BiznesINFO.pl
pilne

Pixinio

Coraz mniej węgla na zimę. Magazyny świecą pustkami, a ceny rosną

30 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Sezon grzewczy z pewnością będzie dla nas bardzo drogi. Powodem nie tylko jest inflacja, ale także zbyt małe zasoby węgla w magazynach. Niedostosowana do popytu podaż dodatkowo wywinduje ceny surowca.

Chociaż w polskich elektrowniach węgla nie brakuje, to jednak zużywają go bardzo dużo, a wyprodukowaną energię sprzedają, przede wszystkim do Niemiec. Zainteresowanie prądem wyprodukowanym w Polsce wzrosło mocno z powodu rosnących cen gazu wywołanych przez Gazprom.

Coraz mniej węgla dla indywidualnych konsumentów

Rzeczpospolita pisze dzisiaj o większym zużyciu węgla przed polskie spółki, niż było w planach. Przełożyło się to na dużo większe zyski, ale za to zmniejszenie zasobów węgla przed zimą.

W efekcie cena węgla jest windowana nie tylko przez inflację, ale także przez jego niedostosowaną do rynku podaż. W końcówce września było to jedynie 3,7 mln ton na rynku, informuje "RZ".

Cena węgla wciąż rośnie

Portal gk24.pl podaje, że w koszalińskich (woj. zachodniopomorskie) hurtowniach cena węgla za tonę potrafi kosztować już 1550 zł. Z relacji portalu wynika, że rok wcześniej węgiel kosztował 850 zł za tonę.

Średnia cena w zachodniopomorskim mieście w magazynach węgla sięga 1300 zł.

old-man-gf40103842 1920

Polski Ład boleśnie uderzy w część emerytów. Mogą stracić dużo pieniędzy

CZYTAJ DALEJ

PGG może wydobyć więcej

Mimo deklaracji o odchodzeniu od wykorzystywania węgla do produkcji energii energetyka zawodowa sięga po coraz więcej węgla. Zawirowania polityczne wokół przesyłu gazu ziemnego z Rosji dodatkowo zwiększa podaż, co podwyższa ceny i opróżnia magazyny.

Sytuacja, która ma miejsce obecnie z pewnością wpłynie na plany Polskiej Grupy Górniczej, która wydobędzie więcej węgla lub wyprodukuje z niej mniej energii, większość której trafia na eksport.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >