Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bruksela chce zastąpić rosyjski gaz amerykańskim. Co to dla nas oznacza?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 05.05.2019 02:00

Bruksela chce zastąpić rosyjski gaz amerykańskim. Co to dla nas oznacza?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Obecnie kraje Unii Europejskiej imporują łącznie 363 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego spoza obszaru Wspólnoty. Większa część surowca pochodzi z Rosji, a to zagraża konkurencji i stabilności wewnątrz Unii Europejskiej - wynika z rozmów jakie Amerykanie prowadzą w Brukseli, o czym informuje CNN. 

Większość gazu jest rosyjska 

W lipcu ubiegłego roku po spotkaniu przewdoniczącego Komisji Europejskiej (Jean-Claude Juncker) i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, obaj panowie wspólnie oświadczyli, że Bruksela będzie dążyła do większenia importu amerykańskiego, skroplonego gazu ziemnego. Do czasu tego spotkania w lipcu 2018 r. importowano na teren Unii Europejskiej gaz ziemny z USA o objętości 8 mld metrów sześciennych. W tym roku import ma się zdecydowanie zwiększyć. 

Z danych podanych przez CNN, które telewizja podała za Komisją Europejską wynika, że za 77% dostaw gazu na teren Unii Europejskiej odpowiada Rosja. Kolejne 33% to dostawy pochodzące z zasobów Norwegii. Na rzecim miejscu z udziałem w rynku na poziomie 9% znajduje się Algieria. Stany Zjednoczone mają w tym momencie w europejskim rynku udział poniżej 1%. 

Pomimo oczywistej chęci Brukseli do ograniczenia importu gazu od Rosjan, co związne jest nie tylko z próbą dywersyfikacji dostaw z powodów zwiększenia pola do konkurencji pomiędzy dostawcami, ale także z agresją Rosji dokonaną na Ukrainę w 2014 roku. Sankcje nakładane przez Brukselę na Moskwę w związku z wojną na wschodnich rubieżach Ukrainy powodują obawy wśród unijnych urzędników, że władze Rosji mogą odpowiedzieć przysłowiowym zakręceniem kurka. Pomimo napiętej sytuacji politycznej na linii Bruksela-Moskwa, import gazu ziemnego zza wschodniej granicy Unii wciąż się zwiększa. 

Co to wszystko oznacza dla naszego portfela? 

Amerykański gaz, w przeciwieństwie do rosyjskiego, ze względu na odległość dzielącą Europę od Ameryki Północnej, nie może być tłoczony gazociągami. Gaz ziemny jest skraplany jeszcze na terenie USA i potem w postaci LPG zostaje załadowany na statki, które zawijają do europejskich portów. Przez transport, a także proces skraplania, amerykański gaz staje się niestety droższy, co jest jedną z przyczyn mimo wszystko powolnego wzrostu w rynkach europejskich. 

Komisja Europejska zaznacza bowiem wyraźnie, że oprócz kwestii politycznych będzie zwracać uwagę także na cenę. Większa ilość gazu ze Stanów Zjednoczonych może oznaczać więc wzrost opłat za korzystanie z surowca. Amerykański sekretarz do spraw energii Rick Perry, powiedział, że cena nie może być jedynym kryterium. Zaznaczył także, że w przypadku kupna amerykańskiego gazu, kupuje się także wiarygodność i stabilność.

Polska jest obecnie w fazie rozmów z Waszyngtonem, dotyczących większej dywersyfikacji gazu. Amerykanie mieliby dostarczać skroplony gaz do Świnoujścia, gdzie zbudowany został gazporot, z technonoligą odpowiednią do przechowywania oraz zmiany stanu skupienia gazu. Nie są póki co dogadane żadne konkretne liczby, w jakich mieliśbyśmy kupować gaz od Amerykanów.