BiznesINFO.pl
pilne

Biznes Info

ZUS dzisiaj ogłosił. Nadchodzą wielkie zmiany w emeryturach, rentach i świadczeniach chorobowych

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS poinformował w czwartek, że od 1 stycznia 2022 r. zmienią się przepisy dotyczące zasad obejmowania i ustawania ubezpieczeń dobrowolnych – emerytalnego, rentowych i chorobowego.

Przepisy mają spowodować, że nieterminowe opłacenie stawek nie będzie skutkowało już ustaniem świadczeń.

ZUS szykuje zmiany na nowy rok

Aby otrzymać dobrowolne ubezpieczenie będzie trzeba złożyć wniosek za pomocą dokumentu ZUS ZUA. Wcześniej wystarczył tzw. wniosek dorozumiany, warunkiem było terminowe opłacanie składek.

Jeżeli zaś chodzi o ustawanie świadczeń dobrowolnych, to proces nie ulegnie zmianie. Stanie się to wraz z ustaniem tytułu podlegania tym ubezpieczeniom (np. z nawiązaniem stosunku pracy w przypadku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z rozwiązaniem terminowej umowy zlecenia w przypadku ubezpieczenia chorobowego). Wyrejestrowania należy dokonać poprzez dokument ZUS ZWUA.

"Jeśli ubezpieczenia dobrowolne ustaną przed grudniem 2021 r., czyli w listopadzie osoba nie będzie objęta tymi ubezpieczeniami, to od 1 grudnia 2021 r. nie może im podlegać na podstawie wniosku dorozumianego, tj. na podstawie terminowej wpłaty składek za grudzień w styczniu 2022 r. Aby ponownie być objętym tymi ubezpieczeniami trzeba zgłosić się do nich na dokumencie ZUS ZUA." - pisze ZUS w swoim komunikacie.

To oznacza, że zaprzestanie odprowadzania składek nie będzie oznaczało automatycznego wypisania się z dobrowolnych świadczeń.

W praktyce zmiany oznaczają to, że jeśli przestaniemy odprowadzać składki, a nie wyrejestrujemy się z systemu na dokumencie ZUS ZWUA, to będziemy zobowiązani do uregulowania składek, które naliczyły się do momentu naszego wypisania.

ZUS ostrzega przed konsekwencjami

"Jeśli zaległość ta przekroczy kwotę 1% minimalnego wynagrodzenia, to prawo do świadczeń nie będzie przysługiwało do czasu spłaty całości zadłużenia. Prawo do świadczenia przedawni się jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia." - pisze w ogłoszeniu ZUS.

ZUS informuje także, że od nowego roku nie będzie konieczne składanie wniosków o spłatę nieuregulowanych płatności. Jeżeli chodzi jednak o sprawy sprzed 1 stycznia 2022 r., to wnioski będzie można składać najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Tagi:

ZUS

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W Odrze pojawiają się śnięte ryby, Niemcy zaczęli badać sprawę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjski samolot zbliżył się bardzo blisko Alaski. Amerykanie interweniują

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKO BP podjął decyzję. Jest zmiana na stanowisku prezesa banku

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Radio Zet: PKO BP zmieni prezesa. Nagła roszada w największym polskim banku

Czytaj więcej >
Korea Północna na skraju upadku?

Polska i Świat

Kim Dzong Un składa Rosji ofertę. Chce wesprzeć rosyjskie wojsko

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Rosja omija unijne sankcje. Pomaga jej egipski port

Czytaj więcej >