Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG już potwierdziło, będzie dodatkowy gaz w Polsce. Transakcja została sfinalizowana
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 26.05.2022 20:07

PGNiG już potwierdziło, będzie dodatkowy gaz w Polsce. Transakcja została sfinalizowana

polska flaga-biznesinfo
Biznesinfo

PGNiG poinformowało w środę, że doszło do finalizacji decyzji dotyczącej zakupów gazu z terminala Plaquemines w Stanach Zjednoczonych. PGNiG będzie odbierało z terminala 4 mln ton LNG rocznie.

Amerykańska Venture Global Plaquemines LNG napisała w wydanym w środę komunikacie prasowym, że dokanała już ostatecznych decyzji finansowych. Jak określiła firma, klientami pierwszej fazy spółki zostają PGNiG, Sinopec, CNOOC, Shell i EDF.

PGNiG ma odbierać z terminala skraplającego LNG w Plaquemines w Luizjanie 4 mln ton LNG rocznie z 13,3 mld ton, które temrinal będę produkował rocznie. Resztę gazu odbiorą firmy wymienione wyżej.

Po regazyfikacji 4 mln ton LNG, PGNiG będzie dysponować 5,4 mld m sześc. gazu.

PGNiG zacznie odbierać gaz już w 2023 r.

Początek odbioru gazu z Plaquemines przez PGNiG ma nastąpić w 2026 r., ale to nie jedyny kontrakt z Venture Global LNG. Od przyszłego roku PGNiG będzie odbierało 1,5 mln ton LNG rocznie z Calcasieu Pass, również w Luizjanie.

Oba kontrakty zostały zawarte w formule free-on-board, co oznacza, że za odbiór i transport surowca będzie odpowiedzialne PGNiG. W tym celu polska spółka energetyczna wyczzarterowała już 8 statków, które umożliwją transport surowca do gazoportu w Świnoujściu lub Kłajpedzie.

Tagi: PGNiG gazoport