BiznesINFO.pl
pilne

emitea/pixabay

Nord Stream 2 z nowymi sankcjami. Stany Zjednoczone podjęły decyzję

23 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 8 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Stany Zjednoczone podjęły wczoraj decyzję o nałożeniu sankcji na dwa podmioty, które są związane z budową Nord Stream 2. Wcześniej Waszyngton dogadał się z Berlinem, że nie będzie sankcji na podmioty powiązane z gazociągiem.

Z racji lipcowej umowy pomiędzy USA i Niemcami, oświadczenie sekretarza stanu USA Antonyego Blinkena poważnie zadziwiło. Polityk z Białego Domu przekazał do wiadomości publicznej, że sankcjami objęta została firma Transadria Ltd. i druga, której nazwy już sekretarz nie podał.

USA wyłamały się z umowy?

Reuters podaje, że firma Transadria powiązana jest z Rosją. W lipcu bieżącego roku władze Białego Domu dogadały się z niemieckim rządem, że Waszyngton nie nałoży więcej sankcji na podmioty niemieckie. Takiej umowy Amerykanie nie mieli jednak z Rosjanami.

Niemcy zobowiązały się jednak do blokowania rosyjskich działań, które byłyby próbą wywierania presji politycznej na Ukrainę, co oznaczałoby wyłączenie dostaw gazu za pośrednictwem gazociągów biegnących przez Ukrainę.

biznesinfo-1

ZUS pokazał dane dotyczące emerytur. Tysiące Polaków dostaną o 187 zł więcej miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

Nord Stream 2 wstrzymane

Bundesnetzagentur, czyli niemiecki regulator nie certyfikował spółki Nord Stream 2 AG, co oznacza, że gaz przez Nord Stream 2 nie popłynie jeszcze długo.

Spółka Nord Stream 2 AG zarejestrowana jest w Szwajcarii, a działać będzie na terenie Niemiec przez co musi być zgodna z prawem niemieckim . Szwajcaria nie jest także członkiem UE, co powoduje dodatkowe komplikacje, bo certyfikacja będzie wymagać również zgody Komisji Europejskiej.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Morawiecki: Niech Tusk nakłoni kolegów z Niemiec, żeby zrezygnowali z Nord Stream 2

Czytaj więcej >

Energetyka

Rzecznik rządu: Nord Stream 2 to włożenie pistoletu do rąk Putina i wymierzenie go w Europę

Czytaj więcej >

Energetyka

PGE wnioskuje o ponad 3 mld zł ze Skarbu Państwa

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >