BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS dostanie nowe uprawnienia. Kontrole będą bardziej wnikliwe, wiele świadczeń może zostać obciętych
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

ZUS dostanie nowe uprawnienia. Kontrole będą bardziej wnikliwe, wiele świadczeń może zostać obciętych

zus bi (1)
Biznesinfo

Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska prawo do zbierania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru i ich wypłaty. Dzięki temu ZUS zyska ogromne możliwości.

Urzędnicy zyskają prawo do zbierania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru i ich wypłaty. Dodatkowo będą mogli wzywać świadków na przesłuchania.

Przepisy stworzone pod dyktando ZUS

Jak podaje portal prawo.pl, przepisy ubezpieczeniowe zostały zmienione w "niebezpieczny sposób". Portal twierdzi wręcz, że zostały "praktycznie napisane pod oczekiwania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych". Wymienia m.in. możliwość dochodzenia zwrotu świadczeń wraz z odsetkami.

Mowa o zmianach, które wprowadziła obowiązująca od 18 września 2021 r. nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 1621). Jednak zdaniem prawników, oceniając ich charakter i skutki dla ubezpieczonych nie należy ograniczać się tylko do kilku przepisów modyfikowanych lub wprowadzanych tą nowelą.

– Kilka pozornie niewielkich zmian dało Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych takie instrumenty kontroli i weryfikacji prawa do świadczeń, o jakich wcześniej mógł tylko marzyć. Uspokajające komunikaty ZUS, że nie zamierza sięgać do narzędzi, które mu dał ustawodawca, raczej powinny wzmóc czujność ubezpieczonych, a nade wszystko płatników, bo od 18 września 2021 r., a tym bardziej od 1 stycznia 2022 r. ich możliwości uniknięcia konsekwencji popełnionych błędów będą znacznie mniejsze, niż było to wcześniej, a skutki będą bardziej dotkliwe – powiedział portalowi Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. ZUS będzie mógł też wezwać i przesłuchać świadka, również w sprawie zwolnienia lekarskiego. Nowelizacja poszerzyła katalog uprawnień inspektorów kontroli. W trakcie przeprowadzania kontroli inspektor kontroli Zakładu ma prawo do szeregu nowych działań kontrolnych, może więc teraz również wzywać i przesłuchiwać świadków.

Szybka wygrana przed świętami - wygraj nawet 100 tys w konkursie BLIKOmanii >>sprawdź tutaj<< [materiał partnerski]

Tagi: ZUS
Polecane