BiznesINFO.pl

Jakub Kaminski/East News

Rosyjskie media: Białoruś niedługo może mieć rosyjskie bomby atomowe

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

W rosyjskich mediach pojawiły się doniesienia o doktrynie wojskowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, która mówi o użyciu broni jądrowej w przypadku zagrożenia granic ZBIRu.

"Niezawisimaja Gazieta" napisała dzisiaj o nowej doktrynie wojskowej Białorusi i Rosji, w której miały pojawić się zapisy o możliwości użycia broni atomowej w przypadku zagrożenia granic - powtarza za rosyjską gazetą bankier.pl.

Rosyjska gazeta zastrzega jednak, że założenia doktryny nie zostały jeszcze opublikowane, choć najprawdopodobniej zalazły się w niej zapisy właśnie o broni jądrowej.

Z poprzedniej doktryny Związku Białorusi i Rosji wynika, że atak na któreś z państw jest postrzegane jako atak na całą wspólnotę.

Z ustaleń rosyjskiej gazety wynika także, że na Białorusi znajduje się odpowiedni sprzęt, który mógłby zostać użyty do wystrzelenia broni jądrowej. Jeden z nich to białoruski system rakietowy Polonez.

Historia broni atomowej w Europie

Gdy zimna wojna osiągała swoje apogeum, w Europie NATO zgromadziło 7300 jednostek broni atomowej. Wojska Układu Warszawskiego dysponowały prawdopodobnie podobnym, choć nieco mniejszym arsenałem. W samym PRL-u zgromadzono do 250 jednostek broni jądrowej.

Aby zapobiec dalszej eskalacji zimnej wojny, kraje pierwszego świata (USA i ZSRR) zdecydowały się na ograniczenie arsenałów jądrowych. Rezultatem obopólnych starań 1 lipca 1968 r. w Waszyngtonie, Londynie i Moskwie podłożono do ratyfikacji Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

W traktacie znajdowały się zobowiązania o nierozprzestrzenianiu broni atomowej z krajów, które ją posiadają, do krajów niedysponujących odpowiednią technologią. Do dziś traktat został ratyfikowany przez 189 państw świata, co jest liczbą rekordową.

Przełom za czasów Gorbaczowa

Prawdziwy przełom w dziedzinie ograniczenia broni atomowej nastąpił jednak w 1987 r., kiedy doszło do porozumienia między Bushem i Gorbaczowem. Przedstawicielom USA i ZSRR udało się ratyfikować traktat o siłach jądrowych średniego zasięgu, w którym była mowa o rezygnacji ze wszystkich nuklearnych i konwencjonalnych pocisków balistycznych i manewrujących lądowych o zasięgu od 500 do 5500 km.

Później USA zarzucało Rosji naruszenie traktatu, dzisiejsze doniesienia rosyjskiej gazety prawdopodobnie także spotkają się z reakcją Waszyngtonu.

Tagi:

Rosja

Podobne artykuły

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]