BiznesINFO.pl
gazoprom

Biznesinfo

Gazprom wdraża plan tłoczenia gazu do swoich magazynów w UE

13 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Gazprom przyjął i wdraża plan zatłaczania gazu do europejskich magazynów – poinformował w piątek (12.11) prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Zaznaczył, że Gazprom przekroczy w tym roku swoje zobowiązania dotyczące poziomu tranzytu gazu przez Ukrainę.

Jak poinformował za pośrednictwem serwisu społecznościowego Telegram Miller gaz płynie różnymi trasami, w tym i przez terytorium Ukrainy. Prezes Gazpromu podkreślił, że tranzyt gazu przez Ukrainę przekroczy w tym roku kontraktowe zobowiązania rosyjskiego koncernu.

pilne swiat (1) (1)

Rosyjskie media: Białoruś niedługo może mieć rosyjskie bomby atomowe

CZYTAJ DALEJ

Gazoprom nie wykorzystuje przepustowości

Kontrakt przesyłowy Gazpromu z Ukrainą opiewa na przesył 40 mld m sześc. rocznie. W przypadku przesyłu większego wolumenu, Gazprom musi dodatkowo zapłacić ukraińskiemu operatorowi. Gazprom ostatnio nie wykorzystywał przewidzianych kontraktem przepustowości w ukraińskim systemie tranzytowym.

Jednak jak wynika z danych europejskich operatorów magazynów, na razie nie zanotowano znaczącego przepływu gazu do tych instalacji. Magazyny Gazpromu w Austrii i Niderlandach dalej są opróżniane. W Niemczech największy magazyn Rehden jest napełniany, ale tylko na 5 proc. pełnej mocy, a magazyn Katharina - na 20 proc. pełnej mocy zatłaczania.

Zachowanie Gazpromu, utrzymującego minimalne dostawy, do których jest zobowiązany kontraktowo, i wykorzystywanie do regulacji tych zobowiązań gazu z magazynów jest uważana za jeden z głównych czynników wzrostu cen gazu na europejskich rynkach. W piątek notowania kontraktów terminowych TTF nie zareagowały na deklarację Millera.

biznesinfo-1

Rosjanie wieszczą katastrofę ekologiczną w Europie. Za wszystko winią Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Pod koniec października prezydent Rosji Władimir Putin zlecił Gazpromowi PJSC wypełnienie europejskich magazynów po zakończeniu krajowej kampanii gromadzenia zapasów w Rosji.

Zamiast tego firma oświadczyła, że ​​nie będzie sprzedawać w tym tygodniu żadnego paliwa za pośrednictwem swojej platformy sprzedażowej, a także nie zarezerwowano dodatkowej przepustowości, aby wysłać więcej dostaw do Europy w poniedziałek na aukcjach w weekend.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Polska i Świat

Rosyjskie myśliwce naruszyły polską przestrzeń powietrzną

Czytaj więcej >
Na ostatnich obradach przed wakacjami Sejm odrzucił propozycję Senatu, dotyczącą 20-procentowej podwyżki dla nauczycieli.

Polska i Świat

Posiedzenie Sejmu w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na sali było 8 posłów

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >