BiznesINFO.pl
portfel

Biznes Info

WIBOR zaczyna coraz bardziej straszyć. Problemy dopiero się jednak zaczną

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polacy spłacające kredyty hipoteczne mogą niedługo odczuć dość mocno wzrost stóp procentowych. Wszystko za sprawą wskaźnika WIBOR, który wzrasta wraz z większymi stopami. Problem w tym, że rośnie on dużo szybciej niż stopy procentowe.

O problemach jakich może nam przysporzyć WIBOR traktuje dzisiaj Agata Kołodziej z portalu bizblog.pl. Autorka zauważa, że WIBOR będący częścią oprocentowania kredytu hipotecznego jest opary na bardzo niejednoznacznych wskaźnikach. W konsekwencji może mocno oderwać się od stopy procentowej ustalanej przez NBP.

WIBOR wzrasta bardziej niż stopy procentowe

Gdy efekty pandemii zaczęły wpływać na gospodarkę i zachowania konsumentów na rynku, NBP postanowił zareagować na to zamrożeniem stóp procentowych. Przez okres 1,5 roku stopy procentowe były na tym samym, bliskim zeru, poziomie.

Po długim wstrzymywaniu decyzji o podniesieniu stóp w celu zatrzymania rosnącej inflacji NBP w końcu zdecydował o podwyżce. I tak podstawowa stopa (referencyjna) wzrosła z 0,1 proc. do 0,5 proc. w październiku. Stopa została więc podniesiona o 0,4 pkt proc. W listopadzie podniesiono ją o kolejne 0,75 pkt proc., co uplasowało ją na poziomie 1,25 proc.

WIBOR nie wzrósł jednak o tyle, ile stopa. Wzrósł znacznie więcej. WIBOR 3M w ciągu miesiąca urósł o 1,46 pkt proc., a jego dłuższy odpowiednik WIBOR 6M zanotował wzrost o 1,74 pkt proc. Obecnie WIBOR 3M plasuje się więc na poziomie 1,7 proc., a WIBOR 6M na poziomie 2,06 proc.

Skąd wynika taka rozbieżność? Większe wzrostu WIBOR są konsekwencją prognoz rynku, co do dalszego wzrostu stóp procentowych. Banki przypuszczają, że stopy procentowe będą nadal podwyższane, co wpływa na WIBOR.

WIBOR i marża banku decydują o naszym kredycie

Wzrost WIBOR w konsekwencji oznacza także większą ilość pieniędzy jaką musimy oddać bankowi za udzielenie nam kredytu. Dość nieprzewidywalne zachowania ze strony NBP mogą powodować dalsze wzrosty WIBOR z powodu braku zaufania banków komercyjnych do NBP.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Konto Jakże Osobiste

Finanse

Alior Bank rozda 200 zł swoim klientom. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Czytaj więcej >
Przerwy techniczne w bankach

Finanse

Wiele banków zapowiedziało utrudnienia. Tysiące klientów będzie miało problem

Czytaj więcej >

Finanse

mBank znów na celowniku oszustów. Mają nowy sposób na wyprowadzenie pieniędzy z konta

Czytaj więcej >
kody rabatowe do sklepów online

Finanse

Dlaczego warto stosować kody rabatowe do sklepów online?

Czytaj więcej >
ważne

Finanse

Petrolinvest składa wniosek o upadłość. Polski gigant nie wytrzymał na rynku

Czytaj więcej >

Finanse

PKO BP wysyła frankowiczom wezwania do zapłaty. Żąda opłat za korzystanie z kapitału

Czytaj więcej >