Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyżka akcyzy może nakręcić inflację
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 29.11.2021 01:00

Podwyżka akcyzy może nakręcić inflację

Inflacja w Polsce
Canva

Senat odrzucił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada duże podwyżki przede wszystkim na najtańsze papierosy i alkohol. Na początku grudnia zagłosują jeszcze posłowie. 

Podwyżka akcyzy doprowadzi nie tylko do wyższej inflacji, ale spowoduje też wyższą opłacalność przemytu tego typu towarów, stwierdził wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO). Politycy i ekonomiści uważają, że podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy w proponowanej przez rząd wysokości może spowodować wzrost inflacji i wypchnie konsumentów do szarej strefy.

Pod koniec października Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy akcyzowej, który zakłada między innymi podwyższenie stawki tego podatku na papierosy i tytoń do palenia. Zgodnie z projektem od 2022 roku minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy, co zdaniem większości branży tytoniowej oznacza wzrost ceny paczki tradycyjnych papierosów o 50 gr - 1 zł. Resort finansów przedstawił też tzw. mapę drogową podwyżek, która zakłada, że w latach 2023–2027 stawka akcyzy na tytoń do palenia, papierosy i wyroby nowatorskie będzie rosła co roku o 10% Przedstawiciele branży mówią o 23 złotych za paczkę najtańszych papierosów w ciągu kilku lat. 

W przypadku alkoholu MF chce podnieść akcyzę w 2022 r. o 10%, a w każdym z kolejnych sześciu lat o kolejne 5%. Branża tytoniowa i alkoholowa alarmują, że podwyżki uderzą w najmniej zamożnych konsumentów, a w dodatku przyczynią się do rozwoju szarej strefy, bo jak wynika z badań niemal 60% Polaków bierze pod uwagę kupowanie po podwyżce trunków poza legalnym obrotem.

Źródło: https://podatki.gazetaprawna.pl/akcyza/artykuly/8295764,klienci-przeniosa-sie-na-czarny-rynek.html

Zdaniem Andrzeja Skubiszewskiego, prezesa JTI Polska, w latach 2011 -2014 r. podnoszono akcyzę o 10%, co doprowadziło do załamania legalnego rynku i niemal 20-procentowego udziału szarej strefy w rynku w 2015 r., a tym samym gwałtownego spadku wpływów budżetowych z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych. Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa oceniła właśnie, że mijający rok jest rekordowym pod względem liczby przemycanych papierosów. Funkcjonariusze zatrzymali trzykrotnie więcej nielegalnych papierosów niż w poprzednich latach o wartości ponad 100 mln złotych.

Żródło: https://bialystok.tvp.pl/57116841/wiecej-przemycanych-papierosow

Zdaniem senatora Jana Marii Jackowskiego z PiS, który głosował za odrzuceniem nowelizacji, skoro celem rządu jest działanie prozdrowotne powinno się równo podchodzić do wszystkich producentów używek, a nie stosować większe obciążenie dla producentów tańszych wyrobów. Zwrócił uwagę na to, że osoby lepiej sytuowane mniej odczują podwyżkę tych produktów niż mające skromniejsze dochody i chcące kupować tańsze produkty. 

Żródło: https://www.money.pl/gospodarka/zmiany-w-podatku-akcyzowym-rzad-chce-podwyzki-lecz-senatorowie-sa-podzieleni-6708368741080000a.html

Dyskusja wokół podwyżki akcyzy jest tym bardziej gorąca, bo według wyliczeń GUS inflacja w październiku wyniosła rok do roku 6,8% w porównaniu z 5,9% we wrześniu - takiego wzrostu cen nie obserwowaliśmy od niemal dwudziestu lat. Sami przedstawiciele Ministerstwa Finansów twierdzą, że już na początku 2022 r. inflacja może wynieść 8%, a ekonomiści, tacy jak np. Adam Antoniak  z Banku Pekao, czy Stanisław Kluza, były minister finansów i szef Komisji Nadzoru Finansowego uważają, że wkrótce będziemy mieli do czynienia z dwucyfrową podwyżką cen. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek założenia tarczy antyinflacyjnej, polegającej m.in. na obniżce cen paliw, VAT-u na gaz ziemny i energię elektryczną czym przyznał, że inflacja jest realnym problemem.

Tagi: