BiznesINFO.pl
ważne

PGNiG/materiały prasowe

PGNiG zablokowało Nord Stream 2. Wielki sukces polskiego giganta energetycznego

16 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG informuje na swojej stronie internetowej, że niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) przechyliła się do stanowiska polskiej firmy energetycznej przy decyzji o zablokowaniu certyfikacji dla Nord Stream 2 AG, czyli operatora gazociągu Nord Stream 2.

Niemiecka BNetzA uznała, że działalność operatora w obecnej formie nie jest w obecnej formie prawnej zgodna z prawem niemieckim. Powodem jest zarejestrowanie spółki w Szwajcarii, a nie w Niemczech.

Nord Stream 2 póki co nie ruszy, PGNiG walczył o decyzję

O decyzji Niemców zrobiło się głośno już w godzinach porannych, kiedy niemieckie media wypuściły informację o ocenie Federalnej Agencji ds. Sieci.

PGNiG został zaproszony do oceny zgodności certyfikacji NS2 AG. Polski gigant energetyczny już dawno wysłał do Niemiec kilkusetstronicowe uzasadnienie, dlaczego operator Nord Stream 2 nie spełnia unijnych wymogów.

– Decyzja BnetzA potwierdza skuteczność działań procesowych GK PGNiG. Niemiecki organ regulacyjny przychylił się do naszego stanowiska, że spółka Nord Stream 2 AG jako spółka prawa szwajcarskiego nie może być operatorem systemu przesyłowego – skomentował Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Sasin: podwyżki cen gazu i prądu są przykrą koniecznością

CZYTAJ DALEJ

Nieudzielenie certyfikacji nie oznacza oczywiście, że nie będą podejmowane dalsze działania w celu jej uzyskania. Dalsze kroki będą polegały na dostosowywaniu się do prawa niemieckiego.

– W naszej ocenie z perspektywy prawnej nie jest możliwe dokonanie certyfikacji spółki zależnej Nord Stream 2 AG jako niezależnego operatora gazociągu. Nie jest także możliwe ustanowienie operatora stosującego prawo Unii Europejskiej wyłącznie na wodach terytorialnych Republiki Federalnej Niemiec. Dzisiejszą decyzję odbieramy jako pierwszy krok w kierunku zapewnienia egzekwowania prawa Unii Europejskiej wobec projektu Nord Stream 2. Na kolejnych etapach postępowania będziemy zmierzali do uwzględnienia przez organy regulacyjne zasady solidarności energetycznej oraz wymogów prawa UE – komentuje sytuację prezes PGNiG SA.

Tagi:

PGNiGgaz ziemnygaz

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >
prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >