BiznesINFO.pl
PGNiG SA

PGNiG

PGNiG potwierdziło przyjęcie wielkich dostaw gazu. Kolejny krok dla bezpieczeństwa energetycznego

3 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG poinformowało, że tylko od 25 kwietnia do 2 maja odebrało aż 3 ładunki skroplonego LNG. Jest to efekt polityki polskiego giganta energetycznego polegającej na możliwie maksymalnym wykorzystaniu możliwości przeładunkowych gazoportu w Świnoujściu.

Trzy dostawy odbyły się w zaledwie 8 dni. Jest to związane z potrzebą zabezpieczenia Polski przed polityką Gazpromu. Przypomnijmy, że 6 dni temu Gazprom zdecydował się przerwać przesył gazu do Polski z powodu niespełnienia przez Polskę żądań Kremla dotyczących płatności za surowiec z rublach.

Gazprom przerywa kontrakt

Rosyjski gigant naruszył tym samym kontrakt jamalski, w którym nie było mowy o płatności za surowiec w rublach a jedynie w euro lub dolarach. Kontrakt jamalski wygasa wraz z końcem 2022 r. i strona polska nie ma zamiaru go przedłużać.

– Import LNG to jeden z fundamentów naszych działań dywersyfikacyjnych, których efektem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Intensyfikacja dostaw drogą morską jest naszą odpowiedzią na kryzys na europejskim rynku gazu, który rozpoczął się już w ubiegłym roku. Wydarzenia ostatnich dni, kiedy Gazprom przestał realizować kontrakt jamalski, tylko potwierdzają słuszność naszej strategii. To m.in. dzięki dodatkowym dostawom LNG możemy zatłaczać podziemne magazyny gazu, których zapasy stanowią dodatkową gwarancję niezakłóconych dostaw do naszych odbiorców – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG.

Kierunki dostaw LNG do Polski

PGNiG informuje, że od 2015 r. terminal gazowy w Świnoujściu przyjął 163 dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG. Większość transportów, bo aż 99 pochodziło z Kataru.

Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, z których pochodzi 47 dostaw LNG do Polski, 15 dostaw pochodziło również z Norwegii. Po jednej dostawie gazoport przyjął również z Nigerii oraz Trynidadu i Tobago.

LNG stanowi około 25 proc. całego importowanego przez PGNiG gazu ziemnego. W 2022 oraz 2023 r. w Świnoujściu ma zostać przeładowanych po 6,2 mln m sześc. gazu rocznie.

Polska ma dużo gazu w magazynach

Stan wypełnienia magazynów gazowych w Polsce sięga 80 proc., informuje także PGNiG. To zdecydowanie więcej niż średnia w UE, która plasuje się na poziomie 33 proc.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

chiny flaga

Energetyka

Gigantyczna inwestycja pomiędzy Chinami i Rosją. Most będzie służył do transportu surowców

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Tańszy węgiel kupisz tylko przez godzinę dziennie. PGG zdradziło, co czeka klientów sklepu internetowego

Czytaj więcej >

Energetyka

Tylko 14 proc. Polaków wie do kiedy mogą wymieć piec. Łatwo można narazić się 5 tys. zł kary

Czytaj więcej >

Energetyka

Kanada zadeklarowała możliwość zwiększenia dostaw ropy. Rosjanie stracą kolejne rynki zbytu

Czytaj więcej >