Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Przepływ rosyjskiego gazu z Rosji do Niemiec został wstrzymany
Joanna Leja
Joanna Leja 21.12.2021 01:00

Przepływ rosyjskiego gazu z Rosji do Niemiec został wstrzymany

pilne swiat (1)

Dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec gazociągiem Jamalskim zostały wstrzymane na krótko we wtorek, po czym gaz zaczął być kierowany na wschód. Poinformował o tym niemiecki operator sieci Gascade.

Przepływ gazu na zachód malał od soboty, przez co europejskie ceny SPOT gazu osiągnęły rekordowe poziomy.

Według danych Gascade, we wtorek w punkcie pomiaru Mallnow na granicy polsko-niemieckiej dostawy zaczęły być kierowane na wschód. Wcześniej we wtorek niemiecki operator wysłał wnioski o przepływ gazu na wschód w godzinowym wolumenie ponad 1 250 000 kWh/h przez resztę dnia.

Gazprom wysyła gaz do Europy wieloma drogami i nie zarezerwował na wtorek przepustowości na eksport przez Jamał. Rosyjski operator rezerwuje dodatkowe przepustowości na dostawę przez Ukrainę do Niemiec gazociągiem Jamalskim po otrzymaniu odpowiedniego wniosku.

Odwet za Nord Stream 2?

Niektórzy zachodni politycy i eksperci podejrzewają, że Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Europy w związku z napięciem politycznym wokół Ukrainy, a także opóźnieniami w certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Jednak Rosjanie temu zaprzeczają. To nie jest pierwsza sytuacja, w której Rosja zakręca kurek z gazem.