BiznesINFO.pl
Gazociąg polsko-litewski

Wikimedia Commons/btr/CC2.5

Powstanie nowy polski gazociąg. Wybrano dostawcę rur

2 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gazociąg połączy Polskę i Litwę. Podpisano umowę na dostawę rur. Budowa rusza już wkrótce. To kolejna inwestycja, obok Baltic Pipe, która zdywersyfikuje źródła gazu w Polsce.

Gazociąg polsko-litewski coraz bliżej. Wybrano właśnie dostawcę izolowanych rur stalowych, które połączą oba państwa i pozwolą na przesył gazu. Jak podaje polska spółka Gaz-System rozpatrzono najkorzystniejszą ofertę. Kwota, na jaką podpisano umowę jest niebagatelna, a to kolejna już ogromna inwestycja Gaz-Systemu. Kilka dni temu informowaliśmy o zakończeniu kolejnego etapu budowy podmorskiego systemu przesyłowego między Polską, Danią, a Norwegią.

Gazociąg połączy Polskę z Litwą

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego spółka Gaz-System wybrała dostawcę izolowanych rur stalowych DN700. Mają być one wykorzystane do budowy gazociągu GIPL, który połączy Polskę i Litwę. Jak podaje inwestor, została wyłoniona najkorzystniejsza oferta. Przetarg wygrała notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych firma Izostal. W zamówieniu chodzi o dostarczenie 37 kilometrów rur, które są potrzebne do realizacji południowego odcinka gazociągu.

Wartość oferty złożonej przez Izostal wynosi 35,5 miliona złotych netto. Zamówienia mają być dostarczane od 15 października 2020 do 15 marca 2021 roku. Łącza długość gazociągu GIPL wynosi około 508 kilometrów, z czego 343 kilometry po stronie polskiej. Gaz-System zaznacza, że budowa na terenie Polski została podzielona na dwa etapy: północny i południowy. Pierwszy powstaje od granicy polsko-litewskiej do Rudki-Skordki. Drugi zaś od Rudki-Skrodki do tłoczni gazu w Hołowczycach.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >