Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Powstanie nowy polski gazociąg. Wybrano dostawcę rur
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 02.07.2020 02:00

Powstanie nowy polski gazociąg. Wybrano dostawcę rur

Gazociąg polsko-litewski
Wikimedia Commons/btr/CC2.5

Gazociąg polsko-litewski coraz bliżej. Wybrano właśnie dostawcę izolowanych rur stalowych, które połączą oba państwa i pozwolą na przesył gazu. Jak podaje polska spółka Gaz-System rozpatrzono najkorzystniejszą ofertę. Kwota, na jaką podpisano umowę jest niebagatelna, a to kolejna już ogromna inwestycja Gaz-Systemu. Kilka dni temu informowaliśmy o zakończeniu kolejnego etapu budowy podmorskiego systemu przesyłowego między Polską, Danią, a Norwegią.

Gazociąg połączy Polskę z Litwą

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego spółka Gaz-System wybrała dostawcę izolowanych rur stalowych DN700. Mają być one wykorzystane do budowy gazociągu GIPL, który połączy Polskę i Litwę. Jak podaje inwestor, została wyłoniona najkorzystniejsza oferta. Przetarg wygrała notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych firma Izostal. W zamówieniu chodzi o dostarczenie 37 kilometrów rur, które są potrzebne do realizacji południowego odcinka gazociągu.

Wartość oferty złożonej przez Izostal wynosi 35,5 miliona złotych netto. Zamówienia mają być dostarczane od 15 października 2020 do 15 marca 2021 roku. Łącza długość gazociągu GIPL wynosi około 508 kilometrów, z czego 343 kilometry po stronie polskiej. Gaz-System zaznacza, że budowa na terenie Polski została podzielona na dwa etapy: północny i południowy. Pierwszy powstaje od granicy polsko-litewskiej do Rudki-Skordki. Drugi zaś od Rudki-Skrodki do tłoczni gazu w Hołowczycach.