Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gaz-System już przekazał, wkrótce przyjmiemy więcej LNG. Polska zwiększa niezależność od Rosji
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 05.05.2022 18:39

Gaz-System już przekazał, wkrótce przyjmiemy więcej LNG. Polska zwiększa niezależność od Rosji

tankowce-12
Gaz-System

Gaz-System zamierza zintensyfikować działania mające na celu powstanie pływającego terminalu LNG w Gdańsku. Inwestycja zapewni przyjmowanie dodatkowych dostaw skroplonego gazu, który teraz Polska odbiera za pomocą gazoportów w Świnoujściu i litewskiej Kłajpedzie.

W czwartek miało miejsce uroczyste otwarcie interkonektora gazowego GIPL łączącego Polskę i Litwę. W uroczystości brali udział m.in.: prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz komisarz ds. energii UE. W Jauniūnai na Litwie zagościł również prezes Gaz-System Tomasz Stępień, gdzie poinformował o planie przyspieszenia projektu budowy pływającego terminala LNG.

Pływający terminal LNG dwa lata szybciej

Planowany wcześniej na rok 2027 terminal, mógłby powstać już w 2025 r. Taki właśnie plan przedstawił rządowi Gaz-System. Stępień informował również, że Gaz-System jest otwarty na potrzeby zwiększania przepustowości. W tym celu mógłby postawić nawet dwa FSRU.

Docelowo pływające terminale mogłyby przyjmować około 50 transportów gazu LNG rocznie. Przy założeniu, że metanowce przywoziłyby standardowe ładunki w wielkości 70 tys. ton LNG każdy, to z terminali FSRU Polska otrzymałaby rocznie 4,5 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

Gazoport w Świnoujściu także zwiększa przepustowość

Gaz-System zwiększa także przepustowość gazoportu w Świnoujściu.

PGNiG informuje, że obecne moce przepustowe terminalu sięgają 6,2 mld m sześc., a już w 2024 r. mają się zwiększyć do 8,4 mld m sześc.

PGNiG zwiększa wolumeny importu LNG

Litewski minister energetyki Dainius Kreivys potwierdził w liewskiej telewizji w czwartek, że PGNiG zarezerwowało miejsce w kłajpedzkim terminalu miejsce na przyjęcie sześciu transportów LNG.

Gaz z przybyłych metanowców ma trafić nie tylko do Polski, ale także na Litwę, Łotwę, Estonię i do Finlandii.