BiznesINFO.pl
IMG 20211116 150941

Biznesinfo

GUS podał dane. Płace w firmach wzrosły. Jednak zarabiamy znacznie mniej

19 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, w październiku tego roku wzrosło o 8,4 proc. r/r i wyniosło 5917,15 zł - podaje GUS. To oznacza, że realnie z uwzględnieniem inflacji średnia krajowa wzrosła o 1,6 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5917,15 zł brutto. Było o 1,3 proc. wyższe niż we wrześniu 2021 roku i 8,4 proc. większe niż w październiku 2020 roku. Dane dotyczą przedsiębiorstw, których liczba pracujących przekracza dziewięć osób.

biznesinfo-1

ZUS ponagla Polaków. Wnioski o wypłatę można składać tylko do końca listopada

CZYTAJ DALEJ

– W październiku 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło względem września 2021 r. o 1,3 proc., zaś w październiku 2020 r. względem września 2020 r. obserwowano niewiele większy wzrost płac, tj. o 1,6 proc. W skali roku (październik 2021 r. do października 2020 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 8,4 proc. Przed rokiem (październik 2020 r. do października 2019 r.) odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 4,7 proc. – wylicza GUS.

Niektóre branże odczują wzrost płac

Według informacji GUS najszybciej płace rosły w zawodach związanych z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem - są wyższe o 12,3 proc. niż przed rokiem. Natomiast najwolniej w działalnościach związanych z kulturą, rozrywką i rekreacją - tam są wyższe o 5,4 proc.

Najlepiej opłacani są pracownicy sekcji informacji i komunikacji - tam średnia płaca to 10 014,60 zł (wzrost o 8,4 proc.). Najgorzej z kolei zatrudnieniu w sektorze zakwaterowania i gastronomii - 4163,37 zł (wyższa o 10,8 proc. niż przed rokiem).

Warto jednak pamiętać, że wysoka inflacja pożera dużą część wzrostu. W październiku inflacja w Polsce wyniosła 6,8 proc.

PGNiG

Białoruś przykręciła kurek z ropą. Surowca do Polski popłynie znacznie mniej

CZYTAJ DALEJ

Przeciętne zatrudnienie

Z informacji GUS wynika, że w październiku br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie zwiększyło się względem września br. - o 0,1 procent. Dla porównania, we wrześniu br. względem sierpnia br. odnotowano jego niewielki spadek - o 0,1 procent.

– Minimalny wzrost przeciętnego zatrudnienia w październiku 2021 r. wynikał m.in. z przyjęć w jednostkach, zwiększania wymiaru etatów zatrudnionych pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z przebywaniem na urlopach bezpłatnych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach – podał Urząd.

W ujęciu rocznym w październiku br. przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,5 procent.

biznesinfo-1 (1)

Ministerstwo Zdrowia przedłużyło ważność certyfikatów covidowych

CZYTAJ DALEJ

Płaca minimalna w nowym roku ma wynieść 3010 zł brutto. Oznacza to wzrost o 7,5 proc. Jeśli inflacja przekroczy ten pułap - a szacunki są takie, że w styczniu przebije 8 proc. - to zarabiający najmniej realnie stracą.

Tagi:

Najniższa krajowawynagrodzenie minimalnewynagrodzeniewynagrodzeniaśrednie wynagrodzenieGUS

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Oszustwo na „policyjną” akcję. 94-latek przekazał w reklamówce 652 tys. zł

Czytaj więcej >
Canva / trevmo64

Polska i Świat

Koniec browaru w Leżajsku. Powodem reorganizacja firmy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >