BiznesINFO.pl > Eko > Śmiała deklaracja polskiego rządu na forum międzynarodowym. Mamy zrezygnować z węgla
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

Śmiała deklaracja polskiego rządu na forum międzynarodowym. Mamy zrezygnować z węgla

pexels-km-l-6595788 (1)
Zdjęcie autorstwa KM L z Pexels

Podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow zawiązała się nowa antywęglowa koalicja, której członkowie zobowiązują się do rezygnacji z nowych inwestycji w węgiel, oraz do rozwijania czystych technologii.

Polska została jednym z sygnatariuszy nowego, międzynarodowego porozumienia. Łącznie deklarację podpisało 190 krajów i organizacji. W dokumencie uzgodniono cel zakończenia nowych inwestycji węglowych i konieczność odejścia od energetyki węglowej.

Mimo, że Polska wcześniej nie deklarowała odejścia od węgla w określonym czasie, podczas szczytu w Glasgow się to zmieniło. Deklaracji nie podpisało jednak kilka państw, które są największymi na świecie użytkownikami węgla, m.in. Chiny, Indie, Australia i USA. Szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w poniedziałek.

– Cieszę się, że cały pakiet klimatyczny wynegocjowany przez Polskę jest dobrym pakietem, ale jednocześnie tutaj nie może dochodzić do żadnego szantażu po stronie innych elementów polityki europejskiej. Próba zabrania jakichkolwiek środków na pewno nie tylko nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją, ale jednocześnie będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem także celów klimatycznych – powiedział premier.

Szef polskiego rządu stwierdził też, że bez właściwego udziału największych gospodarek na świecie nie tylko nie będziemy mieli nie tylko sprawiedliwej transformacji klimatycznej, ale w ogóle nie będzie transformacji klimatycznej.

Ostatnia polska kopalnia węgla kamiennego zamknięta w 2049 r.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski 2040, Polska ma odchodzić od węgla na rzecz gazu ziemnego, atomu i OZE, jednak do tej pory nie padła żadna oficjalna deklaracja w tej sprawie. Zgodnie z umową społeczną dla górnictwa, na którą zgodę musi wyrazić Komisja Europejska, ostatnia polska kopalnia węgla kamiennego ma zostać zamknięta w 2049 r.

Przed szybszym odejściem od węgla bronią się górnicy i ich związki zawodowe, które jeszcze w czasie podpisywania umowy społecznej podkreślały, że zawsze mogą wrócić na ulicę. Istnieje szansa, że podpisanie deklaracji o odejściu od węgla jest sygnałem zmiany podejścia polskiego rządu do tematu transformacji energetyczne

Polecane