Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG kupuje amerykański gaz i dostarcza na Ukrainę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 01.02.2022 01:00

PGNiG kupuje amerykański gaz i dostarcza na Ukrainę

biznesinfo-1

PGNiG zakupiło ładunek amerykańskiego LNG, który zostanie dostarczony na Ukrainę. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego sąsiada i zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich surowców.

Statek z LNG na pokładzie wpłynie do terminalu LNG w Świnoujściu i będzie to miało miejsce na pod koniec lutego. Po regazyfikacji na terenie Polski gaz zostanie wtłoczony do gazociągu i wysłany w kierunku Urkrainy.

Gaz popłynie na Ukrainę

ERU Europe odbierze gaz z Polski i wyśle w kierunku Ukrainy w marcu bieżącego roku. Jest to jedno z działań zakrojonych na szerszą skalę.

– To zaszczyt dla ERU, że zawarło nową transakcję z wieloletnim partnerem PGNiG na import amerykańskiego LNG na Ukrainę. Dla Ukrainy, podobnie jak dla Europy, dywersyfikacja dostaw, a zwłaszcza LNG, jest kluczowym elementem budowania niezależności energetycznej kraju. Uważam, że szczególnie teraz jest to zadanie nie tylko państwa, ale także firm prywatnych działających na ukraińskim rynku gazu – powiedział Dale Perry, Partner Zarządzający ERU. Pierwsza tego typu dostawa została zrealizowana przez ERU i PGNiG ponad dwa lata temu.

Gaz dostarczany także do Mołdawii

"W październiku 2021 r. GK PGNiG, we współpracy z ERU, zrealizowała pierwszą w historii dostawę nierosyjskiego gazu dla Mołdawii. Transakcja została zawarta w trybie pilnym w związku z ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom." - czytamy na stronie PGNiG.

Tagi: gaz gazoport