BiznesINFO.pl
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Rosjanie wstrzymują dostawy gazu do Niemiec przez Gazociąg Jamalski

2 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Niemiec przez Gazociąg Jamalski, którego odcinek przebiega przez terytorium Polski. W konsekwencji Polska musiała zacząć korzystać z dostaw rewersowych.

Operator Gascade poinformował, że od 30 października Gazprom nie tłoczy gazu przez Gazociąg Jamalski w kierunku Niemiec. Decyzja koncernu nie jest znana, ponieważ zignorował on zapytanie agencji Reuters - donosi biznesalert.pl.

Gazprom przerywa dostawy

Decyzja o zaprzestaniu przesyłu gazu do Niemiec przez Gazociąg Jamalski, zmienia zasady przesyłu gazu do Polski. Obecnie Gazprom tłoczy gaz w kierunku Polski poprzez dostawy rewersowe.

Jak tłumaczy portal biznesalert.pl dostawy rewersowe polegają na wynajmowaniu przez Gazprom przepustowości w polskiej części Gazociągu Jamalskiego i tłoczeniu gazu jedynie na potrzeby Polski. Z doniesień portalu wynika, że operator Gaz-System udostępnił Rosjanom 32 mln metrów sześciennych gazu w listopadzie.

duda podpis

Andrzej Duda podpisał dwie ustawy. O wszystkim poinformowała kancelaria

CZYTAJ DALEJ

Gazprom nie odpowiada Reutersowi

Amerykańska agencja informacyjna Reuters próbowała dowiedzieć się od Gazpromu, dlaczego nie zwiększa dostaw gazu do Europy w celu zapobiegnięcia wzrostom cen surowca na europejskich giełdach. Gazprom nie udzielił jednak odpowiedzi.

Z wcześniejszych deklaracji energetycznego giganta wynika jednak, że teraz wszystko zależy od Niemiec. Jeżeli Berlin zgodzi się na zwiększenie dostaw za pośrednictwem Nord Stream 2, to do Europy popłynie więcej gazu. Była to odpowiedź na zarzuty w kierunku rosyjskiej firmy, która nie zarezerwowała dodatkowej przepustowości w polskiej części Gazociągu Jamalskiego.

Rosjanie tłoczą gaz do Europy trzema głównymi kanałami: Gazociągiem Jamalskim biegnącym przez terytorium Polski i Białorusi, Gazociągiem Sojuz przez Ukrainę i Słowację oraz bałtyckim Nord Stream. Teraz Gazprom planuje zwiększyć dostawy przez nową nitkę gazociągu Nord Stream (Nord Stream 2) kosztem przesyłu i lądowych gazociągach.

Tagi:

gazgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

Czytaj więcej >
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >