BiznesINFO.pl
Zdjęcie poglądowe źródło: Pexels

Biznes Info

Nadchodzi koniec pewnej ery. Stomil-Poznań może niedługo przejść do historii

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Zakład Stomil-Poznań działa niemal sto lat. Jednak w ostatnim czasie zaczęły się nad nim zbierać czarne chmury. Jak podaje portal money.pl fabryce grozi upadłość. Taką niedaleką przyszłość wróżą jej związkowcy (NSZZ "Solidarność" Stomil-Poznań S.A., NSZZ Pracowników Stomil-Poznań S.A., ZZSO Stomil-Poznań S.A.).

Stomil-Poznań SA to zakład oponiarski zlokalizowany w Poznaniu, o najdłuższej tradycji w Polsce, został założony w 1928. Poznańska spółka akcyjna należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Był on jednym z pierwszych większych przedsiębiorstw II Rzeczpospolitej.

PGNiG

Białoruś przykręciła kurek z ropą. Surowca do Polski popłynie znacznie mniej

CZYTAJ DALEJ

Od początku działalność firmy była związana z wytwarzaniem gumy i opon, na początku produkowano głównie mniejsze – rowerowe, samochodowe i motocyklowe. Z czasem firma zajęła się oponami o znacznie większych gabarytach.

Związkowcy wróżą upadek

Jak poinformował portal money.pl sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest fatalna, zakład od wielu lat nie był modernizowany, a grunty, na których się znajduje, mają być przeznaczone na powstanie nowego blokowiska.

– Każdego miesiąca zbieramy środki finansowe, żeby pracownicy mogli otrzymać swoje wynagrodzenia. Spółka tonie w długach, a zabezpieczeniem udzielonych nam pożyczek są nasze nieruchomości – informuje w rozmowie z money.pl Wojciech Woszczyło z ZZSO Stomil-Poznań.

mapa polska (1)

Zaczyna brakować węgla, magazyny świecą pustkami. Ceny coraz wyższe

CZYTAJ DALEJ

Według związkowców opcja likwidacji spółki jest najbardziej prawdopodobna, ponieważ inne konkretne rozwiązania bieżących problemów spółki, jak tylko sprzedaż jej gruntów do podmiotu związanego z PGZ i budowa na gruzach Stomilu mieszkań, nie padają.

Zdaniem związkowców obecny prezes spółki jest tylko wykonawcą pewnego scenariusza.

– Karygodnym i niewyjaśnionym pozostaje również sposób odwołania zarządu w 2020 r. oraz powołanie na jego miejsce nowego prezesa - osoby bez jakiegokolwiek merytorycznego przygotowania, znajomości tematu, bez pomysłu i umiejętności interpersonalnych, uciekającego z posiedzeń rady nadzorczej, który już został odwołany ze stanowiska w grudniu 2020 r. – wylicza rozmówca money.pl.

Stomil z rokującymi zamówieniami

Stomil nadal ma zamówienia. Produkują opony i surowiec w postaci mieszanek gumowych dla wielu sektorów gospodarki: od wojska zaczynając, poprzez górnictwo, na rynku automotive kończąc. Ich głównym kontrahentem jest znany światowy koncern oponiarski.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >