BiznesINFO.pl
pilne

Biznes Info

Białoruś grozi Europie odcięciem gazu. Łukaszenka wyciąga asa z rękawa

11 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Łukaszenka straszy Europę, że wstrzyma przesył gazu przez białoruski odcinek Gazociągu Jamalskiego. Takie działanie może jednak odbić się Mińskowi czkawką.

Groźba Łukaszenki jest odpowiedzią na planowane unijne sankcje wobec reżimu Białorusi. UE chce ukarać dyktatora za sprowokowanie napięcia na granicy z Polską, a tym samym z Unią Europejską.

Łukaszenka straci podwójnie

Z danych niemieckiego operatora Gascade wynika, że gaz w godzinach porannych faktycznie płynął do Niemiec w ograniczonej ilości, informuje money.pl. Jednak jest to efektem wcześniejszych działań Gazpromu, podały białoruskie media.

Deklaracje Łukaszenki co do ograniczenia przesyłu przez Gazociąg Jamalski są na rękę jedynie Moskwie, która wywiera naciski na Komisję Europejską, aby ta dopuściła do użytku gazociąg Nord Stream 2.

Jeżeli Białoruś będzie szantażować Unię Europejską dostawami gazu, KE prędzej uzna, że Nord Stream 2 jest bezpieczniejszą drogą przesyłu, co pozwoli Moskwie wyłączyć całkowicie z użytkowania Gazociąg Jamalski. Na takim działaniu straciłaby najbardziej Białoruś, która zarabia na tranzycie gazu. Ucierpiałaby także Polska.

Nord Stream 2 zyska

Dopóki Nord Stream 2 nie jest jednak otwarty, to Łukaszenka uderzy także w interesy Moskwy, która straci mnóstwo pieniędzy na braku dostaw.

W dalszej perspektywie przybliża się jednak zaakceptowanie Nord Stream 2 przez Komisję Europejską jako środka przesyłowego.

Tagi:

gazgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >