Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG odkrył wielkie złoża ropy. Niedługo ruszy wydobycie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 03.11.2021 01:00

PGNiG odkrył wielkie złoża ropy. Niedługo ruszy wydobycie

pilne swiat (1)
PGNiG

PGNiG podał do informacji publicznej wiadomość o pozytywnym zakończeniu poszukiwań ropy naftowej na Morzu Norweskim. Polski gigant energetyczny planuje zacząć wydobycie ze złóż w przyszłym roku.

PGNiG Upstream Norway prowadziło wraz z partnerami koncesyjnymi poszukiwania złóż węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Pobrane próbki wskazują na obecność ropy naftowej.

Z szacunków opublikowanych przez norweską administrację naftową wynika, że nowoodkryte złoże może zawierać od 19 do 63 milionów baryłek (ok. 2,1-7,1 mln ton).

PGNiG wydobywa ropę w Norwegii

– Złoże na prospekcie Egyptian Vulture będzie stanowić cenne uzupełnienie naszego portfolio wydobywczego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W centrum strategii biznesowej PGNiG pozostaje gaz ziemny, jednak wydobycie ropy naftowej pozwala nam na dywersyfikację i optymalizację naszej działalności w tym regionie – podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

To nie jedyna działalność PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynetalnym. PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem w 58 koncesjach na Morzu Norweskim. Wydobycie prowadzone jest z 14 złóż. Wydobywana jest ropa naftowa, ale także gaz ziemny.

W przyszłym roku spółka planuje zwiększyć wydobycie gazu ziemnego z tegorocznych 0,9 mld m sześc. do 2,5 mld m sześc.

Specyfika złoża ropy naftowej

W komunikacie prasowym PGNiG pisze, że próbki z odwiertów zostały przekazane do analizy geofizycznej. Od wyników zależy czy znalezione złoża będą mogły być podłączone do funkcjonującej już infrastruktury wydobywczej.

Złoże na prospekcie Egyptian Vulture znajduje się w utworach piaskowca z okresu Kredy będących elementem Formacji Lange. Odwiert osiągnął głębokość 3883 metrów.