Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Gazprom wdraża plan tłoczenia gazu do swoich magazynów w UE
Joanna Leja
Joanna Leja 13.11.2021 01:00

Gazprom wdraża plan tłoczenia gazu do swoich magazynów w UE

gazoprom
Biznesinfo

Gazprom przyjął i wdraża plan zatłaczania gazu do europejskich magazynów – poinformował w piątek (12.11) prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Zaznaczył, że Gazprom przekroczy w tym roku swoje zobowiązania dotyczące poziomu tranzytu gazu przez Ukrainę.

Jak poinformował za pośrednictwem serwisu społecznościowego Telegram Miller gaz płynie różnymi trasami, w tym i przez terytorium Ukrainy. Prezes Gazpromu podkreślił, że tranzyt gazu przez Ukrainę przekroczy w tym roku kontraktowe zobowiązania rosyjskiego koncernu.

Gazoprom nie wykorzystuje przepustowości

Kontrakt przesyłowy Gazpromu z Ukrainą opiewa na przesył 40 mld m sześc. rocznie. W przypadku przesyłu większego wolumenu, Gazprom musi dodatkowo zapłacić ukraińskiemu operatorowi. Gazprom ostatnio nie wykorzystywał przewidzianych kontraktem przepustowości w ukraińskim systemie tranzytowym. Jednak jak wynika z danych europejskich operatorów magazynów, na razie nie zanotowano znaczącego przepływu gazu do tych instalacji. Magazyny Gazpromu w Austrii i Niderlandach dalej są opróżniane. W Niemczech największy magazyn Rehden jest napełniany, ale tylko na 5 proc. pełnej mocy, a magazyn Katharina - na 20 proc. pełnej mocy zatłaczania. Zachowanie Gazpromu, utrzymującego minimalne dostawy, do których jest zobowiązany kontraktowo, i wykorzystywanie do regulacji tych zobowiązań gazu z magazynów jest uważana za jeden z głównych czynników wzrostu cen gazu na europejskich rynkach. W piątek notowania kontraktów terminowych TTF nie zareagowały na deklarację Millera.

Pod koniec października prezydent Rosji Władimir Putin zlecił Gazpromowi PJSC wypełnienie europejskich magazynów po zakończeniu krajowej kampanii gromadzenia zapasów w Rosji. Zamiast tego firma oświadczyła, że ​​nie będzie sprzedawać w tym tygodniu żadnego paliwa za pośrednictwem swojej platformy sprzedażowej, a także nie zarezerwowano dodatkowej przepustowości, aby wysłać więcej dostaw do Europy w poniedziałek na aukcjach w weekend.