Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Nord Stream 2 z nowymi sankcjami. Stany Zjednoczone podjęły decyzję
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.11.2021 01:00

Nord Stream 2 z nowymi sankcjami. Stany Zjednoczone podjęły decyzję

pilne swiat (1) (1)
emitea/pixabay

Stany Zjednoczone podjęły wczoraj decyzję o nałożeniu sankcji na dwa podmioty, które są związane z budową Nord Stream 2. Wcześniej Waszyngton dogadał się z Berlinem, że nie będzie sankcji na podmioty powiązane z gazociągiem.

Z racji lipcowej umowy pomiędzy USA i Niemcami, oświadczenie sekretarza stanu USA Antonyego Blinkena poważnie zadziwiło. Polityk z Białego Domu przekazał do wiadomości publicznej, że sankcjami objęta została firma Transadria Ltd. i druga, której nazwy już sekretarz nie podał.

USA wyłamały się z umowy?

Reuters podaje, że firma Transadria powiązana jest z Rosją. W lipcu bieżącego roku władze Białego Domu dogadały się z niemieckim rządem, że Waszyngton nie nałoży więcej sankcji na podmioty niemieckie. Takiej umowy Amerykanie nie mieli jednak z Rosjanami.

Niemcy zobowiązały się jednak do blokowania rosyjskich działań, które byłyby próbą wywierania presji politycznej na Ukrainę, co oznaczałoby wyłączenie dostaw gazu za pośrednictwem gazociągów biegnących przez Ukrainę.

Nord Stream 2 wstrzymane

Bundesnetzagentur, czyli niemiecki regulator nie certyfikował spółki Nord Stream 2 AG, co oznacza, że gaz przez Nord Stream 2 nie popłynie jeszcze długo.

Spółka Nord Stream 2 AG zarejestrowana jest w Szwajcarii, a działać będzie na terenie Niemiec przez co musi być zgodna z prawem niemieckim . Szwajcaria nie jest także członkiem UE, co powoduje dodatkowe komplikacje, bo certyfikacja będzie wymagać również zgody Komisji Europejskiej.

Tagi: gaz ziemny gaz