BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polska będzie sprzedawać gaz Ukrainie. Miliardowe dostawy popłyną na wschód

31 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Gaz z Polski do Ukrainy? Zwykle to Polacy kupują gaz na wschodzie, ale tym razem będzie inaczej. Polska z Ukrainą podpisały właśnie memorandum w KPRM.

Gaz już niebawem popłynie z Polski na Ukrainę. O sprawie poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. W sobotę bowiem podpisano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów memorandum w sprawie gazowej współpracy trzech państw - Stanów Zjednoczonych, Ukrainy oraz Polski.

Możliwość sprzedaży gazu Ukrainie będzie jednak dopiero w 2021 roku, ponieważ wówczas skończona zostanie budowa gazoportu w Świnoujściu. Dodatkowo w 2022 roku ukończony zostanie gazociąg Baltic Pipe - mowa o 110-kilometrowym odcinku gazociągu, który stanie na Ukrainie. Wówczas z Polski na Ukrainę rocznie ma trafiać nawet 6 mld metrów sześciennych.

 - W 2021 roku będziemy mogli dostarczyć na Ukrainę istotne ilości gazu, to będzie 6 mld metrów sześciennych rocznie - powiedział Naimski.

Gaz popłynie z Polski do Ukrainy

Skąd jednak weźmie się gaz, który popłynie z Polski do Ukrainy? Błękitne paliwo będzie transportowane do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Jak bowiem podkreślił Rick Perry, sekretarz energii USA, Stany Zjednoczone chcą w ten sposób pomóc Polsce zmniejszyć zależność od dostaw z Rosji.

  • Pomagamy Polsce zredukować zależność od rosyjskiego gazu (...) i wspieramy polskie aspiracje, by stała się ona krajem, który jest naturalnym hubem gazu ziemnego, który eksportuje LNG do swoich sąsiadów. Poprzez Polskę, to samo LNG może pomóc kolejnemu sojusznikowi (...), pomóc Ukrainie zapobiec groźbie redukcji dostaw rosyjskiego gazu - oświadczył Perry.

Portal Business Insider Polska podaje także, że podczas spotkania poruszono także temat gazociągu Nord Stream 2. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy, Oleksandr Danyliuk, podkreślił, że zarówno Polska, jak i Ukraina tę konstrukcję postrzegają jednoznacznie jako zagrożenie.

Tagi:

Polskagazoportgaz

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >