BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG zablokowało Nord Stream 2. Wielki sukces polskiego giganta energetycznego
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:28

PGNiG zablokowało Nord Stream 2. Wielki sukces polskiego giganta energetycznego

biznesinfo-1
PGNiG/materiały prasowe

PGNiG informuje na swojej stronie internetowej, że niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) przechyliła się do stanowiska polskiej firmy energetycznej przy decyzji o zablokowaniu certyfikacji dla Nord Stream 2 AG, czyli operatora gazociągu Nord Stream 2.

Niemiecka BNetzA uznała, że działalność operatora w obecnej formie nie jest w obecnej formie prawnej zgodna z prawem niemieckim. Powodem jest zarejestrowanie spółki w Szwajcarii, a nie w Niemczech.

Nord Stream 2 póki co nie ruszy, PGNiG walczył o decyzję

O decyzji Niemców zrobiło się głośno już w godzinach porannych, kiedy niemieckie media wypuściły informację o ocenie Federalnej Agencji ds. Sieci.

PGNiG został zaproszony do oceny zgodności certyfikacji NS2 AG. Polski gigant energetyczny już dawno wysłał do Niemiec kilkusetstronicowe uzasadnienie, dlaczego operator Nord Stream 2 nie spełnia unijnych wymogów.

– Decyzja BnetzA potwierdza skuteczność działań procesowych GK PGNiG. Niemiecki organ regulacyjny przychylił się do naszego stanowiska, że spółka Nord Stream 2 AG jako spółka prawa szwajcarskiego nie może być operatorem systemu przesyłowego – skomentował Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Nieudzielenie certyfikacji nie oznacza oczywiście, że nie będą podejmowane dalsze działania w celu jej uzyskania. Dalsze kroki będą polegały na dostosowywaniu się do prawa niemieckiego.

– W naszej ocenie z perspektywy prawnej nie jest możliwe dokonanie certyfikacji spółki zależnej Nord Stream 2 AG jako niezależnego operatora gazociągu. Nie jest także możliwe ustanowienie operatora stosującego prawo Unii Europejskiej wyłącznie na wodach terytorialnych Republiki Federalnej Niemiec. Dzisiejszą decyzję odbieramy jako pierwszy krok w kierunku zapewnienia egzekwowania prawa Unii Europejskiej wobec projektu Nord Stream 2. Na kolejnych etapach postępowania będziemy zmierzali do uwzględnienia przez organy regulacyjne zasady solidarności energetycznej oraz wymogów prawa UE – komentuje sytuację prezes PGNiG SA.