BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Gazprom znowu zakręcił kurek. Nie wysyła surowca przez Gazociąg Jamalski

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Ponownie przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim został wstrzymany. Rozpoczęło się tłoczenie tak zwanym rewersem – przekazała agencja TASS, przy czym powołała się na dane niemieckiego operatora Gascade. Dostawy do Niemiec ustały w godz. 9-10 rano w sobotę czasu moskiewskiego (godz. 7-8 rano czasu polskiego). Później rozpoczęło się tłoczenie gazu w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski.

Jak podał dziennik "Kommiersant" rewers stanowi teraz około 139,5 tys. m sześc. gazu na godzinę.

Wcześniejsza przerwa w tłoczeniu surowca gazociągiem jamalskim nastąpiła 30 października. Również wówczas gaz zaczął być przesyłany rewersem. Koncern Gazprom zapewnił wtedy, że przerwa nie odbiła się na odbiorcach surowca i wnioski o dostawy gazu są realizowane.

Gazprom bez mocy tranzytowych przez Polskę

Rosyjski dziennik "Kommiersant" poinformował, że Gazprom nie zamówił dodatkowych przepustowości na tranzyt gazu przez Ukrainę i Polskę na trzy pierwsze kwartały 2022 roku.

Dziennik powołuje się na dane z platform, na których przeprowadzane są aukcje roczne. Wynika z nich, że Gazprom nie zarezerwował mocy tranzytowych gazociągu Jamał-Europa, prowadzącego przez Polskę, w pierwszym, drugim i trzecim kwartale 2022 roku. Zdaniem gazety koncern liczy na szybką certyfikację operatora Nord Stream 2 i uruchomienie nowego gazociągu.

Gazociąg Jamalski

Gazociąg Jamalski łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Biegnie przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Ma długość 4196 km, z czego 3 tys. km w Rosji, 575 km na Białorusi i 680 km w Polsce.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]