BiznesINFO.pl

Obraz Erich Westendarp z Pixabay

Nowe informacje w sprawie Nord Stream 2. Inwestycja ukończona w 96 procentach ma poważne problemy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Nord Stream 2 jest zdecydowanie nie w smak Polsce. Inwestycja łącząca podziemnym gazociągiem Niemcy i Rosję może ku naszemu zadowoleniu nie powstać? Uniper - firma, która jest jednym z głównych partnerów rosyjskiego Gazpromu przyznaje, że mimo iż 96 proc. inwestycji zostało już zrealizowane, to możliwe, że gazociąg nigdy nie będzie pełnił swojej funkcji.

Nord Stream 2: utopione 700 mln euro?

Uniper poinformował w oficjalnym komunikacie, że z powodu sankcji nałożonych przez USA na firmy związane z budową Nord Stream 2, ten może nigdy nie powstać lub zostać bardzo poważnie opóźniony. - Ryzyko niepowodzenia projektu Nord Stream 2 jest nadal uważane za główne ryzyko indywidualne dla Uniper. Jeśli projekt nie zostanie ostatecznie ukończony, Uniper może być zmuszony do umorzenia pożyczki udzielonej Nord Stream 2 - czytamy w prezentacji opublikowanej dla akcjonariuszy firmy, którą cytuje Rzeczpospolita.

Jak wskazuje "Rz", Unia Europejska szacuje, że Uniper wsparł budowę udzielając ponad 700 mln euro finansowania. Jak dowiadujemy się, podpisana 3 lata temu umowa zakładała, że 5 koncernów - Wintershall, OMV, Engie i Shell i  Uniper - przekażą tytułem pożyczki po 950 mln euro na budowę gazociągu. Pozostałą połowę miał sfinansować Gazprom z własnych pieniędzy. Sytuacja zmieniła się pod koniec poprzedniego roku, gdy na firmy finansowo powiązane z gazowym projektem Rosji i Niemiec spadły amerykańskie sankcje. Budowa stanęła w martwym punkcie, choć do ułożenia pozostało jedynie 160 km rur. W grudniu 2019 roku pod naporem kar zza Atlantyku z inwestycji wycofała się szwajcarska firma Allseas.

Dziennik Kommiersant (Коммерса́нтъ) wskazuje, że inwestycja pochłania niebotyczne pieniądze, a jej wartość wzrosła. Europejskie spółki, które pokrywają połowę wartości budowy finalnie, muszą wyłożyć na ten cel znacznie więcej pieniędzy. Czy w obliczu sankcji i amerykańskich gróźb pieniądze zostaną pochłonięte przez morze, a inwestycja nigdy nie zostanie sfinalizowana? Uniper wskazuje, że mimo gniewnego gestu Ameryki, Nord Stram 2 powstanie. Andreas Schierenbeck, CEO Uniperu podczas prezentacji wskazywał, że "rurociągiem tym popłynie gaz", a sankcje to "istotne, lecz pojedyncze ryzyko"" - donosi Polskie Radio.

Tagi:

RosjaNiemcygazoport

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]