Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prywatna jazda służbowym autem będzie droższa. Wszystko przez Polski Ład
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

Prywatna jazda służbowym autem będzie droższa. Wszystko przez Polski Ład

mapa polska (1)
Biznesinfo

Od 2022 r. zmieni się parametr, który ma wpływ na ustalanie ryczałtu za korzystanie z służbowego samochodu do celów prywatnych. Większość pracowników zapłaci więcej niż dotychczas. Wszystko przez Polski Ład.

Ryczałt doliczany za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych nie będzie już zależał od pojemności silnika, ale od jego mocy. Niższa kwota w wysokości 250 zł - będzie doliczana pracownikom korzystającym z pojazdów o mocy do 60 kW, aut elektrycznych i napędzanych wodorem. Wszyscy pozostali zapłacą 400 zł.

Nowe stawki zaczną obowiązywać od nowego roku i są zawarte w uchwalonym Polskim Ładzie.

Zmianę w prawie można potraktować jako zachętę do kupowania bardziej ekologicznych aut. Jednak powinny iść za tym ulgi dla samochodów hybrydowych.

Wyższe podatki

Jak podaje portal bankier.pl pracownik, którego samochód przestał zaliczać się do grupy 250 zł miesięcznego podwyższenia przychodów, zapłaci wyższy podatek - jego miesięczny przychód wzrośnie o 150 zł z 250 do 400 zł.

Jak oceniają eksperci osoby zatrudnione korzystające z auta służbowego do celów prywatnych w większości przypadków zapłacą wyższy podatek dochodowy.