BiznesINFO.pl
mapa polska (1)

Pexels

Zaczyna brakować węgla, magazyny świecą pustkami. Ceny coraz wyższe

21 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Ceny węgla wzrosły nawet o 40 proc., a ceny ekogroszku przekroczyły już kwotę 1600 zł za tonę – podał portal money.pl. Eksperci w rozmowie z portalem podkreślili, że to jeszcze nie koniec podwyżek.

Nie tylko ceny węgla idą w górę, Polacy płaca więcej również za gaz. Oznacza to, że nadchodząca zima może być naprawdę trudna i rekordowo droga. Pojawiają się obawy, że wiele osób nie będzie stać na ogrzewanie.

biznesinfo-1

ZUS ponagla Polaków. Wnioski o wypłatę można składać tylko do końca listopada

CZYTAJ DALEJ

Jak podaje portal money.pl obecnie tona węgla orzech potrafi kosztować od ok. 800 do ponad 1500 złotych. Podobnie jest z węglem typu kostka, który w wielu składach przekroczył już ceny 1500 złotych za tonę.

Wysokogatunkowy koks w niektórych składach kosztuje nawet 1900 złotych za tonę. Za tyle samo miału część sprzedawców liczy nawet ponad 1 tys. złotych, a tona ekogroszku wysokiej jakości potrafi kosztować ponad 1600 złotych.

Węgiel brunatny jest niewiele tańszy, można go kupić za nieco ponad 600 złotych za tonę, ale to paliwo gorsze jakościowo niż węgiel kamienny. Niestety spalanie węgla brunatnego wiąże się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.

PGNiG

Białoruś przykręciła kurek z ropą. Surowca do Polski popłynie znacznie mniej

CZYTAJ DALEJ

Nadchodzi bardzo droga zima

Eksperci szacują, że sezon grzewczy 2021/2022 może kosztować przeciętne gospodarstwo od 6 do 7 tys. złotych. I to tylko pod warunkiem, że nie będzie ekstremalnych mrozów. Jak informują eksperci money.pl wzrost cen węgla jest spowodowany jego brakiem w magazynach, a te w ostatnim czasie świecą pustkami.

– Producenci zmniejszali wydobycie, a w tym samym czasie zapotrzebowanie światowe na węgiel rosło. To nie mogło skończyć się inaczej niż znacznym wzrostem cen. Liczymy jednak na to, że w perspektywie kilku miesięcy wysokie ceny węgla zachęcą producentów do zwiększenia produkcji, co będzie skutkowało spadkiem cen - mówi money prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla Łukasz Horbacz.

biznesinfo-1

Petrolinvest składa wniosek o upadłość. Polski gigant nie wytrzymał na rynku

CZYTAJ DALEJ

Jak podkreślają eksperci, na rosnące ceny węgla wpłynęła również pandemia koronawirusa oraz działanie rządów poszczególnych krajów, które próbowały ratować gospodarkę przed wywołanym lockdownami kryzysem.

Węgiel stał się towarem deficytowym i na tę chwilę nie widać, aby sytuacja miała się poprawić.

Tagi:

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Państwowy gigant będzie dawał 4400 zł na remont domu. Załapie się bardzo wielu Polaków

Czytaj więcej >

Energetyka

Zmniejszenie produkcji węgla. PGG przedstawia plany i konkretną datę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Dane Agencji Rozwoju Przemysłu dotyczące cen węgla w grudniu 2022

Czytaj więcej >
Licznik prądu

Energetyka

Rachunki za prąd w górę. Sprawdź czy masz umowę rezerwową

Czytaj więcej >
WP: 4 mln złotych na rządową kampanię. Najwięcej zarobiła TVP, skorzystał też o. Rydzyk

Energetyka

Obniżone stawki za gaz dla małych piekarni. Zmiany od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen Unipetrol żąda miliardów od czeskiego rządu

Czytaj więcej >