BiznesINFO.pl
Baltic Pipe coraz bliżej

Wikimedia Commons/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/CC3.0

Baltic Pipe idzie jak burza. Właśnie zakończono kolejny etap

30 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Baltic Pipe to polsko-duński gazociąg pod Morzem Bałtyckim. Każdego dnia jesteśmy bliżej oddania go do użytku. Połączenie da nam dostęp do norweskich złóż gazu. Właśnie padły kolejne, bardzo ważne ustalenia.

Baltic Pipe coraz bliżej. Firma Gaz-System zdecydowała, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi dla prac prowadzonych na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, która jest częścią międzynarodowej grupy DNV GL - czytamy w komunikacie na stronie Energetyka 24. Jest to bardzo ważne ustalenie, które przybliża realizację podmorskiego gazociągu.

Baltic Pipe połączy Polskę z Danią 

Głównym zadaniem inspektorów będzie weryfikacja dokumentacji projektowej, a także planów prac. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi. Inspektorzy wybrani do projektu Baltic Pipe będą również odpowiedzialni za nadzór nad bezpośrednią realizacją prac budowlanych na podmorskim gazociągu. Realizacja nadzoru jest jednym z warunków do jakich zobowiązał się Gaz-System przy podpisywaniu polisy ubezpieczeniowej dla inwestycji. Jak dowiadujemy się z portalu Energetyka 24, głównymi elementami, na jakich skupią się inspektorzy będą: "akceptacja i dopuszczanie jednostek pływających, transport morski, operacje przeładunkowe, układanie gazociągu na dnie morskim oraz budowa tuneli w rejonie linii brzegowej w Polsce i Danii" - podaje portal.

Umowa została już podpisana. Wykonawca, firma DNV GL, został wyłoniony w toku wieloetapowego postępowania. Umowa przybliża realizację gazociągu Baltic Pipe. Jest to kolejny kontrakt, który został w ostatnim czasie podpisany przez Gaz-System.

Baltic Pipe pozwoli Polsce sprzedawać gaz

Poprzednio spółka podpisała także umowę z firmą Delta Energy Services AS. Inspektorzy z tego podmiotu będą w imieniu Gaz-Systemu sprawowali pieczę nad kontrolowaniem jakości produkcji i dostawy rur. Weryfikacja polega na sprawdzaniu zgodności technicznej i jakościowej produktów - zarówno ze specyfiką ustaloną przez Gaz-System, jak i międzynarodowymi standardami. Jak podaje portal Energetyka 24 kontrola obejmuje między innymi wytopu stali, walcowania blach, produkcji rur, nanoszenia na nie odpowiednich powłok oraz transportu - możemy przeczytać w branżowych mediach.

Baltic Pipe to realizowany system gazociągów, który ma połączyć Polskę, Danię i Norwegię. Szacunkowa przepustowość systemu to 10 miliardów metrów sześciennych rocznie. Rurociąg mam być strategicznym kanałem dostaw gazu z norweskiego szelfu, gdzie aż 19 koncesji należy do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dzięki gazociągowi niebieskie paliwo szybciej będzie trafiało na rynek polski i duński, a po podłączeniu do istniejącej już sieci dostawczej, Polska będzie mogła sprzedawać gaz innym krajom.

Tagi:

gazoportgaz ziemnygaz

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >