Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > mBank znów na celowniku oszustów. Mają nowy sposób na wyprowadzenie pieniędzy z konta
Joanna Leja
Joanna Leja 15.11.2021 01:00

mBank znów na celowniku oszustów. Mają nowy sposób na wyprowadzenie pieniędzy z konta

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
Biznesinfo

mBank ostrzega swoich klientów przez oszustami, którzy podają się za pracowników banku. Dzwonią oni pod pretekstem np. weryfikacji zmyślonej transakcji, zablokowanego rachunku, lub pomocy w inwestycji w kryptowaluty.

Klienci mBanku powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ oszuści upatrzyli sobie ich pieniądze i chętnie je przywłaszczą. Bank podpowiada co przestępcy mogą mówić i jak może wyglądać oszustwo.

Jaki sposób wybierają oszuści?

Co przestępcy mogą mówić i jak może wyglądać oszustwo:

  • Oszuści powiedzą, że z Twojego konta zlecono podejrzany przelew lub zaobserwowali dziwną transakcję kartą albo podejrzane logowanie.

  • Szczegóły przelewu, jakie usłyszysz będą zmyślone: przestępcy podają fikcyjną kwotę operacji i nieistniejące dane odbiorcy.

  • Rozmowy mogą trwać długo, oszuści przełączają rozmowę do innych „konsultantów”, żeby stworzyć pozory prawdziwego kontaktu z bankiem.

  • Oszuści przekonują, że Twoje pieniądze są w niebezpieczeństwie i musisz zainstalować na swoim komputerze lub smartfonie aplikację TeamViewer Quick Support, Quick Support lub AnyDesk , która zwiększy bezpieczeństwo pieniędzy.

  • Będą próbowali wyłudzić od Ciebie kody BLIK lub nakłaniać do wypłaty gotówki, a następnie wpłaty na nieznane konto przy użyciu kodu BLIK pod pretekstem przekazania środków na bezpieczny rachunek.

  • Rzekomi doradcy inwestycyjni również będą zachęcać do instalacji dodatkowego oprogramowania takiego jak np. AnyDesk, QuickSupport lub TeamViewer Quick Support pod pretekstem pomocy w inwestowaniu.

  • Dodatkowo, oszuści będą chcieli nakłonić Cię do podania danych niezbędnych do logowania na Twoje konto bankowe w serwisie internetowym, danych karty płatniczej lub Twoich danych osobowych.

mBank przypomina, żeby nie instalować żadnych aplikacji, do których namawia osoba podczas rozmowy telefonicznej. Nawet, jeśli na telefonie wyświetla się nr banku.

Jeśli zainstalujemy aplikację, oszuści będą mieli dostęp do komputera lub smartfonu, a my możemy stracić pieniądze. Warto pamiętać, aby nie podawać nikomu kodów BLIK i nie wpłacać środków na nieznany rachunek.

W chwili, gdy wystąpi podejrzenie, że daliśmy się nabrać warto jak najszybciej skontaktować się z mBankiem.