BiznesINFO.pl
ważne

Biznes Info

Rząd już ogłosił, wiadomo kto dostanie dopłaty do prądu. Trzeba tylko złożyć odpowiedni dokument

28 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 5 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Bon energetyczny przygotowany przez rząd ma za zadanie zapobiec nadmiernemu obciążeniu domowych budżetów przez drożejące opłaty za prąd. W celu uzyskania bonu trzeba spełnić odpowiednie kryteria i złożyć wniosek o dopłatę.

Jak czytamy na rządowych stronach dodatek energetyczny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na drodze decyzji czy składający wniosek jest tzw. odbiorcą wrażliwym. Bon energetyczny ma za zadanie zniwelować wyższe koszty energii elektrycznej.

Dodatek energetyczny - dla kogo?

Na podstawie opracowanych przez rząd kryteriów, władze administracji samorządowej orzekają kto w świetle przepisów jest odbiorcą wrażliwym. Według informacji podawanych przez rząd, do odbiorców wrażliwych zalicza się osoba, która:

  • złoży wniosek o przyznanie dodatku energetycznego

  • ma przyznany dodatek mieszkaniowy, 

  • jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym 

  • zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Limity dochodowe dla bonu energetycznego

Limity dochodowe dla otrzymania bonu energetycznego są identyczne, jak w przypadku dodatku mieszkaniowego. Oznacza to, że plasują się na poziomie 175 proc. najniższej emerytury dla osoby samotnie gospodarującej i 125 proc. najniższej emerytury na każdego domownika.

Limit powierzchni użytkowej

"Oprócz kryterium dochodowego obowiązuje limit powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, który nie może przekraczać normatywnej powierzchni o więcej niż:

  • 30% albo

  • 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%." - czytamy na gov.pl.

Na jaką dopłatę do prądu może liczyć

W przypadku lokali jednoosobowych będzie to 11,37 zł za miesiąc. W gospodarstwach domowych złożonych z 2 do 4 osób 15,80 zł miesięcznie, a w gospodarstwach powyżej 5 osób 18,96 zł.

Pieniądze możemy dostać do 10 dnia miesiąca na wskazane konto bankowe lub w kasie wskazanej przez organ władzy samorządowej.

Rząd szykuje większe dopłaty

Jak podaje portal money.pl wielkość dopłat ma wzrosnąć do końca kwietnia 2022 roku. Ma być także rozszerzona lista beneficjentów bonu. Tym samym bon ma być przyznany osobie o dochodach nieprzekraczających 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego będzie to 1115 zł na osobę.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >