA). Prof. Fikrig - jak wspomina - od razu wyczuł potencjał nowej technologii. Jak podaje PAP wcześniejsze szczepionki wymierzone miały być przeciwko samej B. burgdorferi, jednak Fikrig uważał, że bakterie może powstrzymać szczepionka wycelowana w kleszcza. Ślina kleszcza zawiera czynniki, które pomagają przenosić patogen, ale te białka są "trudne do wytworzenia w laboratorium" – mówi Fikrig, cytowany na stronie science.org. - "Piękno szczepionki mRNA polega na tym, że… nie musisz wytwarzać białka – organizm robi to za ciebie". Dzięki pracy jego zespołu powstała szczepionka zawierająca 19 odrębnych fragmentów mRNA. Każdy z nich koduje białko lub antygen ze śliny kleszcza jeleniego (dla porównania szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 dostarczają tylko jeden antygen).

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
20.11.2021 01:00 Wiele banków zapowiedziało utrudnienia. Tysiące klientów będzie miało problem

Największe banki zapowiedziały, że w ten weekend ich klienci mogą mieć ograniczony dostęp do konta. Wśród banków, które planują prace serwisowe są m.in.: Alior Bank, PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank oraz BNP Paribas.

mapa polska (1)
20.11.2021 01:00 Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Sejm ma zająć się poselskim projektem nowelizacji umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Biznes przekonuje, że nowe uprawnienie dotyczące szczepień ułatwi zapewnianie bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy.Jak przekazał podczas sobotniej konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller "projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony, jest już podpisany na posiedzeniu klubu i lada dzień powinien być skierowany do Sejmu".Zdaniem Piotra Müllera projekt autorstwa PiS nie wymusza szczepień na pracownikach. Rzecznik rządu liczy, że głosowanie możliwe jest na grudniowym posiedzeniu Sejmu.Projekt złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć początkowo miała to być ustawa rządowa.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
20.11.2021 01:00 Rozwodnicy wzmocnią budżet. Państwo ma zyskać 9,5 mln zł

Dziś opłata za pozew rozwodowy wynosi 600 zł, przy czym połowa tej kwoty jest zwracana, gdy małżonkowie nie chcą orzekania o winie. Zgodnie ze zmianami zaproponowanymi przez Zbigniewa Ziobrę zwrot kosztów będzie teraz możliwy tylko w przypadku separacji – czytamy w sobotniej "Gazecie Wyborczej". W 2020 roku formalnie rozstało się 51 tys. małżeństw, a na separację zdecydowało się 720. –To oznacza, że sądy orzekły o 22 proc. mniej rozwodów niż rok wcześniej i o 40 proc. mniej separacji. To przede wszystkim wina pandemii. Lockdown zamroził prace sądów i wyroków rozwodowych nie wydawano – czytamy w weekendowym wydaniu "Gazety Wyborczej"."GW" poinformowała, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w poniedziałek ogłosił zmiany, które wprowadzane są pod hasłem "państwo ma obowiązek 'umacniać więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami'". Gazeta zwraca uwagę , że zmiany będą miały wpływ na to, że postępowania rozwodowe będą mniej kosztowne dla państwa, bo sądy nie będą zwracać połowy kosztów wniosku o rozwód, jeśli para rozstanie się bez orzekania o winie. Budżet państwa ma na tym zyskać 9,5 mln zł.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
19.11.2021 01:00 Kilkanaście popularnych modeli samochodów z usterkami. Warto się zgłosić do serwisu jak najszybciej

Volkswagen i należące do niego Skoda i Audi apelują do posiadaczy ponad 4 tys. aut zarejestrowanych w Polsce o szybkie udanie się do serwisów. W popularnych modelach wykryto wady są wśród nich audi a4 czy volkswagen golf.Jak podaje portal bankier.pl należąca do koncernu Volkswagena Skoda usterki wykryła w modelach: scala i kamiq (typ: NW). W autach wyprodukowanych w Czechach w sierpniu i wrześniu 2019 r. wadliwa okazała się funkcja wzywania pomocy (e-call), połączenia z informacją (info-call) oraz zawiadomienia o awarii (service-call). 190 aut zarejestrowanych w Polsce powinny przejść przegląd. Ich właściciele otrzymają wezwania do autoryzowanych stacji obsługi, gdzie wymieniony zostanie moduł OCU.

IMG 20211116 150941
19.11.2021 01:00 GUS podał dane. Płace w firmach wzrosły. Jednak zarabiamy znacznie mniej

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, w październiku tego roku wzrosło o 8,4 proc. r/r i wyniosło 5917,15 zł - podaje GUS. To oznacza, że realnie z uwzględnieniem inflacji średnia krajowa wzrosła o 1,6 proc. Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5917,15 zł brutto. Było o 1,3 proc. wyższe niż we wrześniu 2021 roku i 8,4 proc. większe niż w październiku 2020 roku. Dane dotyczą przedsiębiorstw, których liczba pracujących przekracza dziewięć osób. – W październiku 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło względem września 2021 r. o 1,3 proc., zaś w październiku 2020 r. względem września 2020 r. obserwowano niewiele większy wzrost płac, tj. o 1,6 proc. W skali roku (październik 2021 r. do października 2020 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 8,4 proc. Przed rokiem (październik 2020 r. do października 2019 r.) odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 4,7 proc. – wylicza GUS.

Rossmann-3-biznesinfo
19.11.2021 01:00 Rossmann przygotował wielki prezent dla klientów. Dostaniesz go bezpłatnie w salonikach Kolporter

Rossmann zdecydował się nawiązać współpracę z Kolporterem. Efektem wspólnych działań obu sieciówek ma być dostępność magazynu "Skarb" w wybranych salonikach Kolportera. Magazyn jest wydawany na potrzeby sieci Rossmann. Wspólna akcja Rossmanna i Kolportera ma odbywać się w 500 salonikach prasowych. Biorąc pod uwagę, że Kolporter dysponuje około 650 salonikami w Polsce, akcja dotyczy zdecydowanej większości saloników.

biedronka-sklep-promocja-biznesinfo (1)
19.11.2021 01:00 Biedronka kusi klientów niskimi cenami. Jednak już za chwilę ulubione promocje się kończą

Biedronka stale walczy o klienta na polskim rynku. Kusi licznymi promocjami, które skutecznie przyciągają na zakupy do popularnego dyskontu. Lubiane promocje już niedługo dobiegną końca.Niedawno Biedronka wprowadziła promocję, w której sprzedawała masło za połowę ceny. Masło Extra Polskie można teraz kupić taniej. Gdy przy kasie okaże się kartę Moja Biedronka, to klient otrzyma voucher w wysokości 50 proc. ceny na następne zakupy. Limit dzienny to trzy opakowania na kartę. Jaja z chowu ściółkowego Moja Kurka, kl. A, rozmiar M, 30 sztuk bez karty Moja Biedronka takie opakowanie kosztuje 15,99 zł. Po okazaniu jej przy kasie zapłacimy trzy złote mniej. Taka promocja obowiązywać będzie jednie w piątek (19 listopada) i sobotę (20 listopada).

pressurized-water-pipe-g285e7e6bf 1920
19.11.2021 01:00 Białoruś przywraca przesył ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Polski system w pełni zabezpieczony

Białoruski operator rosyjskiego rurociągu Przyjaźń, poinformował o wznowieniu pełnego przesyłu ropy w kierunku Polski. Koncern PERN podał, że "realizacja tłoczeń jest zgodna z harmonogramem i zapotrzebowaniem rafinerii.Białoruś ograniczyła w środę przesył ropy w kierunku Polski rurociągiem przyjaźń. Jako powód wskazano nieplanowane prace konserwatorskie jednej z nitek rurociągu. Igor Demin, rzecznik rosyjskiego Transnieftu, zapewnił przy tym, że miesięczny cel dostaw ropy do Polski nie ulegnie zmianie, o czym informowała agencja informacyjna TASS.Jak poinformował Homeltransnaft 17 listopada na wskazanym odcinku w związku z "planowym remontem" tłoczenie było ograniczone o 7 proc. – Homeltransnafta Drużba osiągnęła 18 listopada o godz. 12:13 planowy poziom tłoczenia paliwa węglowodorowego na odcinku Homel-Mozyrz-Adamowo – podał koncern.PERN w swoim komunikacie podkreślił, że "miesięczny wolumen surowca ma być zrealizowany zgodnie z założeniami". Spółka zapewniła przy tym, iż "polski system naftowy jest w pełni zabezpieczony i działa w sposób ciągły".Rurociągiem Przyjaźń rosyjski surowiec płynie z Rosji przez Białoruś do Polski i dalej do Niemiec. To nie pierwszy przypadek, gdy Białoruś wstrzymuje dostawy surowca do Polski. W czerwcu miało to miejsce z powodu awarii rurociągu Przyjaźń.

pilne swiat (1) (1)
19.11.2021 01:00 Polska dostanie wsparcie militarne od Estonii. Pomogą w ochronie granicy

Estońskie siły zbrojne poinformowały w piątek na Twitterze, że wyślą do Polski 100 żołnierzy, którzy mają pomóc w ochronie granicy polsko-białoruskiej. "Estońskie Siły Zbrojne wysyłają do Polski 100 żołnierzy w celu przeciwdziałania agresji hybrydowej" - czytamy w komunikacie.

pexels-gustavo-fring-3985170
19.11.2021 01:00 15 mln osób dostanie SMS od Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o szczepienia

Ministerstwo Zdrowia wyśle w piątek (19.11) ok. 15,5 mln SMS-ów do osób w pełni zaszczepionych z informacją o możliwości zaszczepienia dawką przypominającą. Wysyłka rozpocznie się od godziny 9 – poinformował PAP resort. W wiadomości SMS będzie podana konkretna data, od kiedy dana osoba może udać się na szczepienie przypominające. W zależności od rodzaju wcześniej przyjętej szczepionki będzie to dawka trzecia lub druga. SMS o treści "Dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych! Od (data) możesz zapisać się na dawkę przypominającą i wydłużyć o rok Twój certyfikat. Więcej na gov.pl/szczepimysie" otrzyma w piątek 12,25 mln osób. – Musimy pamiętać, że przy wariancie Delta trzecia dawka zdecydowanie podnosi odporność osoby zaszczepionej – wskazał minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

pexels-elevate-1267361
19.11.2021 01:00 Koreańska firma SK Nexilis postawi fabrykę w Stalowej Woli. Będą setki nowych miejsc pracy

Koreańska firma SK Nexilis zainwestuje 3 mld zł w fabrykę, która powstanie w Stalowej Woli (Podkarpackie). W zakładzie produkowana będzie folia miedziana wykorzystywana w bateriach do samochodów elektrycznych. Zatrudnienie znajdzie ponad 300 osób. Koreańska spółka SK Nexilis, należąca do SKC Group specjalizuje się w produkcji folii miedzianej, wykorzystywanej w produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego inwestycji odbyło się w czwartek w Stalowej Woli, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. – To ciężka praca Polaków, połączona z poszukiwaniem najlepszych na świecie inwestorów, doprowadza do tego, że dzisiaj Polska gospodarczo wygląda zupełnie inaczej – podkreślił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że Polacy "mogą tutaj tworzyć nowe miejsca pracy oraz chcieć zostać i pracować w Polsce".

lidl-warszawa-biznesinfo (2)
19.11.2021 01:00 Lidl rzuca na półki prawdziwe hity, ale tylko dzisiaj. Sieć poinformowała klientów

Lidl przesłał informację o specjalnej promocji, którą klienci sieci mogą zastać w sklepach jedynie dzisiaj. Promocja jest częścią akcji LIDL FRIDAY. Promocje będzie dostępna we wszystkich sklepach sieci, nie trzeba zatem wybierać szczególnych sklepów na piątkowe zakupy.

zus bi (1)
19.11.2021 01:00 ZUS dostanie nowe uprawnienia. Kontrole będą bardziej wnikliwe, wiele świadczeń może zostać obciętych

Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska prawo do zbierania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru i ich wypłaty. Dzięki temu ZUS zyska ogromne możliwości. Urzędnicy zyskają prawo do zbierania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru i ich wypłaty. Dodatkowo będą mogli wzywać świadków na przesłuchania.

biznesinfo-1
18.11.2021 01:00 PGE, Tauron i Enea łączą siły. Razem wyprodukują dużo więcej energii na Morzu Bałtyckim

PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia oraz Enea połączą wysiłki w celu zwiększenia możliwości wytwórczych morskiej energetyki wiatrowej. Projekt zakłada budowę farm offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Działanie jest efektem podpisanego 18 stycznia bieżącego roku listu intencyjnego przez firmy PGE, Tauron i Enea, w którym mowa była o chęci wspólnego działania w celu zwiększenia bezpieczeństwo energetycznego Polski.

EN 01501621 0910
18.11.2021 01:00 Szefowa Adrian Fabryki Rajstop zdecydowała się napisać list do Władimira Putina. Mowa o działaniach na granicy

Właścicielka Adrian Fabryki Rajstop Małgorzata Rosołowska-Pomorska zdecydowała się na niebanalny krok. Napisała list otwarty do Władimira Putina. W liście Małgorzata Rosołowska-Pomorska prosi prezydenta Federacji Rosyjskiej o wpłynięcie na sytuację, która ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej.

flaga USA
18.11.2021 01:00 Apel Stanów Zjednoczonych do świata. Liczą na obniżkę cen ropy

Stany Zjednoczone apelują do państw zużywających najwięcej ropy o uwolnienie zgromadzonych zapasów w celu obniżenia jej ceny na światowych rynkach. Powodem jest zignorowanie prośby Waszyngtonu przez kraje OPEC i Rosję, aby zwiększyć wydobycie surowca. Gospodarki zużywające najwięcej ropy na świecie, wśród nich Chiny, Indie i Japonia zostały poproszone przez administrację prezydenta USA Joe Bidena o uwolnienie strategicznych zapasów ropy, tak aby surowiec zaczął tanieć. Chiny rozważają uwolnienie ropy ze swoich zbiorników, co ma wpłynąć pozytywnie na obniżenie ceny surowca na świecie.

pilne swiat (1) (1)
18.11.2021 01:00 Fatalne wieści z Białorusi. Prawdopodobnie doszło do awarii elektrowni jądrowej, Ukraina wstrzymuje dostawy

Niezależny białoruski portal NEXTA podał w środę informację o awarii w elektrowni jądrowej w białoruskim Ostrowcu. Ma to być prawdziwy powód nagłego przerwania dostaw prądu z Białorusi na Ukrainę. Wczoraj białoruskie media niezwiązane z władzą podały informację o prawdopodobnej awarii w elektrowni jądrowej, co miało być powodem przerwania dostaw prądu na Ukrainę. Dzisiaj ukraiński portal liga.net poinformował, że Ukraina zerwała umowy z Białorusią i od 18 listopada przestała dostarczać energię z Białorusi.

Duda Jakub Szymczuk KPRP
18.11.2021 01:00 Prezydent podpisał specjalną ustawę. Dotyczy Białorusinów

We wtorek 16 listopada prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę z dnia 14 października 2021 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi dotyczącą zabezpieczeń społecznych. Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym, podpisana została w Warszawie dnia 13 lutego 2019 roku. Przedwczorajszy podpis Andrzeja Dudy umożliwi jej ratyfikowanie.

