Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Gazoport dla PGNiG jest już gotowy. Polska wkrótce będzie korzystać z surowca z USA
Joanna Leja
Joanna Leja 05.11.2021 01:00

Gazoport dla PGNiG jest już gotowy. Polska wkrótce będzie korzystać z surowca z USA

DSC1600
ŹRÓDŁO: PGNiG/mat.pras

Terminal Calcasieu Pass LNG jest gotowy do rozpoczęcia pracy, wynika z informacji spółki Venture Global LNG będącej dostawcą gazu skroplonego do Polski. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki wydała zgodę na oddanie do użytku pierwszego ciągu skraplającego zbiornika południowego w Calcasieu Pass LNG.

Według Reutersa, Venture Global wystąpiła do FERC o zezwolenie na uruchomienie pierwszego zespołu nowych linii skraplających, w czwartek (04.11) firma otrzymała zezwolenie.

Jednym z klientów Venture Global jest PGNiG. We wrześniu polska spółka podpisała długoterminowy kontrakt na dostawy z Calcasieu Pass do poziomu 1,5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. W innym aneksie PGNiG zwiększyło z 2,5 do 4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat wolumen z Plaquemines. Dostawy mają się zacząć w 2023 r.

Większe możliwości eksportowe

Venture Global rozbudowuje terminal Calcasieu Pass LNG w Cameron Parish w Luizjanie. Powstaje tam 18 linii skraplających w dziewięciu zespołach, oraz dwa zbiorniki na skroplony gaz po ok. 200 tys. m sześc. każdy. Nowe instalacje mają zwiększyć możliwości eksportowe terminala o ok. 10 mln ton LNG rocznie. Według ocen analityków, koszt rozbudowy wynosi ok. 4,5 mld dol.

22 października FERC wydała ostateczną decyzję środowiskową dla rozbudowy Calcasieu Pass, w tym dla nowego gazociągu, który łączy nowy terminal z siecią gazową. Komisja uznała w niej, że projekt ma pewien wpływ na środowisko, ale został on zminimalizowany poniżej znaczącego poziomu.

Obok rozbudowy Calcasieu Pass, Venture Global jest w trakcie zwiększania mocy eksportowych LNG o ok. 60 mln ton rocznie. Jednym z tych projektów jest zwiększenie o 20 mln ton rocznie zdolności terminala Plaquemines, budowa ta ma się zacząć jeszcze w tym roku.