Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Gazoport

Gazoport

gazoprom
15.12.2022 22:17 Jest plan uczynienia z Polski gazowego hubu

Pomimo kryzysu energetycznego, polski rząd nadal zamierza inwestować w gaz. Jednak inwestycje nie mają być skromne. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Mateusz Berger, poinformował o planach uczynienia z Polski hubu gazowego.Według informacji Interii, wybudowane zostały już połączenia gazowe z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami. Rozbudowywany jest również gazoport w Świnoujściu, uruchomiono Baltic Pipe.

podniesienie-dachu-3
23.11.2022 13:34 Wzrosły dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu

Terminal przyjął w tym roku 70% więcej statków z gazem niż w zeszłym roku. Według prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, pokazuje to kompetencje firmy w dziedzinie handlu LNG.Jak podaje portal Energetyka24, 20 listopada do świnoujskiego gazoportu wpłynął pięćdziesiąty statek od początku roku. Był to Al Shamal z ładunkiem 90 tys. ton LNG z Kataru.Jest to oznaka intensyfikacji dostaw - w zeszłym roku gazoport przyjął 30 statków, w tym zaś o 20 więcej. Widać również dywersyfikację źródeł, bowiem zgodnie ze słowami prezesa Orlenu, LNG pokrywa 40% zapotrzebowania Polski na gaz.

polska flaga-biznesinfo
26.05.2022 20:07 PGNiG już potwierdziło, będzie dodatkowy gaz w Polsce. Transakcja została sfinalizowana

PGNiG poinformowało w środę, że doszło do finalizacji decyzji dotyczącej zakupów gazu z terminala Plaquemines w Stanach Zjednoczonych. PGNiG będzie odbierało z terminala 4 mln ton LNG rocznie. Amerykańska Venture Global Plaquemines LNG napisała w wydanym w środę komunikacie prasowym, że dokanała już ostatecznych decyzji finansowych. Jak określiła firma, klientami pierwszej fazy spółki zostają PGNiG, Sinopec, CNOOC, Shell i EDF. PGNiG ma odbierać z terminala skraplającego LNG w Plaquemines w Luizjanie 4 mln ton LNG rocznie z 13,3 mld ton, które temrinal będę produkował rocznie. Resztę gazu odbiorą firmy wymienione wyżej. Po regazyfikacji 4 mln ton LNG, PGNiG będzie dysponować 5,4 mld m sześc. gazu.

tankowce-12
05.05.2022 18:39 Gaz-System już przekazał, wkrótce przyjmiemy więcej LNG. Polska zwiększa niezależność od Rosji

Gaz-System zamierza zintensyfikować działania mające na celu powstanie pływającego terminalu LNG w Gdańsku. Inwestycja zapewni przyjmowanie dodatkowych dostaw skroplonego gazu, który teraz Polska odbiera za pomocą gazoportów w Świnoujściu i litewskiej Kłajpedzie. W czwartek miało miejsce uroczyste otwarcie interkonektora gazowego GIPL łączącego Polskę i Litwę. W uroczystości brali udział m.in.: prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz komisarz ds. energii UE. W Jauniūnai na Litwie zagościł również prezes Gaz-System Tomasz Stępień, gdzie poinformował o planie przyspieszenia projektu budowy pływającego terminala LNG.

PGNiG SA
03.05.2022 16:06 PGNiG potwierdziło przyjęcie wielkich dostaw gazu. Kolejny krok dla bezpieczeństwa energetycznego

PGNiG poinformowało, że tylko od 25 kwietnia do 2 maja odebrało aż 3 ładunki skroplonego LNG. Jest to efekt polityki polskiego giganta energetycznego polegającej na możliwie maksymalnym wykorzystaniu możliwości przeładunkowych gazoportu w Świnoujściu. Trzy dostawy odbyły się w zaledwie 8 dni. Jest to związane z potrzebą zabezpieczenia Polski przed polityką Gazpromu. Przypomnijmy, że 6 dni temu Gazprom zdecydował się przerwać przesył gazu do Polski z powodu niespełnienia przez Polskę żądań Kremla dotyczących płatności za surowiec z rublach.

EN 01492449 1088
23.02.2022 01:00 Nord Stream 2 wstrzymany. Ma to nie mieć wpływu na ceny gazu

Decyzja Niemiec o zawieszeniu na czas nieokreślony gazociągu Nord Stream 2 nie ma wpływu na ceny gazu – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. – W gazociągu Nord Stream 2 nie ma gazu. Wstrzymano certyfikację, która jest potrzebna do jego uruchomienia. Proces dopuszczenia do użytku nie może mieć wpływu na ceny gazu – powiedziała Margrethe Vestager. W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymał we wtorek do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. – Zatrzymanie certyfikacji Nord Stream 2 jest nieuniknionym i słusznym krokiem w obliczu eskalacji Rosji na Ukrainie – mówił Ulrich Lechte, poseł niemieckiego Bundestagu i rzecznik spraw zagranicznych frakcji FDP. Jak mówił we wtorek polskiego rządu Piotr Müller tego samego zdania jest Polska.– Nie widzę innej możliwości, niż niedopuszczenie do uruchomienia Nord Stream 2 – powiedział Müller.

pexels-pixabay-357440
02.02.2022 01:00 Gazociąg Jamalski znów nie przesyła gazu do Europy. Gaz płynął zaledwie przez godzinę

Dostawy gazociągiem jamalskim w kierunku z Polski do Niemiec znów zostały wstrzymane w środę rano po tym, gdy wznowiono dostawy w niewielkim zakresie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade. Jak podał Reuter tłoczenie surowca na zachód trwało około godziny, po czym przepływ znów spadł do zera. Gaz nie jest również tłoczony w kierunku wschodnim. Dostawy w kierunku zachodnim nastąpiły po tym, gdy rosyjski koncern Gazprom zarezerwował przepustowości gazociągu we wtorek wieczorem. Gazprom nie rezerwował ogółem przepustowości na luty, a skorzystał we wtorek (01.02) z aukcji dziennych.Od 21 grudnia 2021 r. gaz w przebiegającym przez Polskę rurociągu Jamał-Europa płynął z zachodu na wschód, czyli w odwrotnym kierunku niż zazwyczaj. Gazociąg dostarcza około jednej szóstej całego eksportu rosyjskiej ropy do Europy i Turcji.Gazprom tłumaczy, że nie realizuje eksportu gazu tym rurociągiem ze względu na brak nowych europejskich zamówień.

biznesinfo-1
01.02.2022 01:00 PGNiG kupuje amerykański gaz i dostarcza na Ukrainę

PGNiG zakupiło ładunek amerykańskiego LNG, który zostanie dostarczony na Ukrainę. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego sąsiada i zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich surowców. Statek z LNG na pokładzie wpłynie do terminalu LNG w Świnoujściu i będzie to miało miejsce na pod koniec lutego. Po regazyfikacji na terenie Polski gaz zostanie wtłoczony do gazociągu i wysłany w kierunku Urkrainy.

IMG 20211226 183235
27.12.2021 01:00 Gaz płynący do Niemiec wraca rewersem do Polski i na Ukrainę

Rosyjski koncern paliwowy Gazprom uznał za nierozsądną odsprzedaż gazu przez Niemcy do Polski w warunkach gwałtownie rosnących cen – podała w niedzielę 26 grudnia agencja AFP. Gazprom odrzucił przy tym oskarżenia Zachodu wobec Moskwy o jednostronne ograniczanie dostaw gazu do Europy.– Następuje odwrócenie przepływu gazu z Niemiec do Polski i podobno także na Ukrainę, rzędu 3 mln do 5 mln metrów sześc. dziennie – przekazał rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow w nagraniu wideo, opublikowanym w Internecie.

pilne swiat (1)
21.12.2021 01:00 Przepływ rosyjskiego gazu z Rosji do Niemiec został wstrzymany

Dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec gazociągiem Jamalskim zostały wstrzymane na krótko we wtorek, po czym gaz zaczął być kierowany na wschód. Poinformował o tym niemiecki operator sieci Gascade.Przepływ gazu na zachód malał od soboty, przez co europejskie ceny SPOT gazu osiągnęły rekordowe poziomy. Według danych Gascade, we wtorek w punkcie pomiaru Mallnow na granicy polsko-niemieckiej dostawy zaczęły być kierowane na wschód. Wcześniej we wtorek niemiecki operator wysłał wnioski o przepływ gazu na wschód w godzinowym wolumenie ponad 1 250 000 kWh/h przez resztę dnia. Gazprom wysyła gaz do Europy wieloma drogami i nie zarezerwował na wtorek przepustowości na eksport przez Jamał. Rosyjski operator rezerwuje dodatkowe przepustowości na dostawę przez Ukrainę do Niemiec gazociągiem Jamalskim po otrzymaniu odpowiedniego wniosku.

Screenshot - 2021-12-09T163609.762
09.12.2021 01:00 Baltic Pipe już za chwilę przekroczy Wartę. Konstrukcja coraz bardziej zaawansowana

W województwie lubuskim prowadzone są prace przy przewiercie pod rzeką Warta. To najdłuższe w Polsce przekroczenie bezwykopowe realizowane w technologii Direct Pipe na trasie gazociągu o średnicy 1000 mm. Łącznie przewiert będzie miał długość 1400 m., a jego budowa zakończy się w styczniu 2022 r. – Stosowana przez GAZ-SYSTEM technologia bezwykopowych przewiertów umożliwia mało inwazyjne przekraczanie trudnych geologicznie lub urbanizacyjnie terenów. Na lądowym odcinku gazociągu Baltic Pipe technologię tę wykorzystamy w 120 skrzyżowaniach m.in. z drogami, wiaduktami oraz rzekami – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes GAZ-SYSTEM.Wiercenie otworu pod Wartą rozpoczęto 24 listopada 2021 r., jednak przygotowania trwały już od września. Pospawano wówczas rury, dzieląc je na cztery sekcje, z których każda waży ponad 200 ton. Połączone odcinki poddano wstępnej próbie szczelności. Przygotowano również niezbędne do przewiertu zaplecze wraz z komorą startową o wymiarach 6x42 m.Układany gazociąg ma średnicę 1000 mm, natomiast głowica wiercąca 1110 mm. Łącznie przewiert będzie miał długość 1400 m, a sam gazociąg zostanie zainstalowany na głębokości ok. 30 m (w najniższym punkcie będzie na głębokości 40 m). Przewidywany termin zakończenia wiercenia szacowany jest na połowę stycznia 2022 r. Część lądowa Balic Pipe składa się z budowy dwóch gazociągów: Goleniów – Lwówek i Niechorze – Płoty oraz budowy 3 tłoczni. Przewiert pod Wartą znajduje się na trasie gazociągu relacji Goleniów – Lwówek. Łącznie na tej trasie budowy zaplanowano 98 przejść bezwykopowych, w tym 93 przeciski i mikrotunele, 1 HDD oraz 4 przekroczenia Direct Pipe.Obecnie zakończyła się budowa 97 z nich, w tym wykonano przekroczenia rzek: Ina, Pełcz oraz Krąpiel. Przejście pod Wartą będzie ostatnim bezwykopowym przewiertem na tym gazociągu.

pilne swiat (1)
29.11.2021 01:00 Odkryto olbrzymie złoża gazu ziemnego. Sytuacja energetyczna ulegnie zmianie

Zostało podpisane porozumienie dotyczące zagospodarowania jednego z największych złóż gazowych w Iranie. Złoże Chalus ma zawierać co najmniej siedem bilionów m sześc. gazu. Największe udziały będą miały firmy rosyjskie i chińskie, dopiero za nimi jest Iran. Tak duży udział rosyjskich i chińskich firm praktycznie uniemożliwia potencjalny eksport gazu do Europy.Jak podał portal oilprice.com jeden z przedstawicieli rosyjskiej administracji nazwał tę transakcję „ostatnim aktem zabezpieczenia kontroli nad europejskim rynkiem energetycznym”.Rosjanie, poprzez konsorcjum firm takich jak Gazprom i Transnieft, mają mieć 40 procent udziałów w polu, Chińczycy poprzez CNPC i CNOOC dostaną 28 procent a irański KEPCO 25 procent. Gazprom będzie zarządzał polem, Transnieft ma być odpowiedzialny za transport surowca. Chińskie CNPC ma odpowiadać za finansowanie projektu a CNOOC za część inżynieryjną i procesową.Europejskie magazyny gazu są obecnie na wyczerpaniu z powodu wznowienia działalności gospodarczej po długiej przerwie spowodowanej pandemią. W podobnej sytuacji znalazły się kraje azjatyckie. Zmniejszenie rezerw gazu ziemnego w magazynach doprowadziło do rekordowego wzrostu cen gazu na rynkach międzynarodowych.

Ważne
20.11.2021 01:00 Budowa Baltic Pipe na finiszu. Nie będziemy skazani na polityczne rozmowy z rosyjskimi dostawcami

Baltic Pipe ma zacząć funkcjonować od października 2022 roku. Właśnie zakończyła się budowa podmorskiego odcinka, łączącego Polskę i Danię. Za rok tym połączeniem ma płynąć do Polski gaz z Norwegii, konkurencyjny dla Gazpromu.W czwartek ukończono budowę mierzącego 275 km podmorskiego odcinka Baltic Pipe, który przez Morze Bałtyckie połączył Polskę z Danią. – Za nami budowa części podmorskiej Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Ten dzień znacząco zbliża nas do osiągniecia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 roku. Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 r. – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

gazoprom
13.11.2021 01:00 Gazprom wdraża plan tłoczenia gazu do swoich magazynów w UE

Gazprom przyjął i wdraża plan zatłaczania gazu do europejskich magazynów – poinformował w piątek (12.11) prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Zaznaczył, że Gazprom przekroczy w tym roku swoje zobowiązania dotyczące poziomu tranzytu gazu przez Ukrainę.Jak poinformował za pośrednictwem serwisu społecznościowego Telegram Miller gaz płynie różnymi trasami, w tym i przez terytorium Ukrainy. Prezes Gazpromu podkreślił, że tranzyt gazu przez Ukrainę przekroczy w tym roku kontraktowe zobowiązania rosyjskiego koncernu.

gazII
12.11.2021 01:00 Przez Gazociąg Jamalski płynie znacznie mniej gazu. Niemcy pokazali dane

Dostawy gazu ziemnego do Niemiec rurociągiem Jamał-Europa spadły w czwartek (11.11) o ponad 33 proc. w porównaniu do poprzedniego dnia – podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade.Przesył gazu pomiędzy godz. 8 i 9 rano czasu moskiewskiego (godz. 6 i 7 czasu polskiego) wahał się w rejonie około 695 tys. m sześciennych. Poprzedniego dnia wyniósł w tym czasie około miliona m sześciennych.Dostawy rosyjskiego błękitnego paliwa przez terytorium Ukrainy są na podobnym poziomie jak w środę. Wynoszą około 109 mln m sześc., czyli maksimum przewidziane w kontraktach.RIA Nowosti przypomina, że biegnący przez Polskę gazociąg Jamał-Europa należy do głównych tras przesyłu rosyjskiego gazu do krajów europejskich, obok rurociągów ukraińskich i niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream.

pilne swiat (1)
06.11.2021 01:00 Gazprom znowu zakręcił kurek. Nie wysyła surowca przez Gazociąg Jamalski

Ponownie przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim został wstrzymany. Rozpoczęło się tłoczenie tak zwanym rewersem – przekazała agencja TASS, przy czym powołała się na dane niemieckiego operatora Gascade. Dostawy do Niemiec ustały w godz. 9-10 rano w sobotę czasu moskiewskiego (godz. 7-8 rano czasu polskiego). Później rozpoczęło się tłoczenie gazu w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski. Jak podał dziennik "Kommiersant" rewers stanowi teraz około 139,5 tys. m sześc. gazu na godzinę.Wcześniejsza przerwa w tłoczeniu surowca gazociągiem jamalskim nastąpiła 30 października. Również wówczas gaz zaczął być przesyłany rewersem. Koncern Gazprom zapewnił wtedy, że przerwa nie odbiła się na odbiorcach surowca i wnioski o dostawy gazu są realizowane.

DSC1600
05.11.2021 01:00 Gazoport dla PGNiG jest już gotowy. Polska wkrótce będzie korzystać z surowca z USA

Terminal Calcasieu Pass LNG jest gotowy do rozpoczęcia pracy, wynika z informacji spółki Venture Global LNG będącej dostawcą gazu skroplonego do Polski. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki wydała zgodę na oddanie do użytku pierwszego ciągu skraplającego zbiornika południowego w Calcasieu Pass LNG.Według Reutersa, Venture Global wystąpiła do FERC o zezwolenie na uruchomienie pierwszego zespołu nowych linii skraplających, w czwartek (04.11) firma otrzymała zezwolenie. Jednym z klientów Venture Global jest PGNiG. We wrześniu polska spółka podpisała długoterminowy kontrakt na dostawy z Calcasieu Pass do poziomu 1,5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. W innym aneksie PGNiG zwiększyło z 2,5 do 4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat wolumen z Plaquemines. Dostawy mają się zacząć w 2023 r.

Nord Stream 2
12.08.2020 02:00 Nowe informacje w sprawie Nord Stream 2. Inwestycja ukończona w 96 procentach ma poważne problemy

Nord Stream 2 jest zdecydowanie nie w smak Polsce. Inwestycja łącząca podziemnym gazociągiem Niemcy i Rosję może ku naszemu zadowoleniu nie powstać? Uniper - firma, która jest jednym z głównych partnerów rosyjskiego Gazpromu przyznaje, że mimo iż 96 proc. inwestycji zostało już zrealizowane, to możliwe, że gazociąg nigdy nie będzie pełnił swojej funkcji.

Gazociąg polsko-litewski
02.07.2020 02:00 Powstanie nowy polski gazociąg. Wybrano dostawcę rur

Gazociąg polsko-litewski coraz bliżej. Wybrano właśnie dostawcę izolowanych rur stalowych, które połączą oba państwa i pozwolą na przesył gazu. Jak podaje polska spółka Gaz-System rozpatrzono najkorzystniejszą ofertę. Kwota, na jaką podpisano umowę jest niebagatelna, a to kolejna już ogromna inwestycja Gaz-Systemu. Kilka dni temu informowaliśmy o zakończeniu kolejnego etapu budowy podmorskiego systemu przesyłowego między Polską, Danią, a Norwegią.

Baltic Pipe coraz bliżej
30.06.2020 02:00 Baltic Pipe idzie jak burza. Właśnie zakończono kolejny etap

Baltic Pipe coraz bliżej. Firma Gaz-System zdecydowała, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi dla prac prowadzonych na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, która jest częścią międzynarodowej grupy DNV GL - czytamy w komunikacie na stronie Energetyka 24. Jest to bardzo ważne ustalenie, które przybliża realizację podmorskiego gazociągu.

biznes-info-640x433
31.08.2019 02:00 Polska będzie sprzedawać gaz Ukrainie. Miliardowe dostawy popłyną na wschód

Gaz już niebawem popłynie z Polski na Ukrainę. O sprawie poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. W sobotę bowiem podpisano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów memorandum w sprawie gazowej współpracy trzech państw - Stanów Zjednoczonych, Ukrainy oraz Polski.Możliwość sprzedaży gazu Ukrainie będzie jednak dopiero w 2021 roku, ponieważ wówczas skończona zostanie budowa gazoportu w Świnoujściu. Dodatkowo w 2022 roku ukończony zostanie gazociąg Baltic Pipe - mowa o 110-kilometrowym odcinku gazociągu, który stanie na Ukrainie. Wówczas z Polski na Ukrainę rocznie ma trafiać nawet 6 mld metrów sześciennych. - W 2021 roku będziemy mogli dostarczyć na Ukrainę istotne ilości gazu, to będzie 6 mld metrów sześciennych rocznie - powiedział Naimski.

biznes-info-640x433
05.05.2019 02:00 Bruksela chce zastąpić rosyjski gaz amerykańskim. Co to dla nas oznacza?

Obecnie kraje Unii Europejskiej imporują łącznie 363 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego spoza obszaru Wspólnoty. Większa część surowca pochodzi z Rosji, a to zagraża konkurencji i stabilności wewnątrz Unii Europejskiej - wynika z rozmów jakie Amerykanie prowadzą w Brukseli, o czym informuje CNN.