BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Bruksela chce zastąpić rosyjski gaz amerykańskim. Co to dla nas oznacza?

5 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Komisja Europejska planuje znacznie zwiększyć import gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. Powodem jest uznanie przez unijnych polityków, że zbyt duża część surowca importowana jest z Rosji, co jest niezdrowe dla rynku. Znaczącą kwestią będzie jednak tak

Obecnie kraje Unii Europejskiej imporują łącznie 363 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego spoza obszaru Wspólnoty. Większa część surowca pochodzi z Rosji, a to zagraża konkurencji i stabilności wewnątrz Unii Europejskiej - wynika z rozmów jakie Amerykanie prowadzą w Brukseli, o czym informuje CNN. 

Większość gazu jest rosyjska 

W lipcu ubiegłego roku po spotkaniu przewdoniczącego Komisji Europejskiej (Jean-Claude Juncker) i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, obaj panowie wspólnie oświadczyli, że Bruksela będzie dążyła do większenia importu amerykańskiego, skroplonego gazu ziemnego. Do czasu tego spotkania w lipcu 2018 r. importowano na teren Unii Europejskiej gaz ziemny z USA o objętości 8 mld metrów sześciennych. W tym roku import ma się zdecydowanie zwiększyć. 

Z danych podanych przez CNN, które telewizja podała za Komisją Europejską wynika, że za 77% dostaw gazu na teren Unii Europejskiej odpowiada Rosja. Kolejne 33% to dostawy pochodzące z zasobów Norwegii. Na rzecim miejscu z udziałem w rynku na poziomie 9% znajduje się Algieria. Stany Zjednoczone mają w tym momencie w europejskim rynku udział poniżej 1%. 

Pomimo oczywistej chęci Brukseli do ograniczenia importu gazu od Rosjan, co związne jest nie tylko z próbą dywersyfikacji dostaw z powodów zwiększenia pola do konkurencji pomiędzy dostawcami, ale także z agresją Rosji dokonaną na Ukrainę w 2014 roku. Sankcje nakładane przez Brukselę na Moskwę w związku z wojną na wschodnich rubieżach Ukrainy powodują obawy wśród unijnych urzędników, że władze Rosji mogą odpowiedzieć przysłowiowym zakręceniem kurka. Pomimo napiętej sytuacji politycznej na linii Bruksela-Moskwa, import gazu ziemnego zza wschodniej granicy Unii wciąż się zwiększa. 

Co to wszystko oznacza dla naszego portfela? 

Amerykański gaz, w przeciwieństwie do rosyjskiego, ze względu na odległość dzielącą Europę od Ameryki Północnej, nie może być tłoczony gazociągami. Gaz ziemny jest skraplany jeszcze na terenie USA i potem w postaci LPG zostaje załadowany na statki, które zawijają do europejskich portów. Przez transport, a także proces skraplania, amerykański gaz staje się niestety droższy, co jest jedną z przyczyn mimo wszystko powolnego wzrostu w rynkach europejskich. 

Komisja Europejska zaznacza bowiem wyraźnie, że oprócz kwestii politycznych będzie zwracać uwagę także na cenę. Większa ilość gazu ze Stanów Zjednoczonych może oznaczać więc wzrost opłat za korzystanie z surowca. Amerykański sekretarz do spraw energii Rick Perry, powiedział, że cena nie może być jedynym kryterium. Zaznaczył także, że w przypadku kupna amerykańskiego gazu, kupuje się także wiarygodność i stabilność.

Polska jest obecnie w fazie rozmów z Waszyngtonem, dotyczących większej dywersyfikacji gazu. Amerykanie mieliby dostarczać skroplony gaz do Świnoujścia, gdzie zbudowany został gazporot, z technonoligą odpowiednią do przechowywania oraz zmiany stanu skupienia gazu. Nie są póki co dogadane żadne konkretne liczby, w jakich mieliśbyśmy kupować gaz od Amerykanów.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >