Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS wypłacił ponad 7 mld zł. Czternastą emeryturę otrzymało 6 mln. osób
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

ZUS wypłacił ponad 7 mld zł. Czternastą emeryturę otrzymało 6 mln. osób

Czternaste emerytury
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czternaste emerytury trafiły już do 6 milionów Polaków, przy czym większość seniorów otrzymała świadczenie w pełnej wysokości – przekazała PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska. W najbliższych dniach dodatkowe pieniądze trafią do kolejnych emerytów.

– Kolejna grupa naszych klientów otrzymała czternaste emerytury. Te dodatkowe świadczenia są wypłacane od końca października i terminowo trafiają do emerytów oraz rencistów – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak przekazała prezes ZUS, pieniądze otrzyma w sumie ponad 9 milionów osób, w tym prawie 8 milionów w pełnej wysokości. Na ten moment czternasta emerytura trafiła już do ponad 6 milionów emerytów i rencistów, w tym blisko 5 mln w pełnej wysokości, co kosztowało ZUS blisko 7 miliardów złotych.

– Dodatkowe świadczenie trafia do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą. Otrzyma je w sumie ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości. To istotne wsparcie domowych budżetów – dodaje Uścińska.

Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Osoba, która spełnia warunki do przyznania świadczenia, nie musi wypełniać żadnych wniosków. Pieniądze trafią do niej wraz z listopadową emeryturą.

Kto otrzyma pełną kwotę?

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymują osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Jeśli otrzymywana co miesiąc emerytura wynosi 3000 zł, (3000 zł – 2900 zł = 100 zł). Czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł. (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura jest opodatkowana

Czternaste emerytury podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Nie ma tutaj znaczenia, czy "czternastka" jest wypłacana razem świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Warto też wiedzieć, że to świadczenie nie podlega potrąceniom i egzekucjom.