EN 01498086 0971
18.11.2021 01:00 Bill Gates zapowiedział koniec pandemii. Miliarder uzasadnia termin

Bill Gates na New Economy Forum odbywającym się w Singapurze podał datę, kiedy ilość infekcji spowodowanych przez Covid-19 ma zmaleć do poziomów grypy sezonowej. Wiele zależy jednak od ilości szczepień i nowych wariantów choroby. Gates ocenił, że obecne problemy z dostawami szczepionek są jednym ze źródeł wciąż wysokiego wskaźnika zachorowań, podaje za Bloombergiem forsal.pl. Rozwiązanie problemów z dostawami ma wg miliardera nastąpić już w połowie przyszłego roku. Szef Microsoftu zapowiada, że zarówno większy dostęp do szczepionek jak i nabywanie przez ludzkość odporności naturalnej na koronawirusa spowoduje, że ilość zakażeń będzie sięgała sezonowym ilością zarażeń grypą.

pilne swiat (1) (1)
17.11.2021 01:00 Kreml uznał, że decyzja o Nord Stream 2 nie jest polityczna. Gazociąg zacznie pracować

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział skomentował dzisiaj brak certyfikacji dla operatora gazociągu Nord Stream 2. Rosjanin uznał, że decyzja nie jest polityczna i operator zapewne spełni wszystkie wymagania strony niemieckiej. Spółka Nord Stream 2 AG będąca operatorem gazociągu Nord Stream jest zarejestrowana w Szwajcarii, przez co podlega prawodawstwu szwajcarskiemu. Z tego powodu niemiecki regulator BNetzA zdecydował się wczoraj na brak certyfikacji dla spółki. Pieskow powiedział, że w takim razie należy powołać nową spółkę, która zostanie operatorem gazociągu, a będzie zarejestrowana na terenie Niemiec. Rosyjski polityk przyznał także, że proces certyfikacji, to bardzo skomplikowana sprawa i różne niezgodności przy tym, to rzecz normalna. O decyzję o niezgodności działalności Nord Stream 2 z prawem unijnym wnioskuje także polskie PGNiG, które wystosowało do niemieckiego regulatora obszerne uzasadnienie.

PILNE czerwona
17.11.2021 01:00 Rząd zmienił zdanie, ministerstwo potwierdziło. Dodatek energetyczny trafi do większej ilości Polaków

Ministerstwo Klimatu poinformowało dzisiaj, że dodatek energetyczny zostanie rozszerzony na większą grupę Polaków. Wcześniej resort wykluczał taki scenariusz. Choć ministerstwo nie podało szczegółów, to szefowa resortu Anna Moskwa poinformowała, że decyzja już zapadła, a konkrety zostaną one opublikowane za parę dni. Już dziś jednak wiadomo, czego możemy się spodziewać. – Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć dodatkiem energetycznym wszystkie grupy potrzebujące – cytuje Moskwę PAP.

biznesinfo-1
17.11.2021 01:00 ZUS ponagla Polaków. Wnioski o wypłatę można składać tylko do końca listopada

ZUS informuje, że wnioski o wyprawki szkolne z programu "Dobry Start" dla dzieci można składać jedynie do końca listopada. Jeśli nie zdążymy, to pieniądze przepadną. Wnioski o pieniądze z programu "Dobry Start" można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. Jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił, to czas najwyższy już teraz złożyć wniosek.

PGNiG
17.11.2021 01:00 Białoruś przykręciła kurek z ropą. Surowca do Polski popłynie znacznie mniej

Białoruski operator Gomeltransnieft zmniejszył ilość ropy tłoczonej ropociągiem "Przyjaźń", którym surowiec z Rosji przesyłany jest do Polski i dalej do Europy. Biorąc pod uwagę niedawne groźby Aleksandra Łukaszenki dotyczące przerwania dostaw ropy i gazu do Europy, trudno wierzyć, że "prace serwisowe" nie mają znaczenia politycznego.Rurociąg zaczyna się w rosyjskim obwodzie samarskim, a następnie biegnie na zachód Europy. Dzieli się na dwie nitki jeszcze na terenie Rosji, w Briańsku. Jedna z nich kieruje się w stronę Białorusi i później Polski. Z Białorusi do Polski od dzisiaj płynie mniej ropy, ma to potrwać przez 3 dni. Oficjalnym powodem zmniejszenia dostaw są niezapowiedziane prace konserwatorskie, o czym poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS.

mapa polska
17.11.2021 01:00 Orlen wystosował komuniakt w sprawie ograniczenia pracy białoruskiego rurociągu. Gigant paliwowy uspokaja

PKN Orlen zapewnił, że dostawy ropy do Polski przez Białoruś odbywają się zgodnie z planem. Jest to odpowiedź na wiadomości o zaczęciu nieplanowanych prac konserwacyjnych przez Białorusinów. Orlen przekazał informację, że odbiera ropę z białoruskiego ropociągu zgodnie z planem. Spółka zapewniła także, że nie ma podpisanych żadnych kontraktów z białoruskimi dostawcami ropy. PKN Orlen kupuje ropę jedynie od kontrahentów rosyjskich.PKN Orlen uspokaja więc Polaków, że nie musimy obawiać się nagłego przerwania dostaw ropy i jej braku na stacjach benzynowych.

pilne swiat (1)
16.11.2021 01:00 Czechy odrzucają kolejną polską propozycję ws. Turowa odrzucona

Czesi otrzymali od Polski nową propozycję rozwiązania sporu o kopalnię Turów, jednak jest ona nie do przyjęcia – poinformowało we wtorek czeskie ministerstwo środowiska. Optymistyczne zapewnienia, że konflikt niebawem się zakończy, nie spełniły się, a licznik kar dla Polski za niewdrożenie środków tymczasowych wciąż bije.W poniedziałek (15.11) polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o zaproszeniu Czechów do pilnego wznowienia rozmów w Warszawie w sprawie kopalni Turów. Szefowa MKiŚ przekazała w poniedziałek na Twitterze, że ministerstwo przesłało do kierowanego przez Richarda Brabeca czeskiego ministerstwa środowiska propozycję w sprawie spornego zapisu artykułu w negocjowanej umowie dotyczącej Turowa. Czeski resort środowiska przekazał we wtorek (16.11), że projekt jest nie do przyjęcia. Ministerstwo naszych sąsiadów poinformowało, że zanim zostaną podjęte jakiekolwiek dalsze kroki, będzie musiało przedyskutować propozycję z nowym rządem, który powstaje po wyborach parlamentarnych w Czechach.– Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, otrzymany wniosek będzie musiał być omówiony po stronie czeskiej z przedstawicielami partii tworzących nowy rząd, a dopiero wtedy Republika Czeska będzie mogła podjąć dalsze kroki – poinformowała Petra Roubiczkova, rzeczniczka ministerstwa środowiska Czech.

biznesinfo-1 ważne
16.11.2021 01:00 RMF: Rząd wprowadzi maksymalną marżę dla stacji benzynowych

RMF FM ustaliło, że rząd zamierza wprowadzić maksymalną marżę jaką narzucić może stacja paliw w przypadku sprzedaży paliwa. Jest to działanie o tyle dziwne, że rząd mógłby zaingerować w cenę paliwa poprzez zmniejszenie akcyzy, decyduje się jednak na ograniczenie zysków firm. Założenie ograniczenia marży na paliwo pojawiło się wraz z pomysłem konstrukcji tzw. tarczy antyinflacyjnej, o której wspominał kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki.

EN 01435691 0007
16.11.2021 01:00 Andrzej Duda podpisał "Polski Ład". Zmiany w podatkach przesądzone

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w "Polskim Ładzie" – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Rewolucja podatkowa PiS ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.Kancelaria Prezydenta RP we wtorkowym (16.11) komunikacie podkreśla, że deklarowanym celem ustawy jest "stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego, który pozwoli Polsce na zajęcie dominującej pozycji w wyścigu o inwestycje, będącego efektem procesu zmiany globalnych łańcuchów dostaw".

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
16.11.2021 01:00 Sasin: podwyżki cen gazu i prądu są przykrą koniecznością

Podwyżki cen gazu i energii elektrycznej są przykrą koniecznością, ponieważ spółki Skarbu Państwa już nie mogą ponosić kosztów wzrostu tych cen na rynkach, tak jak to robiły w ostatnich miesiącach – przekazał w rozmowie z PAP Biznes Jacek Sasin. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w poniedziałek, że podwyżki cen gazu i energii elektrycznej są konieczne. Podkreślił w rozmowie z PAP, że podwyżki będą, ale mają być połączone z "działaniami osłonowymi", szczególnie dla tych, którzy są gorzej sytuowani. – Podwyżki cen gazu i energii są przykrą koniecznością. Wynikają z gigantycznego wzrostu cen gazu na rynkach. Robimy wszystko, żeby skala podwyżek była jak najmniejsza, stąd przyjęliśmy rozwiązania legislacyjne, które pozwolą uniknąć drastycznego podwyższenia cen gazu dla odbiorców. Nie ma mowy, żeby ten wzrost był tak wysoki (jak zwyżka cen hurtowych na rynku - red.)" – powiedział Sasin.

biznesinfo-1
16.11.2021 01:00 PGNiG zablokowało Nord Stream 2. Wielki sukces polskiego giganta energetycznego

PGNiG informuje na swojej stronie internetowej, że niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) przechyliła się do stanowiska polskiej firmy energetycznej przy decyzji o zablokowaniu certyfikacji dla Nord Stream 2 AG, czyli operatora gazociągu Nord Stream 2. Niemiecka BNetzA uznała, że działalność operatora w obecnej formie nie jest w obecnej formie prawnej zgodna z prawem niemieckim. Powodem jest zarejestrowanie spółki w Szwajcarii, a nie w Niemczech.

z osttaniej chwili swiat (1)
16.11.2021 01:00 Niemcy wstrzymali certyfikację Nord Stream 2. Gaz nie popłynie jeszcze długo

Niemcy wstrzymali certyfikację spółki Nord Stream 2 AG, który jest operatorem gazociągiem Nord Stream 2. Powodem jest zarejestrowanie spółki w Szwajcarii zamiast w Niemczech. Fakt zarejestrowania spółki Nord Stream 2 AG w Szwajcarii spowoduje, że operator gazociągu Nord Stream 2 nie będzie działał według prawa niemieckiego tylko szwajcarskiego, co jest głównym powodem odrzucenia certyfikacji przez Bundesnetzagentur.

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo
16.11.2021 01:00 Osiągnięto porozumienie ws. budżetu UE na 2022 rok. Ministerstwo Finansów podało szczegóły

15 listopada zakończyły się negocjacje między Radą UE a Parlamentem Europejskim (PE) w sprawie budżetu UE na rok 2022. Osiągnięto porozumienie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Według Komisji Europejskiej oraz polskich negocjatorów przyjęty budżet zapewni zachowanie właściwej równowagi pomiędzy realizacją bieżących programów, a zapewnieniem środków na nowe wyzwania, m.in. dzięki dostępnym instrumentom elastyczności.

EN 01430308 0658
16.11.2021 01:00 Jarosław Kaczyński mówi o inflacji. Za kilka miesięcy zacznie gasnąć

W "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu Kaczyński powiedział, że sytuacja gospodarcza Polski jest dobra. Przyznał co prawda, że inflacja jest zbyt duża, "ale będzie przedstawiony społeczeństwu pakiet antyinflacyjny i wydaje mi się, że będzie on w znaczniej mierze skuteczny".Prezes Prawa i Sprawiedliwości przyznał we wtorek w rozmowie z Polskim Radiem, że inflacja jest obecnie jednym z największych zagrożeń dla polskiej gospodarki. – Inflacja, jeśli się jej jakoś nie opanuje, może bardzo, ale to bardzo zagrozić gospodarce, co za tym idzie - zaszkodzić po prostu Polakom, polskim rodzinom, polskim gospodarstwom domowym – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Polskim Radiu.

EN 01435105 2450
16.11.2021 01:00 Jarosław Kaczyński skomentował pogłoski dotyczące odejścia Daniela Obajtka z Orlenu

Jarosław Kaczyński zdementował pogłoski o dymisji prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. To jest całkowita nieprawda. Podczas rozmowy w Polskim Radiu 24 prezes PiS stanął w obronie Obajtka. Wicepremier został zapytany we wtorkowej rozmowie w Polskim Radiu24 o pogłoskę o odejściu Daniela Obajtka ze stanowiska szefa Orlenu. – To jest całkowita nieprawda. Pan Daniel Obajtek świetnie się sprawdza w roli szefa Orlenu i tego budowniczego naprawdę wielkiego przedsięwzięcia gospodarczego, tego wielkiego koncernu, który będzie największy w tej części Europy. Jednocześnie jest już dzisiaj traktowany przez te największe koncerny w tej dziedzinie - mówię o koncernach petrochemicznych - jako nie tylko potencjalny konkurent. I to już jest dobry znak, dobry znak, że zaczynamy i tutaj się jakoś liczyć – powiedział Kaczyński w rozmowie Polskim Radiem.

NBP wyemituje monetę i banknot o „obronie polskiej granicy wschodniej”. Ich emisja "w trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym"
15.11.2021 01:00 NBP wyemituje monetę i banknot o „obronie polskiej granicy wschodniej”

Jak podaje Narodowy Bank Polski Prezes NBP prof. Adam Glapiński, podjął decyzję o wyemitowaniu w trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym monety kolekcjonerskiej i banknotu kolekcjonerskiego poświęconych „obronie polskiej granicy wschodniej”.Jak informuje Narodowy Bank Polski, w trybie przyspieszonym wyemitowane zostaną nowy banknot i nowa moneta poświęcone obronie polskiej granicy wschodniej.

pexels-son-tung-tran-6531914 (1)
15.11.2021 01:00 Unia Europejska godzi się na nowe sankcje na Białoruś. Mocne słowa Niemiec

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w poniedziałek przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej – przekazał w Brukseli unijny dyplomata. Następnie ma zostać przyjęta lista osób i organizacji objętych sankcjami. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, sankcje mają objąć ok. 30 firm i osób prywatnych. Niemiecki minister nie wyklucza wprowadzenia zakazów korzystania z europejskiej przestrzeni powietrznej dla linii lotniczych, które biorą udział w transporcie migrantów na Białoruś. Jak nieoficjalnie podano, sankcji mogą się spodziewać m.in.: firmy lotnicze, dzięki którym migranci dostają się na Białoruś. – Nie unikniemy jednak konieczności zajęcia się liniami lotniczymi. Linie Turkish Airlines, pokazały że można się trzymać z daleka od tego nielegalnego procederu – powiedział Heiko Maas, szef niemieckiego MSZ.– Będziemy podejmować starania w krajach pochodzenia (migrantów), żeby migranci nie byli tam wpuszczani na pokłady samolotów. Nie unikniemy jednak (konieczności) zajęcia się liniami lotniczymi. Linie lotnicze, takie jak Turkish Airlines, pokazały że można się trzymać z daleka od tego nielegalnego procederu – podkreślił Maas jeszcze przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych UE. Jak podaje PAP przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że UE w tym tygodniu ustali nowe sankcje przeciwko Białorusi, które dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa. – Ważne jest, by reżim Łukaszenki zrozumiał, że jego zachowanie ma swoją cenę – podkreśliła szefowa Komisji. Dodała też, że amerykańskie sankcje wobec władz w Mińsku wejdą w życie w grudniu.

PILNE czerwona
15.11.2021 01:00 ZUS zmienia godziny otwarcia, właśnie pojawił się komunikat

ZUS poinformował o zmianie godzin urzędowania. Od 22 listopada zakład ma zamykać się wcześniej w poniedziałki. Rzeczniczka tłumaczy to niewielką obecnością klientów i sytuacją epidemiologiczną. ZUS przekazał, ze od 22 listopada do końca marca 2022 r. sale obsługi klientów będą otwarte do godziny 17.00. Rozwiązanie ma być tymczasowe.

kody rabatowe do sklepów online
15.11.2021 01:00 Dlaczego warto stosować kody rabatowe do sklepów online?

Wielu właścicieli sklepów internetowych zastanawia się nad tym, jak zdobyć klientów, a tym samym poprawić ruch na swojej stronie w celu zwiększenia przynoszonych przez niego zysków. Jest to zadanie bardzo trudne, ponieważ konkurencja w sieci jest ogromna i łatwo zostać po prostu niezauważonym. Jak się okazuje, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są różnego rodzaju kody rabatowe, które umożliwiają uzyskanie przez klientów rabatu. Dlaczego warto je stosować?

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
15.11.2021 01:00 mBank znów na celowniku oszustów. Mają nowy sposób na wyprowadzenie pieniędzy z konta

mBank ostrzega swoich klientów przez oszustami, którzy podają się za pracowników banku. Dzwonią oni pod pretekstem np. weryfikacji zmyślonej transakcji, zablokowanego rachunku, lub pomocy w inwestycji w kryptowaluty. Klienci mBanku powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ oszuści upatrzyli sobie ich pieniądze i chętnie je przywłaszczą. Bank podpowiada co przestępcy mogą mówić i jak może wyglądać oszustwo.

pilne swiat (1) (1)
15.11.2021 01:00 Chiny grożą Australii potężnym atakiem. Poszło o Tajwan

Chiny zagroziły Australii potężnym atakiem w przypadku gdy ta pomoże Stanom Zjednoczonym w obronie Tajwanu. Sytuacja między Sydney a Pekinem robi się wyjątkowo napięta. Hu Xijin, redaktor naczelny chińskiego "Global Times" zamieścił wpis na Twitterze, gdzie grozi Australii potężnym atakiem ze strony Chin, jeżeli ta zdecyduje się wesprzeć Stany Zjednoczone w obronie Tajwanu. "Jeżeli australijscy żołnierze przybędą walczyć w Cieśninie Tajwańskiej, jest nie do pomyślenia, by Chiny nie przeprowadziły potężnego ataku na Australię i ich bazy wojskowe. Więc niech Australia lepiej się przygotuje na poświęcenie za wyspę Tajwan i Stany Zjednoczone" - brzmi przetłumaczony przez PAP twit redaktora naczelnego.

ZUS weryfikuje L4
15.11.2021 01:00 ZUS może zweryfikować L4. Coraz więcej osób kupuje zwolnienia lekarskie

Jak podaje portal prawo.pl na rynku medycznym pojawiły się w ubiegłym roku firmy, których działalność ogranicza się głównie do wystawiania krótkoterminowych zwolnień lekarskich. ZUS rzadko je kontroluje, a za nienależne wolne - płacą pracodawcy.Czas pandemii pozwolił na rozwój firm wystawiających zwolnienia lekarskie, które nie zawsze świadczą prawdę na temat zdrowia pracownika. Firmy takie wykorzystują lukę w służbie zdrowia spowodowaną świadczeniem usług wyłącznie w trybie zdalnym.

EN 01498969 0027
15.11.2021 01:00 Górnolotne marzenie prezesa PiS. Stworzenie polskiej wersji państwa dobrobytu

W sobotę 13 listopada odbyła się gala „Polski przedsiębiorca 2020 Gazety Polskiej Codziennie”. W czasie wydarzenia list do jego uczestników skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński, jego słowa odczytał poseł PiS Marek Suski.Podczas gali przyznano wyróżnienia w pięciu kategoriach: eksporter, innowator, lider przemysłu, reprezentant MŚP, filantrop. Z okazji uroczystości list do uczestników gali skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

biznesinfo-1
15.11.2021 01:00 Petrolinvest składa wniosek o upadłość. Polski gigant nie wytrzymał na rynku

Petrolinvest złożył wniosek o ogłoszenie upadłości do sądu w Gdańsku. Spółka była pionierem poszukiwawczo-wydobywczym. Większość akcji Petrolinvest była w posiadaniu Ryszarda Krauze. Petrolinvest zapisał się na kartach historii jako pierwsza polska firma o profilu poszukiwawczo-wydobywczym. Bankier.pl przypomina, że Petrolinvest poszukiwał ropy w Kazachstanie, w Polsce zajmował się inwestycjami w sektorze gazu łupkowego.

mapa polska (1)
15.11.2021 01:00 Rząd zmienił przepisy dotyczące energii. Zwolnią nas z połowy opłat

5 listopada 2021r. w Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, zawierające przepisy wykonawcze do ustawy licznikowej. Nowa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa komentuje przepisy mające wesprzeć magazynowanie energii. Ustawa licznikowa stworzyła ramy prawne dla rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiających integrację energetyki rozproszonej oraz zniosła dotychczasowe bariery dla funkcjonowania magazynów energii, takie jak podwójne naliczanie opłat sieciowych. – Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m.in. całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z połowy opłaty za przyłączenie magazynu do sieci, uwzględnia magazynowanie energii w systemach: wsparcia OZE, wysokosprawnej kogeneracji i efektywności energetycznej. Zwalnia również z opłat: przejściowej, mocowej oraz kogeneracyjnej – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
15.11.2021 01:00 PGE w poważnych tarapatach. Podszywają się pod spółkę i czyszczą konta do zera

Oszuści nadal wykorzystują oszustwo na prąd. Co jakiś czas rusza kampania SMSowa, informująca o tym, że należy uregulować płatność, inaczej danego dnia odłączą energię elektryczną. Przestępcy podają się za Polską Grupę Energetyczna (PGE).– Otrzymujesz SMSa z informacją, że musisz opłacić prąd, inaczej zostanie on odłączony. W wiadomości znajduje się link, który przenosi do fałszywej strony płatności. Podając dane do karty płatniczej lub dane logowania do banku, oszuści są w stanie wyczyścić twoje konto bankowe do 0. W tym wypadku wykorzystywany jest wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej" – napisano w komunikacie CyberRescue.

z osttaniej chwili swiat (1)
15.11.2021 01:00 Gazprom nie zarezerwował dodatkowego tranzytu gazu. Zima w Europie będzie sroga

Gazprom nie zarezerwował dodatkowych przepustowości na tranzyt przez gazociąg na terenie Ukrainy. Konsekwencje poniesie cała Europa. Rosyjski gigant gazowy już w tym miesiącu nie zdecydował się na zarezerwowanie dodatkowej przepustowości przez gazociąg Jamał-Europa. Taka decyzja wpłynęła na cenę gazu ziemnego w Europie, który znacznie zdrożał. Działanie to miało zapewne na celu wymuszenie na Komisji Europejskiej wydania pozytywnej decyzji dotyczącej uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który jest bliźniaczą nitką do Nord Stream biegnącym z Rosji bezpośrednio do Niemiec przez dno Bałtyku.

mapa polska (1)
14.11.2021 01:00 PGNiG z pilnym apelem do Polaków. Gigant apeluje o wzmożoną czujność

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ostrzega przed niebezpieczną korespondencją e-mail oraz sms, która rozsyłana jest w celu wyłudzenia pieniędzy. Oszuści podszywają się pod Grupę PGNiG, sugerując możliwość zarobku.Grupa PGNiG informuje w komunikacie o oszustach podszywających się pod giganta i proszą o ostrożność, gdy taka sytuacja się wydarzy.

portfel-pieniądze-biznesinfo
14.11.2021 01:00 Rząd szykuje tzw. tarczę antyinflacyjną. Na dniach podadzą szczegóły

Rząd zapowiada, że w przyszłym roku mają pojawić się rozwiązania, które bezpośrednio pomogą w walce z inflacją. Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową ogłosił, że w ciągu najbliższych dni przedstawiony zostanie „pakiet antyinflacyjny”.Wiceminister finansów Piotr Patkowski przyznał, że jeszcze w tym roku możliwa jest inflacja na poziomie 7-8 proc. Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które ma pomóc najbardziej potrzebującym uporać się z rosnącymi wciąż cenami dosłownie wszystkiego. – W ciągu kilku dni chcemy zaprezentować pakiet rozwiązań wspierających Polaków, zwłaszcza mniej zamożną część społeczeństwa. To ma być tarcza, która częściowo zamortyzuje wzrost cen ciepła, gazu, paliw czy żywności – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla PAP.

EN 01495134 0041
14.11.2021 01:00 Opóźnia się fuzja Orlenu z Lotosem. Nad Obajtkiem zbierają się czarne chmury

To miała być największa fuzja w historii polskiej energetyki. Połączenie Lotosu i Orlenu napotyka jednak na problemy, a firmy potrzebują trochę więcej czasu na realizację tzw. środków zaradczych. Kierownictwo PiS niepokoi się coraz bardziej.Fuzja Orlenu i Lotosu, kolejny raz się opóźnia. Rząd PiS zaczyna tracić cierpliwość. “Ta sprawa to być albo nie być dla Obajtka” – powiedział Onetowi jeden z informatorów ze środowiska PiS.Orlen wydał komunikat z informacją o zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie o kolejne dwa miesiące terminu na zrealizowanie tzw. “środków zaradczych” koniecznych do tego, aby koncern mógł przejąć Lotos. To już drugie takie opóźnienie. Wcześniej zapowiadano, że wszystko będzie gotowe już w lipcu.– Jesteśmy na ostatniej prostej etapu prowadzącego do podpisania umów z partnerami. Ustalony wspólnie z Komisją Europejską wydłużony termin na przekazanie dokumentów związanych z realizacją warunków zaradczych daje nam komfort dopracowania wszelkich niezbędnych formalności –przekazał w oficjalnym komunikacie Orlenu Daniel Obajtek.Jednak nie wydaje się, żeby w rzeczywistości faktycznie tak było. Eksperci mówią, że chętnych na zakup po cenie proponowanej przez Orlen, nie ma.

biznesinfo-1
14.11.2021 01:00 Idziemy do odporności stadnej modelem bardzo kosztownym. Ekspert nie ma wątpliwości, że święta będą trudnym okresem

– Do świąt Bożego Narodzenia jest dość czasu, aby ludzie się opamiętali i zaszczepili –powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał też, że nie wierzy w taki scenariusz, więc okres ten może być w związku z epidemią COVID-19 bardzo trudny.W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 088 239 osób.

Fot. Arkadiusz Ziołek East News
14.11.2021 01:00 Nowe zasady na stokach. Na narty tylko z ubezpieczeniem

Od nowego roku wszyscy narciarze na włoskich stokach, będą musieli wykupić ubezpieczenie. Dotyczy to zarówno miejscowych, jak i turystów. Kary za ich brak będą dotkliwe, bowiem wyniosą od 100 do 150 euro. 1 stycznia wchodzi w życie obowiązek posiadania ubezpieczenia od wypadków. Warto o tym pamiętać, przypominają o tym też, włoskie media w pierwszych miejscowościach alpejskich już rozpoczął się bowiem sezon narciarski.

mapa polska (1)
14.11.2021 01:00 Pracodawcy chcą mieć wgląd do informacji o zaszczepieniu pracowników

Przepisy dotyczące wglądu w informacje o zaszczepieniu pracowników są firmom potrzebne, by mogły odpowiednio planować i organizować pracę; powinny jednak jasno określać, do czego pracodawca ma prawo, a do czego nie - mówią PAP eksperci. Pod koniec października sześć organizacji, m.in. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan, zaapelowało do premiera o przepisy, które dawałyby pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu pracownika. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Na początku listopada szef MZ Adam Niedzielski mówił, że projekt może być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu 16-17 listopada. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, podkreślił, że informacja o zaszczepieniu pracowników jest istotna dla poprawy bezpieczeństwa pracowników i lepszej organizacji pracy. Ma również znaczenie dla oceny ryzyka prowadzenia biznesu, w tym możliwości wywiązania się z zamówień. – Opieramy się na opiniach ekspertów, że osoba zaszczepiona jest bezpieczniejsza, jeśli chodzi o swój stan zdrowia i w mniejszym stopniu odpowiada za transmisję koronawirusa, w związku z tym uznaje się, że jest też bezpieczniejsza dla otoczenia. Ma to ogromne znaczenie przy zwiększającej się liczbie zachorowań – powiedział ekspert. Dodał, że coraz częściej sami zaszczepieni pracownicy sygnalizują, że chcieliby współpracować i kontaktować się z osobami zaszczepionymi.Lisicki wskazał, że obecnie newralgiczne dane dotyczące zdrowia pracownika mogą być przetwarzane tylko z jego inicjatywy. – Pojawiają się jednak opinie, że mamy do czynienia z tak szczególnymi okolicznościami, że pracodawca - będąc odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy - powinien weryfikować i wspierać proces szczepień – stwierdził ekspert Lewiatana. Należy jednak pamiętać, że informacja o stanie zdrowia, a w tym kwestia zaszczepienia bądź nie, np. z powodu zdrowotnych przeciwskazań, należy do sfery prywatnej pracownika.

EN 01501074 0889
14.11.2021 01:00 Niemieckie media: Unia Europejska powinna uznać prawo Polski do ochrony swoich granic

Zdaniem publicysty „Die Welt” Unia Europejska powinna uznać prawo Polski do ochrony swoich granic na wschodzie, a tym samym też prawo do budowy muru. Przemawiają za tym m.in. doświadczenia historyczne Polaków.Sytuacja na granicy między Polską a Białorusią stale się zaostrza. Migranci, zwabieni do UE i chcący ubiegać się o status uchodźcy, tkwią na granicy Polski z Białorusią. Gra Łukaszenki o władzę przynosi im cierpienie, a polityczna gra trwa w najlepsze.Kto w obliczu kryzysu uchodźczego na Białorusi mówi tylko o człowieczeństwie, ten zbytnio upraszcza problem. Polska ma przekonujące powody do zabezpieczenia swojego terytorium – pisze publicysta „Die Welt” Thomas Schmid. – Każdy, kto tylko mówi o człowieczeństwie w obliczu uchodźców na Białorusi, upraszcza problem. Po pierwsze, ochrona granicy jest zapisana w prawie UE. Po drugie, Polska ma bardzo dobry powód do zabezpieczenia własnego terytorium – podkreślił Thomas Schmid, publicysta „Die Welt”W strefie przygranicznej między Białorusią a Polską rozgrywa się właśnie katastrofa humanitarna. Tysiące uchodźców chce przedostać się przez Polskę na Zachód, jednak 15 tys. polskich żołnierzy nie pozwala im na to – czytamy w sobotnim wydaniu „Die Welt”.

IMG 20191017 174427
13.11.2021 01:00 Rząd szykuje nowe daniny. Uderzy w konkretną grupę

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi prace nad nowymi podatkami. Na celowniku są "spekulanci" mieszkaniowi - pisze gazeta. Według nieoficjalnych ustaleń dziennika, zmiany możliwe są już w 2022 roku. Ekspert ocenia, że to "kolejny pomysł, jak dobrać się do kieszeni podatnika".– Przedstawiciele ministerstwa wpadli na kolejny pomysł, jak dobrać się do kieszeni podatnika. Widać, że pieniędzy w budżecie brakuje, więc wymyślili, jak tę dziurę uzupełnić - mówi "GW" dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP."Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że ostatni komunikat resortu jest krótki. "W zamierzeniach miał uspokoić posiadaczy więcej niż jednego mieszkania, tyle że wywołał jeszcze większy ferment", czytamy. – W MRiT monitorujemy sytuację na rynku mieszkaniowym i analizujemy różne rozwiązania. W zakresie swojej właściwości potwierdzamy, że dostrzegamy problem tzw. pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane. Analizujemy też kwestię tzw. flippingu, czyli nabywania mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie. Tutaj powinna nastąpić interwencja. Szykujemy rozwiązania dotyczące takich pustostanów – czytamy w komunikacie.

gazoprom
13.11.2021 01:00 Gazprom wdraża plan tłoczenia gazu do swoich magazynów w UE

Gazprom przyjął i wdraża plan zatłaczania gazu do europejskich magazynów – poinformował w piątek (12.11) prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Zaznaczył, że Gazprom przekroczy w tym roku swoje zobowiązania dotyczące poziomu tranzytu gazu przez Ukrainę.Jak poinformował za pośrednictwem serwisu społecznościowego Telegram Miller gaz płynie różnymi trasami, w tym i przez terytorium Ukrainy. Prezes Gazpromu podkreślił, że tranzyt gazu przez Ukrainę przekroczy w tym roku kontraktowe zobowiązania rosyjskiego koncernu.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
13.11.2021 01:00 Ankieter GUS znowu zadzwoni. Nie będzie można mu odmówić

12 listopada rozpoczęło się badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ankieterzy zadzwonią do losowo wybranej grupy 100 tys. osób. Tożsamość dzwoniących ankieterów będzie można sprawdzić na stronie GUS lub infolinii.Celem badania kontrolnego jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie GUS, jego wyniki umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

portfel-pieniądze-biznesinfo
13.11.2021 01:00 Wysokie premie wpłyną na konta górników. Czeka ich też kolejny rok bez świętowania

Coroczne uroczystości barbórkowe są w tym roku odwoływane przez największe spółki węglowe. Powodem jest pandemia. Jednak górnicy nie mają na co narzekać, ponieważ zostaną im wypłacone nagrody z okazji Dnia Górnika.W grudniu górnicy otrzymują dwie pensje: miesięczną oraz nagrodę z okazji Dnia Górnika. Jak podał portal Business Insider: Polska Grupa Górnicza, choć już w przyszłym roku grozi jej utrata płynności finansowej, wyda na nagrody dla górników około 350 mln zł. Zaś w tle całej sytuacji toczą się negocjacje o podwyżki płac w najlepszej polskiej kopalni – Bogdance.

biznesinfo-1 (1)
13.11.2021 01:00 Ministerstwo Zdrowia przedłużyło ważność certyfikatów covidowych

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w ważności certyfikatów covidowych. Przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw koronawirusowi przedłuża o rok ważność paszportu covidowego.Od soboty 13 listopada ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) po przyjęciu trzeciej dawki przypominającej zostaje wydłużona. Dotychczas przyjęcie trzeciej dawki nie było odnotowywane w certyfikacie, bo ta kwestia jeszcze nie jest uregulowana na poziomie UE.Po decyzji Ministerstwa Zdrowia certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominjącej. Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – 1 dawki), tak i teraz dokument jest dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel. Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punkcie szczepień.– Wydłużenie okresu ważności certyfikatu dokonujemy w oparciu o rekomendację Rady Medycznej. Trzecie szczepienie jest na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej. Zachęcam wszystkich już zaszczepionych do skorzystania z przypominającego szczepienia, a niezaszczepionych do wejścia do grona osób chronionych przez szczepienia – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

solar-energy-gc6ada6d13 1920
13.11.2021 01:00 Większe pieniądze na dopłaty do wymiany pieców i fotowoltaikę

Od przyszłego roku rząd będzie dysponował znacznie większą kwotą na programy środowiskowe finansujące m.in. wymianę pieców, instalację paneli fotowoltaicznych czy ładowarek do samochodów elektrycznych.W 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wydać 1,95 mld zł na program "Czyste powietrze", czyli wymianę pieców, tworzących tzw. niską emisję. 660 mln zł zostanie przekazane na "Mój prąd", czyli panele fotowoltaiczne, które trafiają na dachy domów. Fundusz ma dysponować o 70 proc. większymi środkami niż w 2021 w wyniku wzrostu cen uprawnień do emisji CO2.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
12.11.2021 01:00 PKO BP wysyła frankowiczom wezwania do zapłaty. Żąda opłat za korzystanie z kapitału

Jak informuje piątkowa "Rzeczpospolita" kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy branża nie zastrasza klientów . Jak wynika z z nieoficjalnych informacji dziennika, PKO BP rozpoczął wysyłanie frankowiczom wezwań do zapłaty, "żądając nie tylko zwrotu kapitału w razie unieważnienia przez sąd umowy, ale też opłaty za to, że klient przez kilkanaście lat mógł z niego korzystać". Po mBanku kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Według "Rz" najprawdopodobniej skala tego zjawiska nie jest duża, wezwania trafiają głównie do niektórych klientów frankowych PKO BP, którzy w sądzie kwestionują umowę kredytu mieszkaniowego i chcą jej unieważnienia. – W niektórych przypadkach kwota żądanej opłaty jest spora i może sięgać nawet ponad 60 proc. wartości kapitału wypłaconego początkowo kredytobiorcy – pisze dziennik. Dodaje, że PKO BP do zamknięcia tego wydania "Rzeczpospolitej" nie odniósł się do sprawy.

mapa polska (1)
12.11.2021 01:00 Nowy lek na COVID-19 w Polsce od połowy grudnia

W połowie grudnia chorzy na Covid-19 w Polsce powinni mieć do dyspozycji pierwszy lek na tę chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. – Uczestniczymy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować; obecnie mamy zakontraktowany Molnupiravir, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia – powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną ocenę dwóch leków przeciw COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Agencja zaleciła dopuszczenie do obrotu w Europie obu preparatów. Z prób klinicznych wynika, że stosowanie Ronapreve i Regkirona we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 znacząco obniża ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu chorób.

pilne swiat (1)
12.11.2021 01:00 Unia chce przekazać 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią

W budżecie Unii Europejskiej na 2022 rok znalazła się propozycja KE dotycząca przeznaczenia 25 milionów euro na ochronę granicy z Białorusią. Wynika z informacji uzyskanych przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.W unijnym budżecie na rok 2022 miałoby się znaleźć 25 mln euro na ochronę granicy. Jednak pieniądze nie mogłyby być wykorzystane na budowę muru, czy innej bariery, ale na systemy nadzoru i sprzętu, kamery termowizyjne, czy drony – informuje "PR24". Na piątek zaplanowano negocjacje w sprawie unijnego budżetu. W rozmowach wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego.

gazII
12.11.2021 01:00 Przez Gazociąg Jamalski płynie znacznie mniej gazu. Niemcy pokazali dane

Dostawy gazu ziemnego do Niemiec rurociągiem Jamał-Europa spadły w czwartek (11.11) o ponad 33 proc. w porównaniu do poprzedniego dnia – podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade.Przesył gazu pomiędzy godz. 8 i 9 rano czasu moskiewskiego (godz. 6 i 7 czasu polskiego) wahał się w rejonie około 695 tys. m sześciennych. Poprzedniego dnia wyniósł w tym czasie około miliona m sześciennych.Dostawy rosyjskiego błękitnego paliwa przez terytorium Ukrainy są na podobnym poziomie jak w środę. Wynoszą około 109 mln m sześc., czyli maksimum przewidziane w kontraktach.RIA Nowosti przypomina, że biegnący przez Polskę gazociąg Jamał-Europa należy do głównych tras przesyłu rosyjskiego gazu do krajów europejskich, obok rurociągów ukraińskich i niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream.

EN 01408678 5533
12.11.2021 01:00 NFZ zmienił plan finansowy. Są dodatkowe środki na świadczenia specjalistyczne i onkologię

O ponad miliard złotych wzrosły środki w planach finansowych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia – przekazał w piątek (12.11) NFZ. To efekt m.in. zmiany wyceny niektórych świadczeń. Oddziały wojewódzkie NFZ zyskały 1,18 mld zł. Środki zostaną przeznaczone na świadczenia w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (AOS) - 953,8 mln zł; leczeniu szpitalnym - 228,2 mln zł i rehabilitacji leczniczej - 5,3 mln zł. Jak przekazał NFZ korekty w planie finansowym NFZ zostały zaakceptowane przez resorty finansów i zdrowia. To trzecia zmiana planu finansowego NFZ na 2021 rok w pełnym trybie. – Dostosowanie planu finansowego NFZ do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości pokazuje, że na bieżąco analizujemy sytuację finansową funduszu i elastycznie reagujemy m.in. na korzystne dla pacjentów zmiany w wycenie świadczeń medycznych, zapewniając ich sfinansowanie w ramach planu na ten rok – zaznacza prezes Funduszu Filip Nowak, cytowany w materiałach NFZ udostępnionych PAP.Fundusz poinformował, że przesunięcie środków z planu Centrali NFZ do planów oddziałów wojewódzkich ma związek z wyodrębnieniem świadczeń AOS z ryczałtu PSZ: ponad 553,8 mln zł; zwiększeniem wyceny świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności w AOS: 400 mln zł oraz zmianą taryfy świadczeń opieki zdrowotnej o przeszło 233,5 mln zł, w tym w zakresie świadczeń onkologicznych: ponad 228,2 mln zł oraz w zakresie leczenia chorych ze śpiączką: 5,3 mln zł.

EN 01459387 0010
12.11.2021 01:00 Chory może nie otrzymać zasiłku nawet jeśli jest ubezpieczony. Pozwolą na to nowe przepisy

Nowa ustawa zasiłkowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r., odbiera osobom ubezpieczonym prawo do skorzystania z chorobowego, jeżeli zachorują po nowym roku, a do tego często chodziły na L4 w bieżącym roku. Okresy zwolnień lekarskich z 2021 r. będą im się sumowały z tymi przyszłymi i jeśli przekroczą w sumie 182 dni, zostaną z niczym: bez zasiłku i bez wynagrodzenia.Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (osoba za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe), który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nowe zapisy w ustawie zasiłkowej uniezależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Chodzi o to, by skrócić proceder wydłużania sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący w roku limit 182 dni poprzez branie zwolnienia na różne choroby.Takie działanie było możliwe dzięki zapisom w ustawie zasiłkowej, które uzależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Do tej pory jeżeli chory pomiędzy okresami choroby wystąpiłaby nawet jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Osoba, która we wrześniu chorowała na grypę i była na zwolnieniu 14 dni, w październiku złamała rękę - cały czas ma 182 dni L4. To jednak ma się zmienić.Jak podaje portal money.pl jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosiła mniej niż 60 dni, to ZUS zsumuje zwolnienia do jednej puli 182 dni, bez względu na to, czego dotyczą.

biznesinfo-1 (1)
12.11.2021 01:00 Przedsiębiorcy mogą podważyć stare odmowy ZUS

Pomimo tego, że termin na odwołanie do sądu w sprawie zwolnienia ze składek minął, firmy mogą łatwo go przywrócić - podaje dziennik "Rzeczpospolita". Jak podkreśla dziennik "Rzeczpospolita", dziesiątki tysięcy przedsiębiorców, którym ZUS w zeszłym roku odmówił prawa do zwolnienia z obowiązku zapłaty składek, ciągle może się tego domagać przed sądem. "W przypadku poszczególnych prowadzących działalność gospodarczą może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych" - podaje gazeta.Z informacji, jakie „Rzeczpospolita” uzyskała w ZUS od marca 2020 r., gdy ruszyło wsparcie z tarcz antykryzysowych, do Zakładu wpłynęło około 2,7 mln wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie z obowiązku zapłaty składek.Gazeta przypomina, że warunkiem zwolnienia było złożenie w terminie deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. "Później, gdy rząd zaproponował wsparcie dla poszczególnych branż, wielu przedsiębiorców spotkało się z odmową, gdy PKD ich działalności wynikające z rejestrów nie figurowało na ustawowej liście" - dodaje "Rz". Jak pokazują statystki ZUS negatywne odpowiedzi Zakładu dotyczyły około 92 tys. wniosków Od tych decyzji przedsiębiorcy złożyli odwołania tylko w 5 tys. spraw. "W ostatnim czasie większość z nich wygrała procesy o prawo do ulg w składkach" - zaznacza gazeta.

pilne swiat (1) (1)
11.11.2021 01:00 Białoruś grozi Europie odcięciem gazu. Łukaszenka wyciąga asa z rękawa

Łukaszenka straszy Europę, że wstrzyma przesył gazu przez białoruski odcinek Gazociągu Jamalskiego. Takie działanie może jednak odbić się Mińskowi czkawką. Groźba Łukaszenki jest odpowiedzią na planowane unijne sankcje wobec reżimu Białorusi. UE chce ukarać dyktatora za sprowokowanie napięcia na granicy z Polską, a tym samym z Unią Europejską.

biznesinfo-1
10.11.2021 01:00 Rosjanie wieszczą katastrofę ekologiczną w Europie. Za wszystko winią Ukraińców

Kreml w niewybredny sposób postanowił skomentować stan techniczny ukraińskiego przesyłu gazu. Nie obyło się przy tym bez reklamy nowopowstałego Nord Stream 2, który czeka na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej. Doradca prezydenta Putina Siergiej Iwanow w bardzo ostrych słowach postanowił wypowiedzieć się na temat stanu technicznego ukraińskich technologii do przesyłu gazu.

pilne swiat (1)
10.11.2021 01:00 Zaskakująca deklaracja polskiego rządu na COP26. Zakażemy sprzedaży aut spalinowych

Polski rząd podczas szczytu COP26 w Glasgow poparł deklarację odejścia od sprzedaży samochodów spalinowych. Kontrowersyjny dokument nieźle namieszał podczas kongresu, wiele państw nie chce się zgodzić. Deklaracja zobowiązuje wiodące rynki motoryzacyjne do odejścia od sprzedaży samochodów emisyjnych do 2035 r., a pozostałe rynki do 2040 r. Polska jako kraj z drugiej grupy, zakaże sprzedaży osobowych i ciężarowych samochodów osobowych do 2040 r. Dla brytyjskiego rządu deklaracja jest szczególnie ważna i określa powodzenie przewodnictwa nad tegorocznym szczytem COP26, który odbywa się w szkockim Glasgow. Londyn zadeklarował bowiem, że Wielka Brytania zaprzestanie sprzedaży nowych aut osobowych z silnikami spalinowymi do 2030 r.

pilne swiat (1) (1)
10.11.2021 01:00 PGNiG wystąpił o zgodę na odwierty. Gazu ziemnego będzie więcej

PGNiG Uprsteam Norway wystąpiło o możliwość rozpoczęcia odwiertów ze złóż Tommeliten Alpha na Morzu Północnym. Uruchomienie złoża zapewniłoby polskiej firmie zwiększenie produkcji o 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. Rozpoczęcie wydobycia ze złoża Tommeliten Alpha zakłada się na 2024 r. W szczytowym okresie złoże mogłoby dostarczyć dodatkowe 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie, co znacznie zwiększy polskie bezpieczeństwo energetyczne.

PKK
10.11.2021 01:00 Zapowiedź Polskiego Kongresu Klimatycznego

Kolejna dyskusja dotyczyć będzie ESG w ujęciu trendów i wyzwań dla sektora publicznego. Think green czyli firma neutralna klimatycznie - jak wykorzystać praktyki korporacji do efektywnego zarządzania zieloną transformacją gmin? Rośnie świadomość, że instytucje finansowe będą odgrywać kluczową rolę we wspieraniu przejścia do gospodarki niskoemisyjnej oraz gwałtownego wzrostu wykorzystania przez inwestorów ESG. Czy te praktyki mają zastosowanie dla jednostek samorządowych?Przedmiotem rozmów podczas ostatniego panelu będzie modernizacja i decentralizacja produkcji energii. Trendy rozwoju energetyki: decentralizacja, dekarbonizacja, digitalizacja oraz nowelizacja przepisów o OZE.Pięć debat na temat najbardziej aktualnych kwestii związanych z operacyjnym zarządzaniem zieloną transformacją, z udziałem praktyków: samorządów, firm realizujących strategiczne inwestycje publiczne, prawników, doradców i instytucji publicznych. Zapis video Kongresu będzie dostępny online od 15 grudnia 2021 r. aż do kolejnej edycji. Wydarzenie będzie można oglądać na stronie: www.polskikongresklimatyczny.pl Polski Kongres Klimatyczny to pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia. Prelegentami będą liderzy ze świata nauki, biznesu, firm doradczych, kancelarii prawnych, instytucji finansujących, samorządów i instytucji publicznych, między innymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i firm prywatnych, takich jak Unibep, Budimex, Europejski Bank Inwestycyjny, Societe Generale, BOŚ Bank i inni.Celem organizacji Polskiego Kongresu Klimatycznego jest utworzenie platformy wymiany doświadczeń integrującej interes publiczny z biznesem, w przestrzeni merytorycznej wskazanej przez środowisko naukowe. Wymiana opinii ma na celu popularyzowanie innowacyjnych rozwiązań oraz optymalizację jakości realizowanej polityki zrównoważonego rozwoju miast, gmin i większych jednostek terytorialnych w rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych mających wpływ na klimat. Istotnym aspektem jest również popularyzowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ekonomicznych oraz upowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie realizacji ekologicznych projektów związanych z klimatem.Polski Kongres Klimatyczny skierowany jest do biznesu, sektora publicznego, jednostek samorządowych, instytucji finansujących, przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych, spółek skarbu państwa, przedstawicieli firm oferujących rozwiązania technologiczne, ubezpieczycieli inwestycji, ekspertów, pracowników naukowych i innowatorów, inwestorów, dziennikarzy i innych osób zainteresowanych tą tematyką. - W ostatnich latach pojawia się wiele inicjatyw konferencyjnych o tematyce związanej z ochroną klimatu. Brakuje jednak wydarzenia holistycznie podejmującego te zagadnienia, z perspektywy samorządów i firm realizujących inwestycje transformujące gospodarkę – mówi Kamila Król, organizatorka i inicjatorka Polskiego Kongresu Klimatycznego – politycy odpowiadają za działania strategicznie, ale operacyjne zarządzanie zmianą realizują podległe im instytucje, samorządy, banki finansujące inwestycje, a przede wszystkim firmy prywatne. Dlatego tak ważna jest dostępność platformy, która umożliwi każdemu interesariuszowi wyrażenie swojej opinii, niezależnie od tego jakiej wielkości podmiot reprezentuje. Interdyscyplinarna wymiana doświadczeń prowadzi do kreatywnych wniosków.Trzeci panel Polskiego Kongresu Klimatycznego obejmuje zagadnienia takie jak zrównoważone finansowanie, bankowalność projektów solarnych, PPP (partnerstwo publiczno- prywatne), zielone obligacje i crowdfunding w finansowaniu działalności inwestycyjnej jednostek samorządowych W Polsce trudności związane z finansowaniem i wdrażaniem transformacji niskoemisyjnej dopiero zaczną być omawiane. Przeważająca część aktywności gospodarczej jest nadal intensywnie emisyjna, a finansowanie transformacji jest wyzwaniem zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. Dlatego długoterminowe strategie dojścia do niskoemisyjności są priorytetem. Ponadto skuteczne instrumenty rynkowe służące transformacji klimatycznej oraz skuteczna wycena rynkowa zagrożeń mają kluczowe znaczenie dla efektywności realizacji celów polityki klimatycznej i środowiskowej.Wydarzenie składa się z pięciu obszarów tematycznych. Pierwszy z nich - Miasto inteligentne klimatycznie dotyczy takich aspektów jak: społeczność niskoemisyjna, zerowy ślad węglowy miasta, gospodarowanie odpadami, smart city i efektywność energetyczna budynków. Przewiduje się, że do 2030 r. 60% światowej populacji będzie mieszkać na obszarach miejskich, a ponad 50% potrzebnej infrastruktury miejskiej nie zostało jeszcze zbudowane. Wytyczenie drogi między promowaniem wzrostu społeczno-gospodarczego, a rozwiązywaniem problemów środowiskowych wymaga wspólnych wysiłków interesariuszy. O tym będziemy rozmawiać.Międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.Polski Kongres Klimatyczny to konferencja objęta patronatem honorowym Komisji Europejskiej, na której będą omawiane najbardziej aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do ochrony środowiska i klimatu. Wydarzenie odbędzie się już 15 grudnia 2021 r. i będzie można uczestniczyć w nim online. Panel drugi dotyczyć będzie budownictwa ekologicznego, oczyszczalni i kanalizacji, utylizacji, modernizacji, udziału branży budowlanej w transformacji, efektywności energetycznej oraz nowych norm budowlanych i zmian legislacyjnych. W obliczu wzrostu infrastrukturalnego, który według przewidywań, ma przez najbliższą dekadę napędzać globalny wzrost gospodarczy, branża budowlana będzie zmagać się z rosnącą presją związaną ze zmianami klimatu oraz dążeniem do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych. Eksperci ostrzegają, że wraz z rozwojem sektora rośnie ryzyko zanieczyszczenia środowiska i generowania dużej ilości odpadów. Branża budowlana i budynki odpowiadają obecnie za blisko 40% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zmiany klimatu i kwestie ESG oraz związane z nimi szanse oraz ryzyka należą do największych wyzwań, z jakimi borykać się będzie branża budowlana przez następną dekadę.

wsparcie dla sluzy granicznej i wojska od kghm 1
10.11.2021 01:00 KGHM wsparł straż graniczną na granicy polsko-białoruskiej. Służby otrzymały sprzęt

KGHM Polska Miedź S.A. zdecydował się na przekazanie wsparcia służbom granicznym i wojsku polskiemu na granicy z Białorusią. Żołnierze wojska i straży granicznej otrzymają od giganta termoaktywną odzież, powerbanki, latarki, ogrzewacze do rąk i artykuły spożywcze. – Dziś bardzo ważne jest wsparcie dla tych, którzy dzielnie bronią naszych granic - jako KGHM od trzech tygodni przekazujemy dla Straży Granicznej i Wojska Polskiego bluzy termiczne, latarki, ogrzewacze do rąk, bieliznę termoaktywną czy powerbanki. Dziękujemy za Wasze poświęcenie! – przekazał Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

biznesinfo-2
09.11.2021 01:00 ZUS właśnie wypłaca pieniądze, 14. może już być na Twoim koncie. Dostanie 9 mln Polaków

ZUS od początku listopada wypłaca emerytom czternastki. Na konta Polaków ma łącznie popłynąć ponad 11 mld zł. Tzw. czternastka w 2021 r., to 1250,88 zł. Pieniądze będą wypłacone osobom, które do dnia 31 października 2021 r. otrzymały prawo do chociaż jednego ze świadczeń długoterminowych (emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego).

DSC3059 (1)
09.11.2021 01:00 Niemcy wypowiadają się o kryzysie na polskiej granicy. Ich stanowisko zaskoczyło

Niemiecki dziennik "Welt" zauważył, że twarde stanowisko Polski na granicy z Białorusią, to przysługa dla całej Unii Europejskiej. Niemcy zauważyli także, że krytyka UE wobec Polski jest niewłaściwa. Klaus Geiger, dziennikarz "Welt" cytowany przez forsal.pl zauważa, że Unia Europejska pada ofiarą własnego prawa. W prawie UE stoi bowiem zapis, że kto raz już postawi stopę na terenie Unii Europejskiej może ubiegać się o azyl na jej terenie. To sprawdzałoby się jednak tylko w idealnym świecie. W rzeczywistości jednak w UE próbują zostać także ludzie, którzy wiedzą, że na azyl nie mają szans. Geiger nazwał to "piętą achillesową" unijnego prawa. "Welt" zarzuca Brukseli, że nie uczy się na własnych błędach, kiedy to po wcześniejszych kryzysach migracyjnych narosły nastroje antyeuropejskie, a Wielka Brytania opuściła struktury organizacji. Geiger analizuje sytuację i stwierdza, że UE powinna wspierać Polskę w utrzymywaniu szczelnej granicy, zamiast zarzucać jej niehumanitarne działanie.

mapa polska (1)
09.11.2021 01:00 Polacy ustawiają się w olbrzymich kolejkach. Siedziby NBP w dużych miastach są oblegane

We wtorek NBP do obiegu wprowadza banknot i monetę z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Banknot ma nominał 20 zł, a złota moneta wytopiona w formie banknotu warta jest 500 zł, co kusi kolekcjonerów.Kolejki pojawiły się w polskich miastach z lokalnymi oddziałami NBP. Innpoland.pl pisze o kilkuset metrowej kolejce w Poznaniu, jednak sytuacja wygląda podobnie także w innych miastach.

ZUS333
08.11.2021 01:00 ZUS najpierw rozdał, teraz będzie zabierał. Coraz więcej spraw w sądach

Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwo, okazuje się, że jeszcze gorzej być przedsiębiorczą kobietą. ZUS wziął na celownik kobiety, które w ciąży założyły działalność gospodarczą lub zmieniły pracę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje, czy kobiety nie zakładały działalności gospodarczej w celu wyłudzenia zasiłku. W sądach toczą się sprawy dotyczące nawet okresu sprzed 2015 roku, gdy obowiązywały bardziej korzystne dla ciężarnych przedsiębiorczyń regulacje.

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
08.11.2021 01:00 Biały kruk wśród banknotów. Wypłacenie ich z bankomatu jest niemal niemożliwe

Już od 4 lat w obiegu są banknoty o nominale 500 zł, jednak nie są tak często spotykane jak banknoty o innych nominałach. Dostępność pięćsetki z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego w bankomatach jest znikoma.Banknoty o nominale 500 zł łatwiej jest wypłacić z kasy banku, niż z bankomatu. Jak wynika z danych NBP udział 500 zł wśród wszystkich banknotów znajdujących się obiegu wynosi mniej niż 2 proc.Banknot o nominale 500 zł, na którym widnieje król Jan III Sobieski, jest w obiegu od lutego 2017 r. Jest nieco większy niż banknot 200-złotowy. Jego wymiary to 150×75 mm. Jego producentem, podobnie jak wszystkich poprzednich banknotów z tej serii, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.Business Insider zapytal NBP dlaczego tak rzadko spotykamy 500 zł w bankomatach.– Według stanu na dzień 29 października 2021 r. w obiegu gotówkowym znajdowało się 50 779 849 sztuk banknotów powszechnego obiegu o wartości nominalnej 500 zł, co stanowiło 1,7 proc. udziału w łącznej liczbie banknotów powszechnego obiegu pozostających w obiegu gotówkowym – poinformowało biuro prasowe NBP w odpowiedzi na zapytanie BI. Wartościowy udział tego banknotu stanowił z kolei 7,4 proc. łącznej wartości banknotów pozostających w obiegu.

pilne swiat (1)
08.11.2021 01:00 Rosjanie zaserwowali Europie gazowy balet. Giełdy czekają na kolejne akty

Ceny gazu i energii w Europie wzrosły na informację, że Rosja nie zapewni zwiększenia dostaw, które obiecał prezydent Władimir Putin. Europa rozpoczęła sezon grzewczy z najniższymi zapasami od ponad dekady. Podał w poniedziałek 8 listopada Bloomberg. Poprzez rezygnację z zapełniania magazynów należących do Gazpromu lub wynajmowanych przez koncern w wybranych krajach UE, brak zainteresowania sprzedażą surowca na europejskich giełdach oraz odstąpienie od rezerwacji dodatkowych przepustowości w wybranych gazociągach eksportowych Rosja przyczyniła się do pogłębienia kryzysu na europejskim runku gazu ziemnego.

EN 01440682 0005
08.11.2021 01:00 Amerykanie chcą zatrzymać „postępującą erozję demokracji” w Polsce

„Po cichu USA rozważają, czy ograniczyć współpracę wojskową, aby ratować rządy prawa nad Wisłą”, podała w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolita”.Powołując się na swoje „źródła dyplomatyczne w Waszyngtonie” dzinnik „Rzeczpospolita” podaje, że „od kilku miesięcy w amerykańskiej administracji toczy się za zamkniętymi drzwiami debata, czy wobec postępującej erozji demokracji USA powinny sięgnąć po najskuteczniejszy instrument, jaki mają do dyspozycji: powiązanie współpracy wojskowej z praworządnością”.

elektrownia turow 02
08.11.2021 01:00 Kolejne rozmowy w sprawie Turowa. Dziś mogą zapaść ważne decyzje

Dziś ma się rozstrzygnąć, czy w sprawie kopalni Turów dogadamy się z Czechami sami, czy w sporze będzie musiał nam pomóc Trybunał Europejski. W piątek (5.11) Polska i Czechy wróciły do zerwanych niemal miesiąc temu negocjacji. Minister klimatu Anna Moskwa zapewniła, że oba kraje są „w dobrym dialogu”, a do ustalenia pozostały szczegóły. Nowa minister środowiska w rozmowie z "DGP" powiedziała o propozycji porozumienia zaproponowanej przez rząd w Pradze.– Poprzednie rozmowy odbywały się w klimacie wyborów w Czechach. To nie sprzyjało dialogowi, więc zostały przerwane. Ostatnie dni dają szansę na porozumienie – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.Zdaniem Moskwy, rządowi Czech opłaca porozumieć się z Polską, bo inaczej pieniądze będą płynęły do kasy Unii Europejskiej w postaci kar, a nie do ich kieszeni.

Orlen-stacja-obajtek-paliwo-biznesinfo
08.11.2021 01:00 Orlen szykuje się na kolejny wielki tytuł medialny. Rozmowy są na zaawansowanym poziomie

PKN Orlen bardzo poważnie rozważa zakup Gremi Media, która wydaje "Rzeczpospolitą" oraz "Parkiet". Mimo dementowania tych pogłosek rok temu przez Orlen wirtualnemedia.pl informują, że gigant paliwowy chce stanąć w szranki m. in. z Grupą PZU. Orlen i PZU mają zmierzyć się w wyścigu o przejęcie Gremi Media, wydawcy "Rzeczpospolitej" oraz "Parkietu", tytułu przeznaczonego przede wszystkim dla graczy giełdowych.

EN 01468183 0003
08.11.2021 01:00 Na trasie S8 zamontowali kamery do pomiaru prędkości. W dwóch punktach lepiej uważać

Na drodze S8 pojawił się nowy odcinkowy pomiar prędkości. W dwóch punktach drogi ustawiono 30 żółtych kamer, które będą polować na zbyt szybko jadących kierowców. Na odcinku, na którym ustawiono kamery maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 120 km/h.

Ważne
08.11.2021 01:00 Ruszył nabór wniosków na dowody osobiste. Zdalnie nic nie załatwisz

Od poniedziałku (8.11) można składać wnioski o nowe dowody osobiste, zawierające dane biometryczne. Oprócz zdjęcia i wzoru podpisu nowe dokumenty będą zawierać dwa odciski palców. Niestety, aby wyrobić nowy dowód musimy udać się do urzędu osobiście.Już od dziś (8.11) można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia, na którym nie ma ani odcisków palców, ani podpisu można było zamawiać online już od niedzieli.– Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy - wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych – poinformował podczas niedzielnej konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM minister Janusz Cieszyński.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
08.11.2021 01:00 Nadchodząca zima może być wyjątkowo śmiercionośna. Eksperci mają złe wieści

Końca pandemii koronawirusa nadal nie widać, liczba chorych gwałtownie rośnie. WHO krytykuje niektóre regiony Starego Kontynentu za powolne szczepienia - podaje CNN. – Wzrost o 55 proc. liczby zakażeń koronawirusem w Europie w ostatnich czterech tygodniach to "sygnał ostrzegawczy" dla reszty świata – oświadczył w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan. Niemcy zanotowały w czwartek najwyższą liczbę nowych przypadków zakażeń od początku pandemii. Regionalny dyrektor WHO Hans Kluge powiedział, że tempo transmisji wirusa na kontynencie jest „poważnym problemem” i ponownie stał się on epicentrum rozwoju pandemii.

pilne swiat (1) (1)
08.11.2021 01:00 Rosyjskie media: Białoruś niedługo może mieć rosyjskie bomby atomowe

W rosyjskich mediach pojawiły się doniesienia o doktrynie wojskowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, która mówi o użyciu broni jądrowej w przypadku zagrożenia granic ZBIRu. "Niezawisimaja Gazieta" napisała dzisiaj o nowej doktrynie wojskowej Białorusi i Rosji, w której miały pojawić się zapisy o możliwości użycia broni atomowej w przypadku zagrożenia granic - powtarza za rosyjską gazetą bankier.pl. Rosyjska gazeta zastrzega jednak, że założenia doktryny nie zostały jeszcze opublikowane, choć najprawdopodobniej zalazły się w niej zapisy właśnie o broni jądrowej. Z poprzedniej doktryny Związku Białorusi i Rosji wynika, że atak na któreś z państw jest postrzegane jako atak na całą wspólnotę. Z ustaleń rosyjskiej gazety wynika także, że na Białorusi znajduje się odpowiedni sprzęt, który mógłby zostać użyty do wystrzelenia broni jądrowej. Jeden z nich to białoruski system rakietowy Polonez.

RRSO 0% 
08.11.2021 01:00 Jak nie stracić na pożyczce? Sprytny sposób na RRSO 0% 

Polacy, jak co roku w okresie przedświątecznym, będą szukali sposobów na zorganizowanie dodatkowych środków. Sprzyja temu m.in. okres rosnącej inflacji. Co zrobić, jeśli skończyły się oszczędności i jesteśmy w chwilowym dołku finansowym? Z wielu powodów nie każdy może pożyczyć pieniądze od rodziny. Na rynku jest wiele ofert kredytów, rat, pożyczek i tzw. chwilówek. Niektóre z nich można zawrzeć składając wniosek online i nawet nie wychodząc z domu.

mapa polska (1)
07.11.2021 01:00 mBank skarży swoich klientów. Bank chce się tak zabezpieczyć

mBank wysłał wezwania do zapłaty do niektórych kredytobiorców, którzy pozwali bank w sprawie swojego kredytu we frankach szwajcarskich – przekazał mbank w odpowiedzi na pytania PAP. Jak dodano, instytucja zamierza domagać się m.in. opłaty za korzystanie z kapitału. Kredytodawcy wysyłają już nie tylko wezwania do zapłaty, ale coraz częściej też pozwy, domagając się od klientów kapitału i opłaty za korzystanie z niego. Coraz więcej instytucji decyduje się na wejście na drogę sądową ze swoimi klientami. Pod koniec trzeciego kwartału 2020 roku toczyło się 12 150 indywidualnych postępowań sądowych, które zostały wszczęte przez klientów banku w związku z umowami kredytów we frankach szwajcarskich, a łączna wartość roszczeń wynosi 3 mld zł. Pozew złożyło lub złoży około 24 proc. kredytobiorców walutowych – wynika z raportu o wynikach Grupy mBanku.Zapytany przez PAP o sprawę pozwów wobec frankowiczów mBank poinformował, że "wysłał wezwania do zapłaty do niektórych kredytobiorców, którzy pozwali bank w sprawie swojego kredytu we frankach szwajcarskich". Dodał, iż "wezwania do zapłaty i pozwy dotyczą tylko tych kredytobiorców, którzy wystąpili na drogę sądową przeciwko bankowi".Według mBanku w sprawach, w których nie doszło jeszcze do wydania wyroku, wezwania kierowane są do tych kredytobiorców, którzy najdawniej wnieśli pozwy. – Podkreślamy, że decyzję o zasadności tych roszczeń w każdym wypadku podejmie sąd – wskazał mBank.

pilne swiat (1)
07.11.2021 01:00 Katastrofa ekologiczna w Donbasie. Wywołali ją Rosjanie

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Obecnie region mierzy się z katastrofą ekologiczną. Zalewanie kopalń, zanieczyszczone grunty i wody, pozostałości po niewybuchach czy amunicji. To dopiero wierzchołek problemów Donbasu.Za jedno z głównych zagrożeń dla środowiska w regionie uważa się niekontrolowane zatapianie niektórych kopalń na opanowanych przez prorosyjskich separatystów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego. Katastrofa ekologiczna w Donbasie, spowodowana zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej, będzie katastrofą ekologiczną dla całej Europy. – Działania te skutkują podwyższaniem się poziomu wód, co może prowadzić do zanieczyszczenia gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych, podtopień i osiadania gruntu – mówiła Ołeksandra Łukianenko z organizacji Prawo na Zachyst podczas konferencji poświęconej ekologicznej przyszłości Donbasu.

pexels-ingo-joseph-109629
07.11.2021 01:00 Niemcy lubią co polskie bardziej niż Polacy. Za Odrą jest pełno naszych towarów

Polskie produkty cieszą się uznaniem naszych sąsiadów. Na półkach niemieckich sklepów z łatwością można znaleźć rodzime artykuły. Jak sprawdził Business Insider produkty z Polski są coraz bardziej popularne.Wchodząc do sklepu w Niemczech nie będziemy mieli problemu z zakupem polskiego piwa, słodyczy czy tradycyjnych dań. Widok barszczu, flaczkó oraz smalcu na sklepowych półkach u naszych sąsiadów nikogo nie powinien już dziwić.W Niemczech mieszka wielu naszych rodaków i w popularnych miejscowościach, w których żyją Polacy zazwyczaj można znaleźć polskie produkty. Jednak dziennikarz Business Insider odwiedził dzielnicę Bad Godesberg w zachodnioniemieckim Bonn, gdzie mieszkańcami są głównie zamożni Niemcy. I ku jego zdziwieniu sklepowe półki wręcz uginały się od polskich artykułów.

targowisko (4)
07.11.2021 01:00 Coraz więcej Polaków ogranicza jedzenie mięsa

W Polsce jest już milion wegetarian i wegan, a dwa razy więcej przygotowuje się na ten krok. Coraz więcej Polaków ogranicza lub zupełnie rezygnuje ze spożycia mięsa. Obserwowane trendy to w dużej mierze zasługa młodszych pokoleń - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy PIE zwrócili uwagę, że "podobnie jak reszta Europy, Polacy w coraz większej liczbie ograniczają lub zupełnie rezygnują ze spożycia mięsa". Nawyki żywieniowe mocno się zmieniły. Młodzi Polacy odstawili częściowo lub zupełnie mięso. Idzie za tym fakt, że sprzedaż produktów mięsnych spada.

pexels-pixabay-459728
07.11.2021 01:00 Emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

Emisja CO2 na świecie wróciła do poziomu notowanego przed pandemią Covid-19 – wynika z raportu organizacji Global Carbon Project. W 2021 r. emisja CO2 wyniesie 36,4 Gt i będzie o 4,9 proc. większa niż w roku poprzednim - zapowiada organizacja. Chiny są „największym trucicielem na Ziemi”, odpowiedzialnym za niemal jedną trzecią emisji CO2 powstałego w wyniku spalania paliw kopalnych – podaje Bloomberg. Próby nadgonienia strat w gospodarce, spowodowanych zastojem w czasie pandemii, spowodowały, że elektrownie węglowe pracują pełną parą, a emisja CO2 w tym kraju jest o 5,5 proc. wyższa niż w 2019 r. – wyjaśnia agencja. Drugim krajem emitującym najwięcej CO2 na świecie są USA, kolejnym - Indie. – Te dane dobitnie pokazują skalę wyzwań stojących przed społecznością międzynarodową, które są spowodowane dekadami opóźnień w zakresie polityki klimatycznej – komentuje Bloomberg. Jak tłumaczą eksperci dla osiągnięcia do 2050 roku celu porozumienia paryskiego, mówiącego o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, wszystkie państwa świata musiałyby od zaraz co roku zmniejszać emisję CO2 o ilości produkowane rocznie łącznie przez Niemcy i Arabię Saudyjską.

EN 01393747 0004
07.11.2021 01:00 Od poniedziałku znaczne zmiany w dowodach osobistych. Szykuj odcisk palca

Od 8 listopada będzie można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu nowych dokumentów, jak i procedury ich uzyskiwania. O dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia - bez odcisków i podpisu - można wnioskować przez internet już od niedzieli (7.11).Nowe dowody osobiste mają zawierać odciski palców i podpis posiadacza. W niedzielę, 7 listopada mają zostać wdrożone rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych.

pilne swiat (1)
06.11.2021 01:00 W chińskich kopalniach węgla olbrzymie poruszenie. Pekin reaguje na sytuację na światowych rynkach

Zapasy węgla w chińskich elektrowniach przekroczyły w środę (3.11) 112 mln ton - to aż 31 mln ton więcej niż pod koniec września. To jednak nie koniec, Chiny zadeklarowały, że dzienna produkcja będzie coraz większa i może osiągnąć ponad 12 milionów ton surowca.Chińscy urzędnicy na początku października wydali polecenie dwóm najważniejszym regionom węglowym w kraju podjęcie natychmiastowych działań w kierunku zwiększenia zdolności produkcyjnych. Mowa tu o niebagatelnych wolumenach, bo aż 160 mln ton. Jak podkreślił Reuters największa tamtejsza firma wydobywcza, China Energy Group, „wyprodukowała” w październiku 50,64 mln ton węgla - to o 9,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Tylko w ciągu pierwszych dni listopada jej dzienne wydobycie wyniosło ok. 1,77 mln ton - bijąc rekord. Jak podaje Reuters dzienne wydobycie węgla w Chinach osiągnęło w środę poziom 11,2 mln ton, czyli ok. 1 mln t więcej niż na początku października. To poziom bliski rekordu.

Koniec czynnego żalu
06.11.2021 01:00 Koniec czynnego żalu. MŚP poinformowało o swoim sukcesie

Polski Ład przyniesie zmianę przy korektach JPK_VAT. Oznacza, to że przedsiębiorca składający korektę JPK_VAT nie będzie musiał złożyć czynnego żalu. Rząd zdecydował uwzględnić postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, o czym poinformowało jego biuro w komunikacie. Aktualne przepisy przewidują, że sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomi o nim organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Co ważne, nawet jeśli przed złożeniem korekty wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze w sprawie podatnika, z chwilą prawidłowego rozliczenia jest ono umarzane. Na mocy zmian, jakie niesie ze sobą Polski Ład, istotna będzie szybkość złożenia korekty - a ta musi nastąpić przed wszczęciem postępowania przygotowawczego o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

EN 01495452 0014
06.11.2021 01:00 Andrzej Duda mówi o inflacji. Porównał nas do innych krajów

Pan prezydent będzie obserwował, monitorował i wpływał na rząd w tym kierunku – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, pytany przez "Super Express", czy Andrzej Duda włączy się w walkę z rosnącą inflacją i szalejącymi cenami.– Eksperci ekonomiczni pana prezydenta przygotowują odpowiednie analizy. Pan prezydent się z nimi zapozna i zaplanuje określone działania. Tutaj bardzo ważne jest partnerstwo z rządem i Ministerstwem Finansów. Działania zmierzające do stabilizacji waluty są po stronie rządu. Pan prezydent będzie obserwował, monitorował i wpływał na rząd w tym kierunku – zapewnił Szrot w sobotnim wydaniu gazety. Podkreślił, że "zarówno pan prezes (NBP Adam Glapiński – PAP), jak i Rada Polityki Pieniężnej podjęli określone działania (…) w celu zwalczania tej niekorzystnej sytuacji". Wskazał, że "musimy trochę poczekać na efekty tych działań".

biedronka-sklep-promocja-biznesinfo
06.11.2021 01:00 Biedronka wróciła z kultową już promocją. Zainteresowanie będzie ogromne

Fani promocji na piwo w Biedronce będą mieli okazję do radości. 6 listopada wraca jedna z najbardziej popularnych ofert sieci. Wśród oferowanych marek są także piwa bezalkoholowe. Biedronka postanowiła przywrócić jedną z najbardziej popularnych promocji na piwa. Przy zakupie 12 butelek, kolejne 12 klienci otrzymają gratis. Akcja dyskontu obejmuje piwa marki Carlsberg, Corona, Karmi, Heineken, Hopfe, Łomża i Somersby. Piwa można mieszać dowolnie, zatem nie trzeba kupować 24 takich samych butelek trunku. Decydując się na taki wariant, nie zapłacimy za 12 najtańszych produktów. – Wystarczy przyjść w sobotę do sklepu Biedronka, mieć kartę Moja Biedronka, włożyć do koszyka 24 butelki piwa marek biorących udział w akcji (nie zaszkodzi też zrobić większe zakupy, np. owoce i warzywa, które należy spożywać regularnie) i… już. Piwa można mieszać dowolnie spośród wszystkich objętych promocją. 12 najtańszych będzie za darmo – czytamy w komunikacie biura prasowego Biedronki. Promocja będzie dostępna w sklepach Biedronka 6 listopada lub do wyczerpania zapasów.

EN 01461236 0007
06.11.2021 01:00 Surowy przepis szykowany przez rząd. Niezaszczepiony leczył się nie będzie

W ustawie o weryfikacji szczepień przez pracodawcę ma pojawić się postulat obowiązku szczepień w podmiotach leczniczych. Nie ma w niej katalogu kar, ale będzie możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem podmiotów leczniczych. Zapowiedział minister zdrowia.Niedzielski ocenia, że nie jest to rodzaj segregacji, lecz zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa pracowników. – Nie ma w niej katalogu kar, ale będzie możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem podmiotów leczniczych – poinformował w sobotę (06.11) w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.Postulat obowiązku szczepień w placówkach leczniczych ma znaleźć się w ustawie o weryfikacji szczepień przez pracodawcę. Szef resortu zdrowia, pytany w RMF FM o zapowiedź projektu ustawy dotyczącej możliwości weryfikowania przez pracodawców zaszczepienia się przez pracownika przeciw koronawirusowi, podkreślił, że w jego opinii takie rozwiązanie byłoby znacznie bardziej skuteczne niż certyfikaty szczepień. Dodał, że dzięki temu pracodawca będzie mógł zarządzać pracownikami w zależności od stopnia ryzyka zakażenia i transmisji.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion
06.11.2021 01:00 PPK pod kontrolą. PFR będzie rozsyłał wezwania

Od 18 listopada do końca roku Polski Fundusz Rozwoju będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK. Nawet 650 tys. podmiotów otrzyma taką korespondencję. Jak podano w komunikacie, Polski Fundusz Rozwoju ma wynikający z przepisów obowiązek sprawdzenia, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK dopełniły tego obowiązku. Od 18 listopada PFR rozpocznie wysyłkę wezwań do prawie 650 tys. podmiotów, których nie ma w ewidencji PPK prowadzonej przez Fundusz, z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Wezwanie zostanie udostępnione w profilu informacyjnym ZUS (PUE) danego pracodawcy. Bedzie zawierać link przekierowujący bezpośrednio na stronę PFR, na której znajduje się specjalny formularz. Wypełniając go, pracodawca poinformuje PFR o zawarciu umowy o zarządzanie PPK albo o przyczynie niezawarcia umowy.Do formularza będzie można zalogować się za pomocą podanych w treści dokumentu NIP i TOKENU. PFR zapewnia, że wypełnienie formularza nie zajmie więcej niż kilka minut. Jeśli firma nie posiada PUE, wezwanie otrzyma pocztą. Po otrzymaniu wezwania firma powinna sprawdzić, czy ma obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK.

pilne swiat (1)
06.11.2021 01:00 Gazprom znowu zakręcił kurek. Nie wysyła surowca przez Gazociąg Jamalski

Ponownie przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim został wstrzymany. Rozpoczęło się tłoczenie tak zwanym rewersem – przekazała agencja TASS, przy czym powołała się na dane niemieckiego operatora Gascade. Dostawy do Niemiec ustały w godz. 9-10 rano w sobotę czasu moskiewskiego (godz. 7-8 rano czasu polskiego). Później rozpoczęło się tłoczenie gazu w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski. Jak podał dziennik "Kommiersant" rewers stanowi teraz około 139,5 tys. m sześc. gazu na godzinę.Wcześniejsza przerwa w tłoczeniu surowca gazociągiem jamalskim nastąpiła 30 października. Również wówczas gaz zaczął być przesyłany rewersem. Koncern Gazprom zapewnił wtedy, że przerwa nie odbiła się na odbiorcach surowca i wnioski o dostawy gazu są realizowane.

portfel-pieniądze-biznesinfo
05.11.2021 01:00 Ceny rosną w zastraszającym tempie. Zapłacimy nawet za pokrojenie chleba

Wzrost cen jest odczuwalny w większości sektorów gospodarki. Więcej płaci się nawet za podstawowe produkty, takie jak chleb. Coraz więcej piekarni decyduje się na wprowadzenie opłaty za jego pokrojenie.Niestety wzrost cen wielu produktów i usług nie hamuje. Jak podaje Polsat News nawet za pokrojenie pieczywa klienci w niektórych piekarniach muszą zapłacić 10 groszy. Opłata jest naliczana nawet przy przekrojeniu chleba na pół. Część punktów zdecydowała się potraktować krojenie chleba jako dodatkową usługę. – U mnie jest maszyna, która jest na prąd. Ktoś ją musi obsłużyć, komuś trzeba zapłacić. Myślę, że 10 groszy to nie jest dużo. Doliczamy opłatę do chleba krojonego. Czasami pokrojenie wyprodukowanego przez nas chleba zajmuje pół nocy – powiedziała na antenie Polsat News pracownica piekarni w Gorzowie Wielkopolskim. Krojony chleb musi być pakowany w woreczki jednorazowe, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto właściciele piekarni zwracają uwagę na rosnące ceny mediów. Wzrost cen chleba jest jedną z najbardziej odczuwalnych podwyżek ostatnich miesięcy. Według niektórych wyliczeń, za jeden bochenek płacimy nawet do 50 groszy więcej niż jeszcze kilka tygodni temu.

EN 01500417 0048
05.11.2021 01:00 Andrzej Duda wręcza nagrodę specjalną Adamowi Glapińskiemu

Prezydent Andrzej Duda postanowił wręczyć prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu nagrodę specjalną podczas gali nagrody gospodarczej prezydenta RP, która odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej. W trakcie gali Andrzej Duda uzasadniał przyznanie nagrody specjalnej dla Adama Glapińskiego. Z wystąpienia prezydenta RP wynika więc, że została ona przyznana za "uratowanie polskiego systemu bankowego" podczas pandemii. Duda mówił też, że dzięki sprawnej polityce NBP i panowaniu nad sytuacją, wiele polskich firm uchroniło się przed bankructwem.

biznesinfo-2
05.11.2021 01:00 Brak porozumienia w sprawie Turowa. Konflikt nie został zażegnany

Piątkowe rozmowy w Pradze w sprawie kopalni Turów nie przyniosły porozumienia. Polska i Czechy wciąż nie wypracowały rozwiązania w sprawie konfliktu o działanie kopalni. Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jeszcze dziś szefowa resortu klimatu Anna Moskwa mówiła o dużej szansie na porozumienie w sprawie Turowa. Niestety nie udało się, a kolejne rozmowy odbędą się w poniedziałek (8.11). Martin Puta, hejtman kraju libereckiego podkreślił, że dobrą wiadomością jest to, że obie strony znowu rozmawiają. – Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie Turowa potrzebny czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat – powiedziała w piątek szefowa resortu klimatu Anna Moskwa. W piątek (05.11) w Pradze wznowiono polsko-czeskie negocjacje w sprawie kopalni Turów. Była to 18. runda rozmów z udziałem obu stron. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa jeszcze przed wznowieniem negocjacji mówiła, że do wynegocjowania zostały dwa punkty, z których jeden miał dotyczyć okresu obowiązywania umowy. Nie udało się jednak dogadać w tej sprawie.Resort klimatu w opublikowanym w piątek (05.11) komunikacie poinformował, że "od początku na pierwszym miejscu polski rząd stawiał zabezpieczenie interesu lokalnych społeczności". – Oferta, jaka została przekazana stronie czeskiej, stanowi najlepszy dowód na dobrą wolę polskiej strony. Chroni ona i zabezpiecza bieżące oraz przyszłe interesy mieszkańców polskich i czeskich regionów przygranicznych, w tym Kraju Libereckiego, sąsiadującego z terenami KWB Turów – przekazało MKiŚ.

pilne swiat (1)
05.11.2021 01:00 50 mln euro za zakończenie sporu o Turów. Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki

RMF FM, dotarło do projektu ugody w sprawie kopalni Turów, Polska może przekazać Czechom 50 mln euro na ochronę środowiska. W zamian za to Praga ma wycofać skargę, złożoną w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według nieoficjalnych doniesień nowa ministra klimatu Anna Moskwa może przywieźć w piątek (05.11) ugodę. Trwający od miesięcy spór o kopalnię Turów z naszymi południowymi sąsiadami, może się zakończyć już niebawem. To ostatni moment, by jeszcze przed pierwszą rozprawą w Trybunale Sprawiedliwości UE zawrzeć chociażby wstępne porozumienie.Jak podali dziennikarze RMF FM Obie strony uzgodniły już warunki finansowe Polska przeleje 15 milionów euro na konto czeskiego rządu i 35 milionów euro na konto przygranicznego samorządu libereckiego. Pieniądze mają zostać przeznaczone na ochronę środowiska. Dodatkowo Polska ma się zobowiązać, że samowolnie nie poszerzy kopalni w stronę czeskiej granicy.

mapa polska (1)
05.11.2021 01:00 MSWiA zdradza, jak będzie wygladała bariera graniczna

Na polskiej granicy powstanie "symbol determinacji" w ograniczaniu nielegalnej migracji z kierunku białoruskiego – podkreślił podczas czwartkowej konferencji minister Mariusz Kamiński, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Podczas czwartkowej konferencji przedstawiono szczegóły budowy i konstrukcji 180-kilometrowej zapory.

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
05.11.2021 01:00 Duże banki zapowiadają utrudnienia w weekend

Bank Pekao, Santander Bank Polska, Bank Millennium oraz Getin Bank zapowiedziały, że w najbliższych dniach zaplanowały prace serwisowe. W klienci muszą przygotować się na przerwy i utrudnienia w dostępie do usług. Prace serwisowe zaplanowano w Banku Pekao od soboty do poniedziałku. W sobotę, w godz. 6.00-18.00, mogą wystąpić trudności w dostępie do składania dyspozycji i zleceń w serwisie Pekao24Makler, aplikacji Pekao24Makler i PeoPay oraz platformie eTrader Pekao. W nocy z soboty na niedzielę, w godz. 0.30-4.30, planowana jest przerwa techniczna systemu Express Elixir. – W tym czasie nie zrobisz przelewu natychmiastowego Express Elixir i przelewu na telefon Blik w PeoPay – poinformowali przedstawiciele Banku Pekao. Zaś w nocy z niedzieli na poniedziałek, w godz. 0.00-3.00, mogą wystąpić trudności w zalogowaniu się do serwisu Pekao24, aplikacji PeoPay, Pekao24Makler oraz platformy eTrader Pekao.

DSC1600
05.11.2021 01:00 Gazoport dla PGNiG jest już gotowy. Polska wkrótce będzie korzystać z surowca z USA

Terminal Calcasieu Pass LNG jest gotowy do rozpoczęcia pracy, wynika z informacji spółki Venture Global LNG będącej dostawcą gazu skroplonego do Polski. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki wydała zgodę na oddanie do użytku pierwszego ciągu skraplającego zbiornika południowego w Calcasieu Pass LNG.Według Reutersa, Venture Global wystąpiła do FERC o zezwolenie na uruchomienie pierwszego zespołu nowych linii skraplających, w czwartek (04.11) firma otrzymała zezwolenie. Jednym z klientów Venture Global jest PGNiG. We wrześniu polska spółka podpisała długoterminowy kontrakt na dostawy z Calcasieu Pass do poziomu 1,5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. W innym aneksie PGNiG zwiększyło z 2,5 do 4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat wolumen z Plaquemines. Dostawy mają się zacząć w 2023 r.

pexels-ingo-joseph-109629
05.11.2021 01:00 Polski ambasador w Berlinie odchodzi z placówki.

Jak podaje Deutsche Welle szykuje się zmiana na stanowisku ambasadora RP w Niemczech. Od stycznia Andrzej Przyłębski przestanie być ambasadorem w Berlinie. Informację potwierdziła rzecznik prasowa ambasady RP Magdalena Szuber-Zasacka.Informację o planowanej zmianie na stanowisku szefa jednej z kluczowych polskich placówek zagranicznych potwierdziły w piątek, 5 listopada, w rozmowie z Deutsche Welle źródła dyplomatyczne w Berlinie. Nie wiadomo jednak, kto zastąpi Andrzeja Przyłębskiego. DW poinformowało, że zmiana w polskiej ambasadzie jest związana z objęciem władzy przez nowy rząd w Niemczech. Na czele koalicji socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalnej FDP ma stanąć jako kanclerz Olaf Scholz. W piątek ambasador był poza Berlinem i – jak poinformowano DW – chciałby się jeszcze kilka dni wstrzymać z oficjalną wypowiedzią na temat swojego odejścia.

portfel-pieniądze-biznesinfo
05.11.2021 01:00 Słowa prezes ZUS o zarobkach szokują. Nawet pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Według prezes ZUS w kierowanej przez nią instytucji zarabia się średnio prawie 6 tys. zł brutto. Natomiast pracownicy zapewniają, że takich pieniędzy nigdy nie widzieli. Jak sprawdziła "Gazeta Wyborcza" związki zawodowe podają, że powyżej 5 tys. zł zarabia zaledwie 5 proc. zatrudnionych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych grożą strajkiem, już od miesięcy. Domagają się wyższej płacy oraz zwiększenia zatrudnienia, gdyż liczba zadań przerasta ich możliwości.Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniła opinię publiczną, że postulaty urzędników są przesadzone, gdyż średnie wynagrodzenie w kierowanej przez nią instytucji wynosi 5844 zł brutto, czyli 4209 zł na rękę.

pilne swiat (1)
05.11.2021 01:00 Lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Skutki mogą być nieodwracalne

Jak podaje czasopismo naukowe Nature Communications, w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21 proc. w ciągu ostatnich 40 lat. Grenlandzka pokrywa lodowa to druga największa na świecie za pokrywą Antarktyki. Amerykańskie centrum badawcze National Snow and Ice Center (NSIDC) podaje, że lód pokrywa ponad 1,05 mln km kw. Grenlandii, a stopnienie całej tej masy spowodowałoby wzrost poziomu mórz o około sześć metrów.Topnienie pokrywy lodowej Grenlandii wzrósł w ostatnich dziesięcioleciach, wpływając na globalny poziom mórz, regionalną cyrkulację oceaniczną i przybrzeżne ekosystemy morskie, a obecnie odpowiada za większość współczesnego braku równowagi masy. Szacunki dotyczące odpływu są zazwyczaj wyprowadzane z regionalnych modeli klimatycznych, ponieważ dane satelitarne ograniczają się do oceny stopnia topnienia.

Ważne
04.11.2021 01:00 Ataki cyberprzestępców wymierzone aż w sześć olbrzymich banków

CSIRT KNF ostrzega klientów sześciu banków: Credit Agricole, Banku Millennium, Alior Banku, BNP Paribas, mBanku oraz ING Banku Śląskiego przed fałszywymi domenami w sieci. Oszuści podszywają się pod te instytucje.Celem ataku jest wyłudzenie danych m.in. haseł do bankowości elektronicznej. Cyberprzestępcy atakują użytkowników bankowości internetowej. Oszuści podszywają się pod strony internetowe instytucji, a dokładniej pod domeny służące do logowania. – Wprowadzone na takich stronach hasła trafiają bezpośrednio w ręce oszustów. Nie dajcie się okraść i zawsze dokładnie sprawdzajcie adres strony! – alarmuje rządowy zespół cyberbezpieczeństwa KNF.

old-man-gf40103842 1920
04.11.2021 01:00 Polski Ład boleśnie uderzy w część emerytów. Mogą stracić dużo pieniędzy

Od 2022 r. osoby z emeryturą powyżej 4500 zł brutto miesięcznie zapłacą wyższe daniny. Z jednej strony skorzystają, podobnie jak inni podatnicy, na podniesieniu przez ustawodawcę kwoty wolnej od podatku. Z drugiej - nie odliczą od podatku składki zdrowotnej, tak samo jak nie zrobią tego pozostałe osoby. Podała w czwartek (04.11) Dziennik Gazeta Prawna.Na Polskim Ładzie część emerytów zyska , dla niektórych reforma będzie neutralna, a część realnie straci. Polski Ład nie przewiduje także tzw. ulgi dla klasy średniej dla emerytów. Na zmianach zyskają najwięcej osoby z emeryturą na poziomie nowej kwoty wolnej od podatku, czyli ok. 2500 zł miesięcznie (30 tys. zł rocznie). Jak podaje dziennik osoby z niższą emeryturą również zyskują, ale już mniej. – Przykładowo osoby z 1500 zł emerytury brutto zyskają 95 zł miesięcznie (1140 zł rocznie) – wylicza Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy i starszy menedżer w MDDP.W momencie, gdy zostanie przekroczony próg 2500 zł miesięcznie korzyść będzie malała. – Osoba z emeryturą 3500 zł skorzysta miesięcznie 66,25 zł (795 zł rocznie) – wylicza ekspert MDDP.Osoba z emeryturą roczną w wysokości 48 tys. zł brutto zyska 855 zł rocznie. Emeryci ze świadczeniem powyżej 4500 zł brutto miesięcznie odczują stratę.DGP przypomina, że podczas debaty w Senacie wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył, że i tak większość emerytów (ponad 90 proc.) skorzysta na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie. Ponadto, chcąc objąć tą preferencja pozostałą część emerytów (czyli 10 proc.), trzeba byłoby stworzyć odrębny algorytm wyliczania ulgi. A tego resort finansów chciał uniknąć.

pieni dze-r ka-banknoty-biznesinfo
04.11.2021 01:00 Pieniądze "zamrożone" na fakturze mogą przepaść po 2022 roku

1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe – przypominają eksperci Krajowego Rejestru Długów. Jednak jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Przedsiębiorcy, aby nie stracić pieniędzy zamrożonych w niezapłaconych fakturach, mogą m.in. zawrzeć z dłużnikiem ugodę, w której uzna on ich roszczenia. Krajowy Rejestr Długów zwraca uwagę, że 31 grudnia 2021 r., przedawnią się niezapłacone faktury wystawione w 2019 r., dotyczące np. umów sprzedaży, świadczenia usług i o dzieło.Jak podaje Krajowy Rejestr Długów (KRD) dane z końca września br. pokazują, że łączna kwota zadłużenia polskiego biznesu sięga 11,65 mld zł. Średnio przedsiębiorstwo ma do oddania kontrahentom 41,2 tys. zł. Jak zastrzegli eksperci, nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości. – Należności nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Odzyskanie pieniędzy będzie możliwe, o ile przed końcem roku zawrą z dłużnikiem ugodę, w której uzna on roszczenie – wskazał PAP Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

pexels-km-l-6595788 (1)
04.11.2021 01:00 Śmiała deklaracja polskiego rządu na forum międzynarodowym. Mamy zrezygnować z węgla

Podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow zawiązała się nowa antywęglowa koalicja, której członkowie zobowiązują się do rezygnacji z nowych inwestycji w węgiel, oraz do rozwijania czystych technologii.Polska została jednym z sygnatariuszy nowego, międzynarodowego porozumienia. Łącznie deklarację podpisało 190 krajów i organizacji. W dokumencie uzgodniono cel zakończenia nowych inwestycji węglowych i konieczność odejścia od energetyki węglowej. Mimo, że Polska wcześniej nie deklarowała odejścia od węgla w określonym czasie, podczas szczytu w Glasgow się to zmieniło. Deklaracji nie podpisało jednak kilka państw, które są największymi na świecie użytkownikami węgla, m.in. Chiny, Indie, Australia i USA. Szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w poniedziałek. – Cieszę się, że cały pakiet klimatyczny wynegocjowany przez Polskę jest dobrym pakietem, ale jednocześnie tutaj nie może dochodzić do żadnego szantażu po stronie innych elementów polityki europejskiej. Próba zabrania jakichkolwiek środków na pewno nie tylko nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją, ale jednocześnie będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem także celów klimatycznych – powiedział premier. Szef polskiego rządu stwierdził też, że bez właściwego udziału największych gospodarek na świecie nie tylko nie będziemy mieli nie tylko sprawiedliwej transformacji klimatycznej, ale w ogóle nie będzie transformacji klimatycznej.

EN 01454375 0062Marek BAZAK/East News
04.11.2021 01:00 Do URE wpłynęły wnioski ws. taryf na energię elektryczną na 2022 rok

Jak podaje "Fakt" do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski o zmiany w taryfach cen prądu na 2022 rok od największych sprzedawców. Wnioski taryfowe złożyły przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na obrót energią elektryczną, świadczące usługi na rzecz gospodarstw domowych, które nie korzystają z prawa wyboru sprzedawcy. Wnioski złożyło także pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych. O wysokości podwyżek ostatecznie zdecyduje prezes urzędu analizując wnioski - pisze dziennik. Prezes URE powinien zakończyć postępowanie przed końcem roku, a wówczas dowiemy się, jakie zostaną ustalone ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawki opłat dystrybucyjnych na 2022 r. Spółki początkowo oczekiwały, że ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosną o nawet o 40 proc. Potem jednak mowa była o 20-procentowych podwyżkach.O nowe taryfy złożyło czterech sprzedawców prądu Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa oraz pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych - donosi "Rzeczpospolita

biznesinfo-1
04.11.2021 01:00 Niemiecki rząd spieszy się z decyzją o Nord Stream 2. Złe wiadomości dla Polski

Rosjanie czekają na certyfikację Nord Stream 2, a w Niemczech akurat zmienia się rząd. Nowe władze nad Szprewą mogą mieć zupełnie inne podejście do kontrowersyjnego gazociągu, wszelkie formalności chce więc jeszcze załatwić ustępujący rząd. To złe wieści dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jak donosi DGP, w ubiegły wtorek niemieckie ministerstwo gospodarki i energii dało Federalnej Agencji ds. Sieci Przesyłowych (BNetzA) zielone światło na uruchomienie przesyłu gazu do Niemiec przez Nord Stream 2.

cmentarz-groby-biznesinfo (1)
03.11.2021 01:00 Rząd chce zabrać prawo własności do grobu. Projekt już czeka

Nagrobki i pomniki mają stać się własnością cmentarza, na którym się znajdują. Rząd planuje zmienić przepisy dotyczące cmentarzy i chowaniu zmarłych, Polacy stracą prawo własności do grobów swoich krewnych. Zmiany dotyczące prawa do grobów na polskich cmentarzach znalazła się w Rządowym Centrum Legislacji już 23 września 2021 r. W projekcie zmian znajduje się m.in. zapis o zmianie prawa własności posiadaczy grobów - informuje bankier.pl.

mapa polska
03.11.2021 01:00 Rosja naciska na Niemcy w sprawie Nord Stream 2. Konsekwencje mogą być tragiczne dla Polski

Rosja próbuje wymusić na Niemcach szybsze decyzje w sprawie użycia gazociągu Nord Stream 2. Mimo obietnic Władimira Putina Gazprom nie zwiększa dostaw gazu ziemnego do Europy przez funkcjonujące gazociągi. Niedawno ukończony gazociąg Nord Stream 2 do funkcjonowania potrzebuje jeszcze certyfikacji ze strony niemieckiego Bundesnetzagentur, później potrzeba jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Rosja oczekuje właśnie przyspieszenia decyzji o otwarciu gazociągu.

EN 01435691 0007 (2)
03.11.2021 01:00 Andrzej Duda podpisał ustawę. Będzie zapora

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę pozwalającą na postawienie zapory na granicy z Białorusią. Konstrukcja mająca zapobiec nielegalnym przekraczaniu granicy Polski i tym samym Unii Europejskiej. Będzie kosztować 1 mld 615 mln zł. Zapora na granicy polsko-białoruskiej ma powstać w trybie pilnym i jest odpowiedzią na działania reżimu Aleksandra Łukaszenki, który przerzuca uchodźców z Bliskiego Wschodu pod granice UE, czyli polskie i litewskie.

pilne swiat (1)
03.11.2021 01:00 PGNiG odkrył wielkie złoża ropy. Niedługo ruszy wydobycie

PGNiG podał do informacji publicznej wiadomość o pozytywnym zakończeniu poszukiwań ropy naftowej na Morzu Norweskim. Polski gigant energetyczny planuje zacząć wydobycie ze złóż w przyszłym roku. PGNiG Upstream Norway prowadziło wraz z partnerami koncesyjnymi poszukiwania złóż węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Pobrane próbki wskazują na obecność ropy naftowej. Z szacunków opublikowanych przez norweską administrację naftową wynika, że nowoodkryte złoże może zawierać od 19 do 63 milionów baryłek (ok. 2,1-7,1 mln ton).

biznesinfo-1
02.11.2021 01:00 Rząd planuje zmienić przepisy, pracodawca dowie się o Twoich szczepieniach

Pracodawcy naciskają na rząd, aby zyskać informacje o szczepieniach pracowników. Do Mateusza Morawieckiego trafił już specjalny list od Konfederacji Lewiatan, w którym proszą o specjalną ustawę w tym celu. Minister zdrowia Adam Niedzielski już zapowiada, że rząd przygotuje odpowiednie prawodawstwo. Przedsiębiorcy tłumaczą, że decyzja o ujawnieniu informacji dotyczących szczepień pracowników mogłaby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i tym samym uchronić gospodarkę przed kolejnym lockdownem. Portal bankier.pl informuje, że do Mateusza Morawieckiego trafił list, pod którym podpisali się przedstawiciele: Konfederacji Lewiatan, ABSL, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP oraz APPLiA Producentów AGD. Przedsiębiorcy przekonują, że bez wiedzy na temat szczepień pracowników nie mogą odpowiednio planować pracy. Przekonują także, że najbardziej zagrożony jest sektor MŚP, gdzie okresowy brak nawet jednego pracownika może wiązać się z wielkimi problemami. Autorzy listu powołują się na przykłady z innych krajów (m.in. Francja, Izrael), gdzie rządy zdecydowały się na dodatkowe uprawnienia dla przedsiębiorców na czas kryzysu pandemicznego.

biznesinfo-1
02.11.2021 01:00 Rosjanie wstrzymują dostawy gazu do Niemiec przez Gazociąg Jamalski

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Niemiec przez Gazociąg Jamalski, którego odcinek przebiega przez terytorium Polski. W konsekwencji Polska musiała zacząć korzystać z dostaw rewersowych. Operator Gascade poinformował, że od 30 października Gazprom nie tłoczy gazu przez Gazociąg Jamalski w kierunku Niemiec. Decyzja koncernu nie jest znana, ponieważ zignorował on zapytanie agencji Reuters - donosi biznesalert.pl.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
02.11.2021 01:00 Auchan, Biedronka i Kaufland rozdają przedświąteczne benefity. Pracownicy dostaną nawet 1200 zł

Auchan ogłosił, że w tym roku znacznie zwiększy dodatki świąteczne dla swoich pracowników. Średnio dodatki we francuskiej sieci mają wynieść 1200 zł. Prezenty zapowiedzieli też przedstawiciele wielu innych sieci, m. in. Biedronka i Kaufland. Pracownicy sieci mogą liczyć na różne formy pomocy. Będą to paczki dla dzieci, nadpłacone bony czy premie.

duda podpis
02.11.2021 01:00 Andrzej Duda podpisał dwie ustawy. O wszystkim poinformowała kancelaria

Andrzej Duda podpisał w piątek dwie ustawy, o czym poinformowała jego kancelaria. Jedna z nich dotyczy zmian w kodeksie karnym, druga przynosi zmiany do prawa budowlanego. 29 października 2021 r. Andrzej Duda postanowił podpisać dwie nowele ustaw. Jedna z dnia 17 września 2021 r. dotyczy zmian w prawie budowlanym oraz zagospodarowaniu przestrzennym, druga odnosi się do Kodeksu karnego.

IMG 3850
01.11.2021 01:00 Grób Jacka Kuronia w dniu Wszystkich Świętych

W Dzień Wszystkich Świętych nasza redakcja odwiedziła Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie. Tuż przy wejściu od razu rzucił nam się w oczy grób Jacka Kuronia. Zmarły w 2004 r. polski polityk i działacz społeczny wciąż wspominany jest przez wielu Polaków. Wchodząc na cmentarz, zastaliśmy kwestujących żołnierzy. Pieniądze przeznaczone były na renowacje polskich cmentarzy poza granicami kraju. Zaraz za główną bramą Wojskowych Powązek znajduje się grób Jacka Kuronia, przy którym zobaczyliśmy morze płonących zniczy. Widok bardzo nas wzruszył, nie spodziewaliśmy się, że Polacy tak ciepło wspominają byłego działacza opozycji antykomunistycznej. Grób odwiedziliśmy przed godziną 16, także do tej pory zniczy może być znacznie więcej. Na jednej z wiązanek widział napis: "Od przyjaciół z Polski". Znicze przy grobie Jacka Kuronia / Powązki Wojskowe 01.11.21

pexels-km-l-6595788
01.11.2021 01:00 Niemieckie media ostro o rosnących cenach: wysokie ceny energii z paliw kopalnych są słuszne

Holger Beckmann, korespondent niemieckiej telewizji publicznej ARD w Brukseli skomentował wzrost cen paliw kopalnianych. Twierdzi, że wszystko co emituje CO2 powinno być drogie. Konkretnie odniósł się do ochrony klimatu. – To, co emituje CO2, nie powinno już stawać się tańsze, błędem byłoby sztuczne powstrzymywanie wzrostu cen paliw kopalnych. Jeśli UE naprawdę poważnie podchodzi do ochrony klimatu, musi bardziej skoncentrować się na zielonej energii – komentuje Holger Beckmann. – Od ponad dwóch lat w Unii Europejskiej słychać, że ochrona klimatu jest najwyższym celem, że musimy i chcemy odejść od CO2 oraz gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. A gdy tylko te paliwa kopalne w końcu znacząco drożeją, słychać narzekanie – zauważa Beckmann.Szybki wzrost cen paliw w ostatnich miesiącach pokazuje, jak bardzo społeczeństwo jest wciąż zależne od tradycyjnych źródeł energii. – A to powinno uświadomić wszystkim, że zwrot ku odnawialnym źródłom energii ma sens nie tylko z punktu widzenia możliwości ratowania klimatu, ale jest mądry również dlatego, że zielona energia jest tańsza, bardziej +międzynarodowa+ i w dłuższej perspektywie bardziej konkurencyjna” – wskazuje dziennikarz. „A dzięki temu nie uzależniamy się tak bardzo od państw i tych ich przywódców, od których tak naprawdę nie chcemy być zależni - w tym przypadku od Rosji i jej prezydenta Władimira Putina (...) – podkreślił korespondent ARD .

Image 20211104 185329 (1)
01.11.2021 01:00 Zniesiono limit 12-minutowego bloku reklamowego na godzinę. Oznacza to jeszcze więcej reklam w telewizji

Z początkiem listopada przestał obowiązywać w telewizji i radiu ustawowy limit 12 minut reklamy w godzinie. Oznacza to, mniej filmów i programów, a jeszcze więcej reklam, które i tak już teraz wielu irytuje.Zdaniem ekspertów z domów mediowych nowe zapisy pozwalają telewizjom na większą elastyczność w zarządzaniu czasem reklamowym, ale w praktyce nie mogą one pozwolić sobie na znaczne wydłużenie bloków reklamowych, bo wtedy będą musiały mierzyć się z odpływem widowni, a na to nadawcy nie mogą sobie pozwolić.